Тигрите в традиционната китайска медицина
От 500г.
В продължение на векове тигрите вдъхват страхопочитание, благоговение и понякога ужас у хората. Те, като истинските господари на азиатския континент, са пример за върховни хищници - огромни и великолепни животни, въоръжени с нокти и масивни кучешки зъби. Те могат да убият с един удар на лапата си. Немалко литературни творби разказват как тези великолепни големи котки се материализират сякаш от нищото, ловувайки жертвите си под прикритието на нощта, обгърнати от призрачна мъгла.
Точно тази огромна сила и мистериозен образ на големите раирани котки са боготворени от племенните култури. Те почитат тигрите, а многовековното вярване, че благородното животно е в състояние да им вдъхне част от силата си, е широко разпространено. Тигрите се превръщат в техни богове и лечители. В продължение на хилядолетия племенните шамани приписват магически сили и лечебни свойства на тези животни. Така, неминуемо, тигрите се превръщат в универсална аптека. Мнозина вярват (дори и към днешна дата), че чрез консумацията на благородното животно, пациентът поема част от жизнената му сила.
Почти всяка част от тази котка - от носа до опашката (очи, мустаци, мозък, мускули, кръв, вътрешни органи ) са използвани за лечение на дълъг списък от заболявания. Различните части от телата на тигрите са предназначени да лекуват черния дроб и бъбреците, както и много други състояния - от епилепсия, плешивост, зъбобол, болки в ставите до язви, кошмари, треска и главоболие. Те се използват за лечение на ухапвания от плъхове и обикновен мързел. Древните азиатски култури считат, че консумацията на месото от големите раирани котки предпазва хората от обладаване от зли демони. Традиционната китайска медицина прилага (при жени и мъже) афродизиаци от пенис на тигър като средство за поддържане на либидото от векове.
Тигровите кости „hu gu” (на мандарин думата значи кости) са телесните части, считани за най-ценни в ориенталската медицина. Те са предпочитано лечение за ревматизъм, артрит, импотентност и намалено либидо. Раменната кост (humerus) е най-желаната част от тигровия скелет: смята, че в нея са съсредоточени най-мощните лечебни сили. След като плътта бъде отстранена от тях, костите се стриват на прах, който се влага в таблетки. Стандартната доза за третиране на ревматична болка е три до шест грама на ден. За една година пациентът трябва да си набави между 6,5 и 13 килограма стрити кости, които могат да се прилагат и във вино.
Наблюдава се нарастване в търсенето на тигрово костно вино в началото на 20 век – тоник, добит чрез накисване на трупа или костите на тигър в оризово вино. То е изключително скъпо. Смята се, че лечебната течност притежава част от огромната сила на животното, тя е продукт със статут на символ, купуван най-вече от елита: държавни служители, военни офицери и богати бизнесмени.
По-долу е представен списък с традиционните медицински употреби на частите на тялото на тигрите:
- жлъчка - използва се за лечение на конвулсии при деца;
- кръв - използва се за цялостно укрепване на организма;
- кости - използват се като противовъзпалително средство срещу артрит, ревматизъм, проблеми с гърба, обща слабост, главоболие; приготвят се като тоник;
- мозък – за лечение за мързел и акне;
- нокти - успокояват упоритото безсъние;
- очни ябълки - при лечение на малария и епилепсия, нервност или треска при деца, конвулсии и катаракта;
- мас – предписва се при ухапвания от кучета, повръщане, хемороиди;
- изпражнения: лек срещу киселини, хемороиди и алкохолизъм;
- месо - използва се за лечение на гадене и малария;
- крака - използват се за прогонване на злите духове;
- кожа – изгарянето на тигрова (вероятно и на всякаква друга) кожа прогонва стоножките;
- кожа от носа на животното - използва се за третиране на ухапвания и други повърхностни рани, при епилепсия и конвулсии на децата
- пенис - използва се като афродизиак или любовен еликсир (плачи в ъгъла „Виагра”);
- кожа - използва се за лечение на треска, причинена от призраци и психични заболявания
- стомах- предписва се срещу стомашно разстройство;
- зъби – предписва се срещу бяс, астма и генитални рани;
- опашка - при се за лечение на кожни заболявания;
- мустаци - при лечение на зъбобол;
В Китай действа официална забрана за употребата стрити тигрови кости още от 1993 г. Този компонент е отстранен от съставките на цял списък с одобрени лекарства. Въпреки всичко, производството и продажбата на тигрово костно вино съвсем не е спряла. На етикетите на лекарствата често има снимка на красивото животно, нерядко бутилките може да имат формата на голямата котка. Най-често обаче думата "тигър" или е изчезнала от опаковката на медикамента, или е заменена от "лъв", или лекарството е преименувано на "вино за укрепване на костите". Без тестове, провеждащи ДНК анализ на костните парченца в напитката, няма шанс да се открие какво точно се съдържа, но различни доклади и медийни съобщения сочат, че китайските дилъри на документи редовно предлагат на клиентите си и вино, което действително е смесено с тигрови кости.
Историци свидетелстват, че някои от тези древни лекарства са предписвани в продължение на 1000 години (все пак, немалко от тях са на мнение, че основите на традиционната китайска медицина са положени още преди около 5000 години). Според популярна легенда, след появата на човешката цивилизация, от Рая са изпратени няколко "царе-мъдреци", за да обучат хората как да оцеляват сред враждебната природа. Един от тези мъдреци, Шен Нонг Ши (3000 г. пр. Хр.), създава множество билкови лекарства, експериментирайки с растения (отровни и неотровни), които често пъти изпробва върху себе си. Традиционната китайска медицинска практика се развива, а постепенно схващането, че циркулацията в тялото на енергията Чи е от първостепенно значение (наред с теорията за баланса на Ин и Ян, противоположните принципи в природата, функцията и сложните взаимоотношения между петте органа: бъбреци, бели дробове и далак), се превръща в парадигма.
Компонентите на традиционната китайска медицина включват широка гама от растения, билки, минерали и части от телата на над 1500 вида животни (дори застрашени видове и повече от 6 000 вещества). Търсенето на някои от най-ценните продукти и съставки за направата на лекарствата (включително рогове от носорози, люспи от животното люспеник, части от телата на тигри е причина, към днешна дата тези животни почти да са почти изчезнали - тигрите, например, живеещи на свобода, са между 3 062 и 3 948 индивида). Първите данни в Китай, доказващи употребата на медикаменти със стрити тигрови кости датират от 500 г. Те са публикувани в колекцията от коментари на „Materia Medica”.
Търсенето на животински съставки, ползвани в традиционната китайска медицина се увеличава успоредно с разрастването на индустриализацията в Китай през 80-те години на 20 век. Тъй като населението в страната наближава впечатляващите 1,2 милиарда, създалото се задоволително финансово състояние и по-голямата разходна мощ подхранват високото търсене и интерес към традиционните лечебни средства.
Първоначално китайските лечители се снабдяват с части от телата на тигрите от огромните местни запаси. През 1950 г. около 4000 южнокитайски тигри обикалят свободно пределите на страната, но в края на това десетилетие, Мао Цзедун обявява раираните котки за един от четирите основни вредители, които заплашват напредъка страната. Той организира и защитава кампании за ликвидирането на немалко животни. Така, в рамките на няколко години броят на тигрите наброява 1000 (за щастие, китайският икономически растеж съумява да напредва въпреки „тигърския” проблем). Останалата част от популацията на дивите животни намалява критично и в крайна сметка измира. След тази катастрофа нито един южнокитайски тигър не е забелязан от биолози, природозащитници или изследователи в продължение на повече от 35 години.
Китайските складове, заредени (допреди това) с части от телата на тигри, са почти изчерпани. Така, около 1986 г., раираните котки започват да изчезват повсеместно. Професионалните бракониери се разпростират и заемат нови територии. Индия е основна тяхна цел, тъй като се намира в непосредствена близост до Китай - който все още е най-големият потребител, производител и износител на лекарства, съдържащи тигрови деривати. През 1986 г. китайският ежедневник "People’s Daily" съобщава, че 116 фабрики произвеждат лекарствено вино с кости от тигър.
Бракониерите стратегически се насочват към местата, където корупцията е широко разпространена, прилагането на законите - слабо, а икономическите възможности за населението са много малко. Тези хора наемат местни жители, за да ловуват котките, да припечелват като водачи или да продават части от телата тигри на производителите на традиционни китайски лекове. Огромна мрежа за износ на диви животни действа активно между Източна Азия и Китай, а търговията, управлявана от международни престъпни синдикати, не пощадява дори големите раирани котки.
Едва в началото на 90-те години биолозите и местните природозащитници осъзнават, че традиционната китайска медицина носи отговорност за почти цялостното изтребление на дивите тигри. През 1993 година е направена мащабна акция по изземането на тигрови и леопардови кости в Делхи, Индия. Тази акция разкрива сериозността от заплахата от масовата търговия: иззети са костите на около 30 тигри и леопарди, намерени са 8 тигрови и 43 леопардови кожи. Тибетски бежанец, арестуван при акцията, се съгласява да съдейства и става агент под прикритие, благодарение на когото, са открити 2,200 килограма кости - от около 80 тигъра.
Тигрите са класифицирани като застрашен биологичен вид в световен мащаб през 1986 г. През следващата година в действие влиза и Договорът за забрана на международната търговия със застрашени видове (CITES), който преследва разпространението на продукти и части от телата на тигрите. От 1990 до 1992 г. от пределите на Китай са изнесени около 27 милиона лекарства с тигрови деривати, а китайско костно вино е открито в 26 страни. Тези данни постъпват от „TRAFFIC” - организация с нестопанска цел, която документира незаконната търговия с диви животни. Тигровите лекарства са продукти, за които се следи стриктно в аптеките на азиатските общности по целия свят.
Китай официално забранява вътрешната търговия с тигрови кости през 1993 година. През следващата година някои китайски лекари публично отхвърлят и осъждат употребата и оспорват ефикасността на лекарствата с тигрови деривати. Днес много малко аптеки все още открито предлагат лекарства, съдържащи продукти, добити от тигри. Въпреки това, пазарът все още процъфтява от "подземни" мрежи, които незачитат законите. Въпреки че ловът на тигрите е незаконен навсякъде, изтреблението на хищните котки продължава.
Цените на тигрите, мъртви или живи, продължават да се покачват, особено когато местните популации критично намалеят, а бракониерството с цел добив на кости (и кожи) си остава основна заплаха за оцеляването на красивите раирани хищници.
По статията работи: Виктория Милова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://voices.nationalgeographic.org/2014/04/29/tigers-in-traditional-chinese-medicine-a-universal-apothecary/
Снимки:Design Concepts For Life
СТАТИЯТА е свързана към
- Тигров балсам – легендарна рецепта за универсален обезболяващ лек
- Пулсова диагностика в традиционната медицина
- Лечение чрез екзорсизъм - методи за прогонване на духове от 3 различни части на света
- „Бен Као Ганг Му“ - най-подробната енциклопедия за китайска народна медицина
- Източници, разказващи за историята на традиционната китайска медицина
- Древен китайски лек се оказва един от най-добрите аналгетици в света
- Традиционни народни лекарства с животински произход без особена терапевтична стойност, част 2
- Традиционната китайска медицина може да удвои риска от дефекти на плода в утробата
- Традиционни народни лекарства с животински произход без особена терапевтична стойност, част 3
- Вижте как изглежда днес болно тигърче, спасено от цирк
Коментари към Тигрите в традиционната китайска медицина