Модел на тялото според традиционната китайска медицина

От 14.2.-3000г.
Основният модел на тялото според традиционната китайска медицина отразявал в незначителна степен отделните анатомични структури. Фокусът проследявал базисните функции на организма (например храносмилането, дишането, поддържането на телесната температура и др). За съставянето на модела на тялото, за традиционната китайска медицина са важни т.нар меридиани и меридианни точки. Археолози са доказали, че знанието за меридианите се е използвало от около 3000 г.пр.Хр.
Според професор Тед Каптчхък „тенденцията на китайската мисъл е насочена към търсенето на динамична функционална активност, а не към фиксирането на соматичните структури, които извършват основните дейности в организма. Поради това, китайците нямали обединена анатомична система, сравнима с тази на Запада."
Тези дейности са обобщени и асоциирани от първичните функционални единици. Например изхранването на тъканите и поддържането на тяхната влажност се разглеждала във вид на свързани, действащи заедно функции, а единството се определяло в зависимост от отделните действия на тъканите, за които отговаряла кръвта. По този начин тези единици представяли функционални концепции, а не биохимични или анатомични свойства.
Основни функционални единици, използвани от традиционната китайска медицина са „q?“, „xu?“, петте органи Занг, шестте „f?“органи и меридианите, които се простират в отделните системи. Те са свързани помежду си: всеки Занг орган е свързан с „f?“ органите, които се захранвали от кръвта, концентрирали и канализирали живителната енергия „Чи“ („q?“) за изпълнението на определена функция. Меридиани сами по себе си представлявали своеобразни разширения на тези функционални системи в тялото.
Опитите за съчетаването на тези понятия с модерната наука и свързването им с определени физически измерения за сега, са неуспешни за съвременната наука.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИГРАТА НА ПЕТТЕ ЖИВОТНИ
ПЪРВИ СТЪПКИ В КИТАЙСКАТА МЕДИЦИНА - Д-Р ЧЪН ЦИХУН - ИЗТОК - ЗАПАД
ДРЕВНИТЕ ЛЕКОВЕ - ДЖОШ АКС - ХЕРМЕС
НовБиблиография
1. http://en.wikipedia.org/wiki/Traditional_Chinese_medicine
СТАТИЯТА е свързана към
- История на Хипократ
- Тигров балсам – легендарна рецепта за универсален обезболяващ лек
- Жизнен път, родословие и образ на Хипократ
- Тънкостите на китайската билкова медицина
- Лекари в Древна Гърция
- Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет
- Растения, използващи се в римската медицина
- Хирургични инструменти, използвани в римската медицина
- Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
- Римската баня – предшественик на съвременните спа центрове
Коментари към Модел на тялото според традиционната китайска медицина