Участие на Американската медицинска асоциация в здравните реформи в САЩ от 20-те и 30-те години на ХХ век
От 1920г.
Американската медицинска асоциация продължава да се развива през 20-те и 30-те години на ХХ век. Нейните членове се изказват авторитетно по множество здравни въпроси. Така организацията влияе на националната политика по съществени теми като безопасността на храните и психиатричните оценки на хора, обвинени в извършването на престъпления. Това е ера на мащабни социални реформи в законодателството на САЩ – време, в което темите на трудовото право стават приоритетни. Работи се по създаването на закони, които да гарантират пенсиите на работниците и получаването на обезщетения при евентуални злополуки. Много от реформаторите насочват усилията си за приемането на закони, които да гарантират задължително здравно осигуряване, което да им осигури медицинско обслужване на хората.
През 1920 година Американската медицинска асоциация изразява мнението за задължителното здравно осигуряване, а нейната Камара на делегатите издава резолюция. Текстът на документа осъжда всеки вид национални политики по отношение на здравното осигуряване.
Любопитен факт - в Съединените щати под здравно осигуряване се разбира всяка програма, чрез която се покриват медицински разходи (независимо дали средствата постъпват от частна застраховка, социално осигуряване или програма за социално подпомагане, финансирана от правителството). В по-технически смисъл - терминът се използва за описание на всяка форма на застраховка, която осигурява покритието на разходите за медицински услуги. |
Организацията се страхува, че правителството ще се намеси в отношенията между лекар и пациент. Според нея, работата на медиците няма да бъде адекватно компенсирана от задължителната здравноосигурителна система. През 20-те години на ХХ век сдружението официално оспорва начина на заплащане на лекарите, защото не одобрява оказването на медицински грижи по договор. Асоциацията отхвърля и груповите болнични планове, според които - работодателите следва да платят еднократна такса на лечебните заведения, за да покрият разходите за хоспитализация на своите работници.
До 1933 година Голямата депресия влошава съществуващите проблеми на медицинските грижи в САЩ. Огромният брой безработни не могат да си позволят да отидат на лекар, а националната политика на страната не може да се справи с кризата.
Американската медицинска асоциация предприема мерки – членовете й работят със служителите в администрацията на президента Рузвелт. Главна цел е създаването на законови мерки, които да подобрят здравните грижи. Сдружението на лекарите продължава да оспорва всички форми на националното здравно осигуряване, а през 1931 г. създава своето „Бюро по медицинска икономика” („Bureau of Medical Economics”). Служителите в него се изказват против националното здравна система за осигуряване, която би променила начина на заплащане на лекарите. „Бюрото по медицинска икономика” разпространява памфлети, говори по радиото и снабдява гимназиалните клубове по дебати с материали, подкрепящи позицията на Американската медицинска асоциация срещу политиката на задължителното здравно осигуряване.
През 1933 година е приет Закона за социалната сигурност („The Social Security Act”) в САЩ, който дава правото за присъждане на обезщетения при пенсиониране. Главно заради опозицията от страна на Американската медицинска асоциация в закона липсва текст, уреждащ задължителното национално здравно осигуряване. Организацията продължава с практиката си да опонира, а през 1938-а година федерален прокурор повдига обвинение срещу нея. Той заплашва, че ще лекарите, които работят за нестопанската кооперативна „Групова здравна асоциация” („Group Health Association”) във Вашингтон, ще бъдат отстранени от работа. Делото е дълго и сложно. В крайна сметка – Американската медицинска асоциация е глобена.
Организацията продължава да се бори и срещу „бабешките” лекарства с неясен произход и действие. През 1936 г. асоциацията започва да поставя свой печат за качествено одобрение на храните. Той се слага върху опаковките на продукти, чиито производители са спазили стандартите за безопасност и хигиена и не са рекламирали неодобрени ползи от употребата им. Представители на Асоциацията се изказват по темата каква трябва да е полезната храна в САЩ. През 1936 г. те препоръчват млякото да се обогатява с витамин D. Те насърчават и употребата на йодирана сол като средство за предотвратяване на заболяването хипотиреоидизъм. През 1938 г. Американската медицинска асоциация публикува книга, наречена „Нормалната диета” („The Normal Diet”). Това е първият изчерпателен и авторитетен списък на храните, които е добре да се приемат, за да бъдат хората здрави.
По статията работи: Виктория Милова
Статията е част от историята на:
Библиография
Източник: http://www.fundinguniverse.com/company-histories/american-medical-association-history/
Снимка: https://www.ama-assn.org/
Коментари към Участие на Американската медицинска асоциация в здравните реформи в САЩ от 20-те и 30-те години на ХХ век