Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Фридрих Шилер като лекар и болен от туберкулоза

Фридрих Шилер като лекар и болен от туберкулоза

от 27 март 2025г.
Редактор: Ирина Тенева
Фридрих Шилер като лекар и болен от туберкулоза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От 1773г. до 1805г.

Акценти

  • Малко известен факт е, че Шилер изучава медицина и става военен лекар.
  • През 1780 г. напуска полка си без разрешение, за да отиде на първото представление на "Разбойниците", пиесата, която кара обществеността да го забележи.
  • Лекарите го смятат за медицински феномен, защото според тях той би трябвало да е напуснал много по-рано този свят, имайки предвид медицинската му история.

Фридрих Шилер е смятан от по-голямата част от германците за най-големия класически драматург на страната. За сравнително краткия си живот (умира на 45-годишна възраст) той оставя като наследство редица драми, поезия, философски текстове, а заедно със своя дългогодишен приятел Гьоте сформират немското културно и литературно движение, познато под името Ваймарски класицизъм.

Малко известен факт е, че Шилер изучава медицина и става военен лекар. Изключително кратката му кариера като такъв не му пречи през по-голямата част от живота си сам да си бъде лекар и да лекува болестите си. За съжаление творецът не успява да се пребори с туберкулозата, която слага край на неговото физическо съществуване през 1805 г.

Шилер и историята му на военен лекар

мъж, подпрял главата си с ръкаЙохан Кристоф Фридрих фон Шилер се появява на бял свят на 10 ноември 1759 г. в Марбах, Вюртемберг. Баща му Йохан Каспар Шилер е военен хирург в служба на херцог Карл Ойген, а след това става градинар. Майка му Елизабета Доротея е дъщеря на кръчмар. Семейството на Фридрих го подготвя още от малък за свещеник, самият той дори изпитва влечение към тази професия. Плановете им са прекъснати от херцога Ойген, който настоява 14-годишния Фридрих да постъпи в елитната военна академия, основана от самия херцог. Там учи медицина, като училището се превръща в ад за него заради строгия си режим. Шилер се захваща с медицината главно защото иска да избяга от правото, но после признава, че харесва хуманната специалност заради близкия контакт с хората, който тя дава.

През 1779 г. взима първите си медицински изпити и моли да бъде освободен, за да стане военен лекар. Молбата му е удовлетворена чак в края на следващата година, когато Шилер се присъединява към Гренадирския полк от херцогската Вюртембергска армия в Щутгарт. Предполага се, че още в началото не е очарован от назначението си, репутацията на полка не е завидна и по думите на самия Шилер подразделението се състои от "240 почти изключително инвалиди и сакати". Ниската му заплата на военен лекар допълнително не го удовлетворява, няма възможност за повишение и за капак херцогът отказва да му разреши да повиши доходите си като лекува цивилни. Не е ясно защо забраната важи за Шилер, на други военни лекари от Вюртемберг е позволено да имат практика и извън военната си част, както и да носят цивилни облекла.

Още докато е в академията, Фридрих Шилер написва първата си пиеса "Разбойниците" като отдушник на непосилните за него условия там. Също така пише и три дисертации - "Философия на физиологията", "За разликата между гнилостната и възпалителната треска" и "Опит за свързване на животинската природа на човека с неговия интелект". И трите не са приети заради отвлечения си и спекулативен характер, с липсваща научна обективност. Темите, които той избира, подсказват, че не му е заложено да бъде лекар или естественик. Интересува го предимно възможността за изследване на човешката природа.

През 1780 г. напуска полка си без разрешение, за да отиде на първото представление на "Разбойниците", пиесата, която кара обществеността да го забележи. Самоволието му коства арест, 14 дни лишаване от свобода и забрана от Карл Ойген да публикува други свои литературни творби. През следващите две години мисли повече за литература, отколкото за медицина. Безпаричието го кара да измисля планове как да има постоянен доход, пише на приятелите си, че обмисля да вземе докторска степен по медицина, за да стане професор по физиология, но никога не осъществява намеренията си. През 1782 г. бяга от Щутгарт и обикаля редица градове, преживявайки и бурна връзка с омъжената Шарлот фон Калб. За да се измъкне от тежкото си финансово положение и отношенията с Шарлот, Шилер търси помощ от близки и приятели. През 1787 г. се установява във Ваймар, а две години по-късно става професор по история и философия в Йена, където създава само исторически трудове.

Няма свидетелства, че Шилер някога е посещавал пациент професионално след 1782 г., макар че писмата му са изпълнени с медицински съвети.

>>> Антон Чехов като лекар и пациент с туберкулоза

Дълги години с туберкулоза

паметник на двама мъже пред сграда

Сблъскването и справянето с неизбежните житейски трудности е често присъстваща тема в произведенията на Фридрих Шилер. Самият той е сякаш олицетворение на това, тъй като дългата му борба с болестта не успява да сломи духа и ума му. Творецът нерядко изпитва такива пристъпи на треска, че почти винаги се разпространяват слухове, че е починал. Лекарите го смятат за медицински феномен, защото според тях той би трябвало да е напуснал много по-рано този свят, имайки предвид медицинската му история. Шилер успява да живее 10 и повече години - възможност, която тялото му не би му позволило без силата на ума и ентусиазма му.

>>> Познанията за туберкулозата и нейните лечения в Европа до 19 в.

През 1790 г. Фридрих Шилер се жени за Шарлот фон Ленгефелд. Година по-късно творецът се разболява от пневмония, чиито последици по-късно провокират непоносими болки заради нагнояване на перикарда, плеврата и бъбреците. Предполага се, че той се заразява с бактерията на туберкулозата през 1791 г. До края на живота си е измъчван от белодробното заболяване и въпреки него успява да създаде някои от основните си произведения. Мнозина експерти са на мнение, че преживяното от него заради хроничната му болест повлиява върху развитието на философските му разсъждения и теории за възвишеното.

През 1799 г. Шилер се премества със семейството си от Йена във Ваймар. Като лекар той разбира, че не му остава много време и под тази заплаха, както и след подтика на неговия приятел Гьоте творецът довършва много от емблематичните си произведения - "Орлеанската дева", "Вилхелм Тел", трилогията "Валенщайн" и "Мария Стюарт". Фридрих Шилер умира на 9 май 1805 г. вследствие пораженията, причинени от туберкулозата.

Източник:
  • https://hekint.org/2020/08/11/doctor-schiller/
  • https://www.dw.com/en/the-sorrows-of-young-schiller/a-1578014
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БОРОВИ ВРЪХЧЕТА
2.40лв.

БОРОВИ ВРЪХЧЕТА

Коментари към Фридрих Шилер като лекар и болен от туберкулоза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Фридрих Шилер като лекар и болен от туберкулоза
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 00:46
    Коментирайте "Фридрих Шилер като лекар и болен от туберкулоза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Туберкулоза
  • Рифампицин
  • Стрептомицин
  • Обикновена паламида, Полска паламида
  • БЦЖ ваксина
  • Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
  • Гудучи
  • Кисел трън, Царево грозде, Царско дърво, Шербет, Жълтеника, Див киселец, Берберис
  • Алтернативната медицина на помощ при туберкулоза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1350 дни, 12 часа и 17 мин.

Велаксин - тръпнене и иглички по краката като страничен ефект

преди 1743 дни, 7 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 12 часа и 47 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 8 часа и 57 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 1 час и 38 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 8 часа и 30 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ФЕНОМЕНЪТ ТЕСЛА - ХАМИШ МАККЕНЗИ - ХЕРМЕС

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival