Огино Гинко: първата жена лекар в Япония

От 1851г. до 1913г.
Акценти
|
Огино Гинко е първата жена в Япония, която се дипломира като лекар и практикува медицина по западен стандарт. Тя заема важно място в медицинската история на страната и със своята непримиримост към мъжката доминация и потискането на жените доказва, със застъпването си за безопасността, здравето и правата на представителките на нежния пол доказва, че всичко е възможно. Успявайки да защити и получи лиценз за практикуване на лекарската професия, Огино вдъхновява много други жени да последват нейните стъпки във времена, когато животът на жената е строго предначертан.
Лична история, прераснала в съдбоносно решение
Огино Гинко е родена през 1851 г. в японската префектура Сайтама. Тя е петата дъщеря на уважавани и богати родители, които я омъжват на 16-годишна възраст за посочен от тях жених. За изненада и ужас на всички много скоро младата жена се развежда, въпреки че по това време разтрогването на брака е тема табу в Страната на изгряващото слънце. Причината е, че съпругът заразява Огино с венерическа болест, вероятно гонорея, която се смята за много срамна болест през 19 в. в Япония. Тя постъпва в болница "Джунтендо" в Токио, където получава западно медицинско лечение. Не е известно колко време продължава терапията й, но престоят е дълъг. Докато е там, Огино изпитва постоянен дискомфорт и неудобство от мъжете лекари и от тяхното отношение. Говорейки с останалите пациентки, разбира, че те се чувстват по същия начин и в нея нараства решимостта да учи за лекар, за да предлага на жените услугите, от които имат нужда.
Борбата да стане лекар
Семейството не оказва подкрепа на Огино, след като им съобщава за своето решение. Но въпреки всичко тя се записва в Токийското женско нормално училище през 1875 г., което дава възможност на момичета и жени да получат образование, което се равнява на началните степени. Мнозина от тях обаче не успяват да го завършат поради тяхното или на семейството им решение да се омъжат. Показателно е, че през първата година се записват 74 в споменатото училище, а през 1879 г. се дипломират само 15, като Огино е една от тях.
Следващата стъпка на амбициозната жена е да запише в медицинско училище. Практиката в края на 19 в. е желаещите да се посветят на медицинската професия дами да търсят в чужбина учебно заведение, което обучава представителки на нежния пол. Огино обаче избира друг път - тя иска да бъде приета в Kojuin, едно от японските частни медицински училища, предназначени само за мъже. Постига го с помощта на учител от Токийското женско нормално училище и известния лекар Ишигуро Таданори. Успешно завършва медицинското училище през 1882 г.
Новата битка, която й предстои, е да получи лиценз, който да й позволи да практикува лекарската професия. В края на 19 в. в Япония подобно разрешение се издава на официално признати училища. Огино Гинко обаче се дипломира в частно учебно заведение и затова трябва да държи изпит. Мъжете в нейното положение без проблем се явяват на този изпит, но тя не е допусната. Близо 2 години настоява и се опитва да получи разрешение да се яви и отново е принудена да потърси помощта на Ишигуро, както и на богатия Такашима Куемон, които да й съдействат в убеждаването на Санитарното бюро да даде своето позволение.
Общите усилия в крайна сметка дават резултат и през 1885 г. Огино става първата жена, лицензирана да практикува западна медицина в Япония. Веднага отваря своя клиника в столицата, насочена към акушерството и гинекологията. Всички знаят името й, броят на пациентите расте. В същото време тя работи и като здравен педагог, и като училищен лекар в женското училище Мейджи в Токио.
>>> Мери Джейкъби и приносът й за еманципирането на лекарската професия
Обществена ангажираност и активност
Освен отдадена на медицината, Огино Гинко се включва активно в борбата за правата на жените. Немалка роля за обръщането й към тази мисия е приемането на християнството през 1886 г. Присъединява се към японската организация на християнските жени Kyofukai, която има близки цели с Женския християнски съюз в САЩ. И двете организации са насочени към защита на жените и семейството, против алкохола са, проституцията, подкрепят моногамните семейства и се стремят към преобръщане на културните традиции, в които жената е подчинена и покорна пред мъжа. Огино приема лично въпроса с проституцията и работи усилено за нейната забрана, защото като лекар тя се среща, лекува и съпреживява историите на много жени, болни от венерически заболявания именно след предоставяне на сексуални платени услуги.
През 1890 г. се запознава с Юкиоши Шиката, млад министър, идеалист. Както следва сърцето си за избор на професия, така Огино го следва и при избор на съпруг, макар че мнозина са изненадани от решението да сключи брак с Юкиоши. Тя не се съобразява с мнението на другите и следва своя съпруг, който мечтае за идеално християнско общество. Скоро след женитбата той заминава за Хокайдо, а Огино отива при него през 1894 г. Започва да практикува в града, опитва се да отвори нова клиника там, но разбира, че методите на лечение са остарели. Юкиоши умира и тя се връща в Токио през 1908 г., където остава до собствената си смърт през 1913 г.
Коментари към Огино Гинко: първата жена лекар в Япония