Странстващата акушерка, която намали детската смъртност през 18 век

От 1712г. до 1789г.
Акценти
|
Анжелик Маргьорит льо Бурсие дю Кудре е акушерката, която революционизира изкуството на раждането, обучавайки над 5000 жени във Франция чрез създадения от нея акушерски манекен. Наричат я акушерката на Просвещението, но и пионер на симулацията. Пише наръчник за раждане и книгата „Съкратена версия на изкуство на раждането“. Анжелик дю Кудре има ключова роля в намаляването на детската и майчина смъртност, която придобива застрашителни размери през 18 век във Франция.
Акушерката на Просвещението
Анжелик Маргьорит льо Бурсие дю Кудре се ражда през 1712 в Клермон-Феран в семейството на лекари. Това определя и бъдещето й. Заминава за Париж, за да чиракува като акушерка при известната Ан Баирсен. След три години получава диплом за майстор – акушерка от братството на хирурзите „Сен Ком“. Практикува професията в продължение на 16 години в Париж като в същото време обучава, но и успява да създаде множество контакти, които ще й помогнат в бъдеще.
В тези години детската смъртност достига нечувани размери и надхвърля 50% от ражданията. Случва се както в бедните, така и в заможните семейства и сред аристокрацията. Много често раждането води до смърт и на майката, и на бебето. Все още наричат акушерките „матрони“, но в повечето случаи нивото им е катастрофално. Особено в селските райони. Най-често са жени, които вече са раждали или много възрастни, които останалите в енорията жени избират в присъствието на свещеника.
Сред основните критерии, за да бъде избрана една жена за матрона, са да е добра християнка, вероятно защото се приема, че мисията й е преди всичко да защитава религиозните принципи и да следи за спазването на църковната дисциплина. Нужно е било и да притежава свидетелство за морал, което се издава от свещеника.
Никъде не фигурира ангажимента й към защита живота на майките и децата. Много често тези жени не могат нито да пишат, нито да четат. Още по-често се приема, че смъртността по време на раждане е „божествена неизбежност“. Картината се променя през 18 век, когато лекарите мъже навлизат в този женски свят. Те обясняват, че основната причина за ужасяващата детска смъртност е изключително лошата хигиена на акушерките.
Именно при завръщането си в Оверн, Анжелик Маргьорит дю Кудре се сблъсква с действителността извън Париж. В провинцията хирурзите са рядкост, а квалифицираните акушерки са малко. Повечето от тях не са обучени, не познават женската анатомия, но робуват на суеверия. Една от тях обяснява на дю Кудре, че отваря вратите и прозорците, за да може бебето да разбере, че е крайно време да излезе, друга казва, че поставя черен пипер в ноздрите на родилката, за да стимулира раждането чрез кихане.
Всичко това дава началния тласък на действията на акушерката на Просвещението, убедена, че невежеството е в основата на смъртността и множеството сцени на варварство. Решава да използва своите знания и опит. Тя работи с размах и смелост. Началото е, когато барон дьо Тиер търси човек, който да обучи няколко жени в неговите владения, които да помагат при раждане, за да намали смъртността.
Хирургът Жан Базейак препоръчва Анжелик Маргьорит дю Кудре. Тя не само практикува, но и обучава матроните в района. Среща съпротива не само от хирурзите, но и от жените, които не приемат парижанка да им дава ум. Тя е жена с характер обаче, а има и самочувствие, породено от натрупаните знания и опит, така че подобна реакция не е в състояния да я откаже, напротив, кара да я бъде още по-активна и изобретателна.
Странстващата акушерка
Странстващата акушерка е друго от имената, които дават на дю Кудре. Причината е, че в продължение на четвърт век тя обикаля цяла Франция, за да обучава. Началото на тези обиколки е през 1757 г. Тогава крал Луи XV издава кралски патент, който й дава право да преподава и води курсове в цялото кралство. И така започва акушерското пътешествие на Анжелик Маргьорит дю Кудре, което продължава до 1783 г., когато вече управлява Луи XVI. Оверн, Бери, Орлеан, Аквитания, Лотарингия, Фландрия, Нормандия, Анжу, Турен, Бретан – това е само част от маршрута. Дава уроци в почти всички провинции на кралството и обучава над 5000 жени, но и хирурзи, чиято задача е след това да обучават акушерки.
Обучава не само жени, но хирурзи. Не спира да усъвършенства учебните материали, които използва. Създава постоянно нови добре илюстрирани таблици в ръководството си, добавя реалистични детайли към своя манекен в реален размер. Ролята й за намаляването на детската смъртност във Франция е ключова. Когато умира през 1789 г. става ясно, че е изпълнила своята мисия – детската смъртност намалява рязко.
Занятията са безплатни и продължават месец и половина. Провеждат се в главния град на провинцията. Жените са настанени и им е осигурена храна.
През 1788 г. създават комисия, която да оцени резултатите от обучението. Установяват, че за десет години – от 1779-а до 1788 г. 230 акушерки от областта Шато-Ньоф са наети на работа благодарение на курсовете на мадам дю Кудре.
От първият й курс в Оверн през 1759-а до последния в Бур-ан-Брес през 1783 г. странстващата акушерка обучава над 5000 жени в близо 50 от френските градове и 500 хирурзи.
Изкуството на раждането
През 1759 г. Анжелик Маргьорит дю Кудре публикува наръчника „Съкратена версия на изкуството на раждането“, предназначен за обучение на акушерките в провинцията. Определят го като един от важните писмени документи за еволюцията на жизненоважната професия на акушерките.
Голямата задача на книгата е да предостави научни знания, при това по начин, който ги прави разбрани и от по-малко интелигентни жени. Книгата се отличава от медицинските трактати, характерни за епохата. Тя е с опростен език, множество цветни рисунки и таблици, които между другото се появяват във второто издание. Последното издание, шесто по ред, е през 1785 г.
Книгата е разделена на 38 глави. В първата от тях Анжелик Маргьорит дю Кудре говори за качествата, които трябва да притежава акушерката. Следващите са посветени на анатомията на жената, особено внимание е отделено на органите на оплождане и формирането на плода. Представя различни гинекологични процедури, които позволяват опознаването на анатомичната вътрешност, обяснява възможните случаи на спонтанен аборт и на всички фази на раждането, както и грижите за бебето и майката. Представя правилния начин на израждане на бебето. Показва и множество трудни случаи, за да бъдат избегнати трагични грешки.
Твърди, че медицинските знания не принадлежат на елита, а трябва да бъдат споделяни, предавани и поставени в служба на живота.
Обръща внимание и на психологическия аспект. „Докато чакаме мига на раждане, ние трябва да утешим нежно жената, защото нейното състояние го изисква. Трябва да го направим с вид, който не предизвиква у нея страх от опасност. Не бива да шепнем в ухото й – това може да я разтревожи и накара да се страхува от неприятни последици. Да й говорим за Бог и да я насърчим да му благодари“, казва акушерката на Франция.
Манекенът
Манекенът, който е познат още под името „Машината на мадам дю Кудре“, е одобрен от Френската академия по хирургия. Странстващата акушерка го създава, за да съчетае теорията при обучението с практиката и неслучайно сега я определят като пионер в симулациите.
„Реших да направя уроците си осезаеми за тях като ги накарам да работят пред мен с машина, която създадох за тази цел и която представлява таза на жената, матката, вагината, пикочния мехур и ректума“, пише дю Кудре.
Демонстрационният манекен е в реален размер и представлява долната част на женското тяло – от кръста до средата на бедрата. От плат е и е прикрепен към дървена основа, а бедрата са поставени на две стремена. Към него има още кукла с размерите на износен плод (50 см) с пъпна връв, отворена матка, която показва плацентата, но и бебе на седем месеца и близнаци в ембрионална поза.
Манекенът се отваря, за да може бебето да бъде позиционирано в утробата на майката. Има отвори, през които минават набор от връзки и каишки, за да стимулират вагиналното разширяване и това на перинеума, когато детето преминава и така да бъде показана динамиката на раждането. Макетът на новороденото е гъвкав, за да може да се поставя в различни позиции. Твърдите части, които са чувствителни на пипане, са черепът с фонтанелата, гръбначният стълб с точния брой прешлени, гръдният кош, лактите и коленете.
Устата е отворена, което позволява на акушерката да вкара два пръста и улесни преминаването на главата, когато бебето е разположено седалищно.
По време на обучението демонстрира и трудни случаи. Сред множеството реквизити, които показва различните етапи на бременността, са утроба и плод на седем месеца. Утробата е с диаметър 24 см. Вътрешността е подплатена с кожа в телесен цвят. Отворът позволява да се види плацентата.
За заслугите и признанието
Благодарение на Анжелик Маргьорит дю Кудре професията на акушерката получава признание. Акушерката на Франция настоява да се помага на всички жени – на най-бедните, на самотните майки, отхвърлени от обществото и изоставени на произвола на съдбата. Категорична е, че най-богатите никога не трябва да бъдат облагодетелствани или с предимство.
Не по-малка е заслугата й затова, че утвърждава акушерството като истинска медицинска дисциплина. Франция й дължи първото истинско осъзнаване за ролята на акушерството в общественото здраве
Приживе тя постига успех, който изследователите обясняват не само с характера й, нейната решимост, знания и желание да промени драматичната картина в страната, но и с епохата с всичките й предизвикателства.
Историци припомнят, че машини от подобен тип създават акушерки в Англия през първата половина на 18 века, но французойката усъвършенства това учебно средство, като го превръща в съществен елемент от своя метод, който съчетава теорията и практиката.
Нейните усилия всъщност правят възможно детската смъртност да намалее, а продължителността на живота на кърмачетата да се увеличи значително – постижение, което и отрежда достойно място в историята на медицината на Франция.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АНГЛИЙСКИ ЗА АКУШЕРИ - Валентина Ангелова, Светла Трендафилова, Йоанна Рачовска
КАНПОЛ БИКИНИ ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА размер L * 5 9/599
ОРТОТЕХ ПОЯС КОРЕМНА / ГРЪДНА СТЕНА L
КАНПОЛ БИКИНИ ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА размер XL * 5 9/600
ОРТОТЕХ ПОЯС КОРЕМНА / ГРЪДНА СТЕНА M
ЛИПОЕЛАСТИК ДАМСКО КОМПРЕСИВНО БОДИ БЕЗ РЪКАВ MH SPECIAL COMFORT
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Лияна Панделиева: "Красотата на раждането ли? Да, бе!"
- Трябва ли да се лишат малолетните и непълнолетните майки от детски помощи
- От зачеването до раждането – как се развива бебето в утробата
- Липсата на адекватни грижи при раждането е водеща причина за детска смърт в Англия
- Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
- Лечение при следродилна депресия: лекарства, добавки, полезни съвети
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Възстановяване след естествено раждане
- Дяволски нокът
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
Коментари към Странстващата акушерка, която намали детската смъртност през 18 век