Болести, засягащи българското население през Възраждането
От 1865г.
През епохата на Възраждането болестите се разглеждат в по-общ вид, за разлика от днес, когато за почти всички има съответните медицински клонове и специалисти (пулмолог, уролог, дерматолог и др.) По онова време невсички лекари са с достатъчна квалификация, но трябвало да са готови да помагат при най-различни здравословни проблеми. Редица са заболяванията, срещани у нас тогава. Кои са те предстои да разберем.
Болести, засягащи българите през Възраждането
Вътрешни болести
От всички отдели на медицината вътрешните болести са заемат най-значимо място, тъй като са най разпространени. Най-често опсвания проблем от периода са усложненията, и на първо място сред тях е пневмонията.
Инфекциозни болести
Важно място са заемали инфекциозните заболявания. Чумата, холера и други заразни болести са големи бедствия за българите през Възраждането. На холерата са посветени и най-много трудове (В.Караконовски, Ст. Чомаков), заради голямата епидемия през 1865 година.
Често се е среща и туберкулозата. Възрожденските лечители познават клиниката и опасността от заболяването, но са имат оскъдни сведения за причината, която водела до него. Като средство за терапия прилагат предимно климатолечение.
Други често срещани заболявания:
- Дифтерия дифтероидна ангина
- Пелагра
- Ревматизъм
- Коремен и Петнист тиф
- Заушка
- Малария
Често се срещали различни натравяния с арсен, гъби, алкохол; ухапвания от змии.
Детски болести
За съжаление няма много сведения за болестите, които засягат децата по това време. Никой от възрожденските лекари, защитили дисертации, не е отразяват сведения свързани с детската патология. Независимо от това обаче, те вероятно заемат значително място в лекарската практика. Според изследователите, на преден план по това време е терапията на заразните заболявания.
Хирургични интервенции
По това време хирургията се е разглеждала в по-общ вид, и всеки лекар в някаква степен и практикувал и различни по сложност хирургични интервенции.
Има сведения, че най-честата хирургична интервенция, която се е правела е била ваденето на камъни от пикочния мехур. Операцията се е извършвала основно от хекими.
През Възраждането се слага началото и на т.нар. оториноларингология (разговорно - "уши, нос и гърло"). Доказателство за това е и направената през 1861 година операция на хранопровод и гръклян (ларинкс) на българин, опитал се да се самоубие, прерязвайки хранопровода си.
През възрожденския период е извършена първата ампутация на ръка. Операцията е направена в Казанлък от д-р Г.Хаканов. Пациентът е бил под пълна упойка – използвали са етер.
Статията е част от историята на:
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
1. Васил Стефанов, "Българската медицина през Възраждането"
СТАТИЯТА е свързана към
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- "Рибен буквар" - първият български учебник
- История на Петър Берон
- Училища и обучение на българските медици през Възраждането
- Образование и обучение на Петър Берон
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 2 част
- Дисертация на Петър Берон - тазомер и ембриометър
- История на Иван Богоров
- Шести сърдечен тон - откритието на професор Иван Митев
- Развитие на спешната медицинска помощ в България
Коментари към Болести, засягащи българското население през Възраждането