Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Българските билки свързват древните лечебни практики с науката и успехите на лекарствената индустрия

Българските билки свързват древните лечебни практики с науката и успехите на лекарствената индустрия

от 23 юни 2020г., обновено на 25 юни 2020г.
Автор: Димитър Бахчеванов
Българските билки свързват древните лечебни практики с науката и успехите на лекарствената индустрия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1984г.

Отбелязването на Еньовден (24 юни) в българския празничен календар има дълги традиции, които започват още от древността. Мнозина изследователи ги свързват с тракийския орфизъм и вярванията на славяните. Тези обичаи по-късно са интегрирани в православието, което свързва датата с рождението на Св. Йоан Кръстител. На този ден се смята, че билките имат най-голяма сила. Поверията повеляват, че на този ден се събират 77 билки и половина, които помагат за всички болести. Последният лек е за неназованата (незнайната) болест, но него могат да намерят само най-вещите в билкарството.

Потомствени знахари живеят по земите ни от векове. Те предават уменията си от поколение на поколение. Легендарни личности, като Орфей, Василий Врач и светецът Иван Рилски, са останали в историята като велики лечители, а славата им далеч надхвърляла границите на земите, в които са живели. От ХХ век българските учени имат съществен принос за опазването и ефективното използване на това природно богатство. Докато в миналото знанията за терапевтичните свойства и билките са съчетавани с магическите традиции, в новото време науката дава нов прочит и приложение на силата на природата.

Тъй като лековитите растения са в основата на развитието на фармакологията, през 1994 г. д-р Тотко Найденов предлага на тогавашния председател на Съюза на фармацевтите в България, магистър-фармацевт Боримир Атанасов, Еньовден да бъде обявен за професионален празник на съсловието и Ден на българското лекарство. Макар това предложение да не е официализирано, денят ежегодно се отбелязва от аптекарите – на тази дата се провеждат традиционните Български фармацевтични дни.

"Зеленото съкровище" на България

В България виреят 4100 висши растителни вида, от тях 770 (19%) са с лечебни свойства, т.е. имат биологично активни съставки в кореновата система, листата, цветовете и други свои части. По този показател страната ни е съизмерима с природните дадености на Индия и Китай, които имат многократно по-голяма територия. Затова България запазва лидерско място по износ на билки в Европа и е на едно от първите места в света в края на 20-ти и началото на 21-ви век. Годишно експортът е над 17 000 тона билки (90 на сто от добитите количества), макар че не се води стриктна статистика през последните години. Този бранш дава препитание на стотици хиляди българи.

Качеството на българските билки се оценява високо от специалистите по цял свят, но цените на тези износни продукти са ниски. По-голямата част от експортните количества преминават само първична обработка (сушене, замразяване, рязане, пакетиране), а това добавя до 5% добавена себестойност.

270 растителни български вида се ползват във фармацевтиката, козметиката, парфюмерията и хранително-вкусовата промишленост.

Опазване на растителните видове

Най-използвани са около 200 лечебни растения, но повечето от тях, около 80 на сто, се срещат само в диворастящ вид. Първоначално, през втората половина на ХХ век и пунктовете за изкупуването им са държавни, а след промените се регистрират стотици частни фирми. Недостатъчната компетентност на някои от събирачите често води до унищожаване на част от ареалите на разпространението им. Предприемат се мерки, тази практика да се ограничи.

Законът за лечебните растения от началото на 2000 година и последвалите промени в текстовете му са в основата на нормативната база, регламентираща дейностите, които се контролират от екоминистерството и неговите регионални структури.

Около 30 билки могат да се култивират и това е важно за запазване на природното многообразие. Успешно се отглеждат в стопанствата: маточина, шипка, медицинска ружа, лавандула, градински чай, лайка, бял равнец, мента, жълт кантарион, мащерка, дилянка, слез, риган, невен, беладона, блатно кокиче, мурсалски чай, майорана, роза, кориандър, резене, анасон, бял трън, босилек, репей, жълта комунига и др.

Около 70 билки са вписани през годините в Червената книга (първото й издание е от 1984 г.) на България като застрашени от изчезване видове. Много от тях виреят в ендемични райони – ограничени територии, в които има благоприятни условия за тяхното развитие. Всяка година Министерството на околната среда и водите определя кои от лечебните растения попадат под забранителен режим и за кои от тях има ограничения и квоти за събирането им.

В забранителния списък в последните години са дилянка (валериана), бодлив залист, мечо грозде, бял риган, исландски лишей, различни видове салеп, жълт мак, бял риган, лечебна ружа и др. Квотите, които се разпределят от РИОСВ между регистрираните фирми, подаващи заявления за ползването им са – лечебна иглика, бял пелин, лазаркиня, лудо биле и други.

Естествените лекове и развитието на лекарствената индустрия

В средата на ХХ век Научният съвет към Държавния институт за контрол на лекарствените средства обръща голямо внимание на лечебните растения. За тях е изготвено подробно описание и стандартизационни документи. По това време се правят множество открития, които прославят българската фармакологична индустрия. Част от тях са разработени от билки.

Безспорно най-известно е откриването на галантамина от д-р Димитър Пасков. Това е алкалоид от блатно кокиче, който е в основата на лекарството Нивалин, с доказан терапевтичен ефект при детски паралич. Народният лечител Иван Раев е автор на т. нар. "българско лечение" („curra bulgara“), използвано при болестта на Паркинсон. Основната му съставка е атропин, получен от лудо биле (беладона). В България се произвеждат и още много продукти на базата на лечебни растения.

От бабини зъби е създаден лек, стимулиращ функциите на половата система, липидната обмяна и хормоналния баланс, известен като Трибестан.

От зимзелен е създаден препарат с хипотензивно действие при леки форми на високо кръвно.

Значим принос имат и народни лечители като Петър Димков, Емил Елмазов и други. За разлика от древните знахари, техният опит вече се опира не на висшата сила, а на науката.

Всеизвестни са успокояващите и обезболяващи свойства на лайката, валерианата, жълтият кантарион, ментата и други билки, които се предлагат в аптеките под различни форми или като част от състава на лекарствата.

Популярността на лекарствата от естествени продукти намира все повече привърженици в цял свят. В тяхното разработване и производство България играе важна роля и има голям потенциал за развитие и в бъдеще.

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АНАСОН ПЛОД 30 г ТАЛОДЕРМА
2.80лв.

АНАСОН ПЛОД 30 г ТАЛОДЕРМА

КАМШИК СТРЪК
2.70лв.

КАМШИК СТРЪК

ЖИВОВЛЕК ТЕСНОЛИСТ ЛИСТА
3.40лв.

ЖИВОВЛЕК ТЕСНОЛИСТ ЛИСТА

ЧАЙ ФИЛТЪР АЛПИНИСТ
2.10лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР АЛПИНИСТ

ЧАЙ ФИЛТЪР РОЙБОС * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
2.60лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР РОЙБОС * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ

ЧАЙ ФИЛТЪР МАТОЧИНА * 16 БИЛЕК
4.30лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР МАТОЧИНА * 16 БИЛЕК

Библиография

https://ec.europa.eu/environment/life/project/Projects/index.cfm?fuseaction=home.showFile&rep=file&fil=SusHerb_Handbook_Journalists_BG.pdf
http://susherbsbg.eu/bg/video-film/
http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/

Коментари към Българските билки свързват древните лечебни практики с науката и успехите на лекарствената индустрия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Българските билки свързват древните лечебни практики с науката и успехите на лекарствената индустрия
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 12:01
    Коментирайте "Българските билки свързват древните лечебни практики с науката и успехите на лекарствената индустрия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лечебните билки в България по азбучен ред
  • Древни билкови средства за предизвикване на аборт
  • Употреба на "кафе" от глухарчета, като средство, подпомагащо превенцията срещу онкологични заболявания
  • Отглеждане на авокадо
  • Билки при високи тромбоцити
  • Осем билки за по-здрави кости
  • Отглеждане на мащерка
  • Отглеждане на розмарин
  • Отглеждане на лимон
  • Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лечение с билки и хранителни добавки - мнения и въпроси

преди 2355 дни, 17 часа и 8 мин.

Отвара с мляко и билки прогонва настинката

преди 2475 дни, 1 час и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 2 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 20 часа и 12 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 12 часа и 53 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 19 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival