Влияние на екологията в развитието на биологията

От 1900г.
В началото на 20 век немалко учени-натуралисти се изправят пред нарастващия натиск да изразят своите предпочитания, да направят избор относно това дали да включат някои експериментални изследвания в своята работа, или не. Тези изследвания се толерирали, използвали се често и се считали за обещаващи и надеждни за практикуване в биологичните дисциплини.
Екологията, от своя страна "слива" в себе си любопитна комбинация от биогеография, включваща определени биогеохимични цикли, а някои полеви биолози и ботаници полагат огромни усилия да "смекчат непредвидимостта на живия свят", извършвайки лабораторни експерименти и изучавайки условията за живот в полуконтролирани естествени среди, каквито са например градините.
Станцията "Carnegie for Experimental Evolution" и лабораторията "Marine Biological Laboratory" предоставят на биолозите условия на напълно контролирана среда, благоприятна за изследвания и експерименти. Благодариние на тази среда се изучава цялостния жизнен цикъл на определени видове.
Концепцията за екологичната последователност е разработвана от 1900 до 1910 година от Хенри Чандлър Коулс и Фредерик Клемъндс. Тяхната работа дава началото на екологията на растенията.
Книгата "Рredator-prey equations" на Алфред Лотка, "Studies of the biogeography and biogeochemical structure of lakes and rivers" на Евелин Хъчингсън и "Studies of animal food chains" от Чарлз Елтън се превръщат в пионерни трудове, които допълнително разграничават екологичните специалности. Екологията се превръща в независима дисциплина през 1950 година, когато Юджийн Оудъм изказва някои от концепциите, свързани с екосистемите. Ученият описва връзките между отделните организмови групи.
След 1970 година много от биолозите стигат до извода, че естественият отбор не е ефективен, когато се прилага на различно от организмовото ниво. Това привлича вниманието им към цялостните екосистеми и еволюцията им. Екологията като наука, оказала огромно значение на развитието на биологията. Тя се разраства изключително бързо, а Международната програма по биология се опитва да приложи глобалните научни методи (успешни за физическите науки) при екологията, занимаваща се с екосистемите.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
КИДС КОСТИ И МУСКУЛИ желирани таблетки * 60 NATURE'S WAY
НОВАЛАК 3 1-3 години 400 г
ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС
150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
Библиография
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_biology
СТАТИЯТА е свързана към
- Перорално приложение на медикаментите
- Пубертет при момичета
- Глухарче: произход на името
- Вижте кои растения могат да се отглеждат заедно в градината и кои не
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Защо децата обичат да гледат един и същи филм отново и отново
- История на тракийската медицина
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- История на човешките раси
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
Коментари към Влияние на екологията в развитието на биологията