Дейци, свързани с българската медицинска наука през Възраждането
От 1842г.
Много български личности заслужават да бъдат споменати и запомнени в историята на българската медицинска наука през епохата на Възраждането. За съжаление обаче, за по-голямата част няма достатъчно данни. Предоставяме информация за няколко от тях, които в една или друга степен са свързани с медицината от онова време и нейното развитие.
Захари Княжески
Захари Княжески е български възрожденски книжовник, който, макар да няма медицинско образование, успява да създаде и доста трудове на медицинска тематика. През 1842 година пише книгата си "Корена на пиянството", която впоследствие се разпространява. Той стига до извода, че алкохолизмът влияе не само на физическото здраве и красота, но и на психиката на човек.
Освен изявата си като автор, Княжески се е отличава като преводач на голям брой медицински издания. Такава е издадената от него през 1853 година книга, която превел от руски език.
Има принос и за изпращането на български момичета в Русия, където те се обучават за акушерки.
Петко Рачов Славейков
Макар и да известен най-вече като поет, той е и един от големите български издатели. Сред неговите трудове има и такива, които са с медицинска тематика. В своите вестници и списания Славейков пише за асфиксията, раждането, мозъчния удар и др.
Сава Доброплодни
Занимава се е с преводаческа дейност на голям брой медицински трудове. Има свои раздъждения за причините, които предизвикват заболяванията. Тъй като не вярва на т.нар. "баби-лечителки", препоръчва на всеки болен да търси квалифицирана лекарска помощ и да купува своите лекарства от аптека.
Хаджи Найден Йованович
Успява да издаде 26 книги, сред които е и "Правила за съхранение на здравето" от 1852 г. Макар да се смята, че книжката обобщава главно разпространените в народната медицина рецепти и лекове по това време, тя се радва на широка читателска аудитория, която няма голям достъп до такава информация.
Атанас Гранитски
Занимава се е с преводаческа дейност. В историята на българската медицина остава с опита си да създаде българска медицинска терминология. Успява да издаде малък и беден на информация сборник, описващ особености, свързани с холерата, но въпреки това той има голямо значение по това време.
Като важен принос на Гранитски се смята преведената от него през 1854 година книга "Практическа медицина". Тя е разделена на 3 тома:
- първи том – в него са описани общо 400 заболявания, включително и тяхното лечение;
- втори том – описани са начините за приготвяне на лекарствата;
- трети том – на тема "ботаника".
Павел Бобеков
Бобеков учи във военно-медицинско училище в Цариград. По време на обучението си успява да публикува статии на медицинска тематика. В тях той засяга разнообразни теми, свързани с хигиена, значение на микроскопа, роля на минералните води като средство за лечение. Приема, че хигиената като един от най-значимите клонове и дори дава предложение за въвеждане й като специален предмет в българските училища.
Статията е част от историята на:
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
Васил Стефанов, "Българската медицина през Възраждането"
СТАТИЯТА е свързана към
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- "Рибен буквар" - първият български учебник
- История на Петър Берон
- Училища и обучение на българските медици през Възраждането
- Образование и обучение на Петър Берон
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 2 част
- Дисертация на Петър Берон - тазомер и ембриометър
- История на Иван Богоров
- Шести сърдечен тон - откритието на професор Иван Митев
- Развитие на спешната медицинска помощ в България
Коментари към Дейци, свързани с българската медицинска наука през Възраждането