Деконволюционна микроскопия

От 7.4.1983г.
Разпределението и структурата на молекулите в клетките способства за правилното извършване на техните функции. С въвеждането и употребата на 3D изображения с висока резолюция вече може да се разгледа подробно клетъчното съдържимо. За тази цел се въвеждат деконволюционни алгоритми, прилагащи се успешно в микроскопията. Това нововъведение осигурява изключително голям напредък в историческото развитие на деконволюционната микроскопия и клетъчната биология.
От 1980 година флуоресцентните сонди за множество специфични клетъчни молекули стават достъпни. Въпреки това визуализирането им в сравнително плътните проби е трудна задача. Изследователите се надяват да извършват възстановяване на 3D образите от множеството оптично заредени изображения, съхранени в последователните фокални равнини на плътните проби. Това допълнително се усложнява от присъствието на допълнителна флуоресцентна светлина извън фокуса от съседните равнини.
През 1983 година Агард и Седат въвеждат деконволюцията – метод, чрез който се елиминира извънфокусната флуоресценция. Деконволюционните алгоритми използват достиженията на оптичните свойства на микроскопа, за да моделират процеса, чрез който изготвящото се изображение нарушава образа на "истинския" обект при производството на сурово изображение.
Благодарение на двамата учени и постигнатите от тях открития се постига изключително бърз напредък в развитието на деконволюционната микроскопия.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕДМЕТНИ СТЪКЛА * 50
ПРЕДМЕТНИ МАТИРАНИ СТЪКЛА * 50
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Как изглеждат нашите органи под микроскоп
- Старинни микроскопи от XVII до XIX век
- Иглена аспирация
- Антони ван Льовенхук – откривателят на микробите
- История на микроскопа
- Времева линия, водеща до създаването и развитието на микроскопа
- Създаване на микроскопа
- Електронна микроскопия
- Историческо развитие на светлинния микроскоп
- Създаване на електронния микроскоп
Коментари към Деконволюционна микроскопия