Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало История на медицината Защо преди 8 000 години хората в България са яли кости и дали това е вид канибализъм

Защо преди 8 000 години хората в България са яли кости и дали това е вид канибализъм

От -6000г. до -6000г.

Защо преди 8 000 години хората в България са яли кости и дали това е вид канибализъм - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

През 6-тото хилядолетие преди Христа цивилизацията на Балканите вече е факт. Селищата, разпръснати по поречията на по-големите реки, се изхранват чрез земеделие и животновъдство. Нашите прадеди от Ранния Неолит са усвоили грънчарството, риболова, и други специализирани занаяти. Освен това на територията на днешните Северна Гърция, Македония и Югозападна България населението има една смущаваща практика - ядене на стрити на прах кости.

За това свидетелстват парчета от глинени съдове, намерени най-вече по поречието на река Струма. Само на територията на България са открити седем села от периода на Ранния Неолит, в които стритите на прах кости са част от менюто. За първи път следи от веществото са засечени от френски археолози, които изследват предтракийските цивилизации у нас.

Според завеждащият разкопките специалист Жулиен Виге най-вероятната причина за консумирането на кости е недостигът на калций. Ученият прави паралел между нашите прадеди и някои култури от по-късни периоди. На някои места хората добавят стрити кокали към храната си като заместител на млякото. Именно заради това археолозите извършват химичен анализ на човешки скелети от въпросните селища и откриват реално понижение на метала.

Предполага се, че слабите кости на жителите от поречието на Струма се дължи на един странен феномен. Веднага след като неолитните култури започват да се изхранват чрез земеделие, здравето им се влошава. Учените и до днес не са разгадали причината за това. Вероятно тогавашните сортове зеленчуци са били изключително бедни на вещества или просто количеството на храната е намаляло... Някои изследователи на това явление дори събират доброволци, които да се хранят в продължение на няколко месеца с продукти от този период и след това да се подлагат на медицински изследвания. За съжаление феноменът си остава неразгадан и до днес.

Неолитни ниви

Друга теория относно практиката на хората от поречието на Струма да ядат стрити кости гласи, че консумацията е част от някакъв ритуал или обред. Поддръжниците на това твърдение посочват, че намерените парчета керамика от седемте селища са орнаментирани и при сглобяване имат различна форма от останалите глинени съдове.

Тази теория започва да надделява сред академичните общества, тъй като хората от Неолита няма как да знаят, че страдат от липса на калций, както и как да се снабдяват с него. От друга страна преди 8 000 години започва да се заражда същинската религия, която изисква множество ритуали и мистични практики. Ако приемем, че стритите кости са човешки, е повече от логично необичайното блюдо да е част от някакъв обред за усвояване на чужда сила или за контакт с духовете от Света на мъртвите.

Българските археолози обединяват двете твърдения, като заключват, че независимо от произхода на костите, тяхното консумиране е едновременно със здравна цел и с обредна символика. Те посочват, че най-вероятно предците ни не са разбирали защо се чувстват по-добре след като погълнат въпросното блюдо и приписват подобрението на телата си на мистични сили.

Друго припомняне от местните археолози е, че за съжаление има много други неизвестни, свързани с предтракийските цивилизации на Балканите. Така например все още не е ясно дали хората от Ранния Неолит, обитаващи поречието на Струма, изобщо са отглеждали млекодайни животни.

Каквато и да е причината за консумация на кости, както и какъв е произхода им, това откритие е много важно за родната, а и световната археология, тъй като ни приближава една стъпка по-близо до опознаването на нашите най-древни предци.

Редактор: Георги Динев

5.0/5 1 оценка

Библиография

Източник: www.ancient-origins.net

Снимки: www.travelemiliaromagna.it

www.sapiencia.eu

Коментари към Защо преди 8 000 години хората в България са яли кости и дали това е вид канибализъм

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 13 December 2019 в 12:29
    Коментирайте "Защо преди 8 000 години хората в България са яли кости и дали това е вид канибализъм"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Смъртоносната епидемия куру: как канибализмът създава резистентност към невродегенеративни мозъчни заболявания
  • Самолетна катастрофа, канибализъм и душевен катарзис - интервю с Роберто Канеса
  • Жан-Бедел Бокаса - диктаторът-канибал от Централноафриканската република
  • Консумацията на трупове като лекарство през Ренесанса

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо и ние мъжете трябва да носим бодита?

преди 1 дни, 21 часа и 26 мин.

Днес е световен ден на човешките права. Спазват ли се те в България?

преди 2 дни, 20 часа и 24 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Правили ли сте домашна бира?

преди 2 часа и 5 мин.

Какъв модел смартфон да избера за подарък Samsung или Huawei? Коя е по-добрата марка?

преди 22 часа и 39 мин.

Как ме измамиха на миналата Коледа, бъдете внимателни

преди 1 дни, 1 час и 45 мин.

Медистус антивирус ефективен ли е за предпазване от вируси?

преди 1 дни, 1 час и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Успяхте ли да се ваксинирате през есента на 2019 година?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах