Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Епидемията куру, предизвикана от канибализъм, убива хиляди в средата на миналия век

Епидемията куру, предизвикана от канибализъм, убива хиляди в средата на миналия век

от 28 фев 2018г., обновено на 29 окт 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Епидемията куру, предизвикана от канибализъм, убива хиляди в средата на миналия век - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1941г.

Акценти

  • Смята се, че епидемията от куру продължава близо век - започва през 1901-1902 г., разраства се в голям мащаб през 50-те и 60-те години и изчезва през 90-те.
  • В своята същност куру е бързо прогресираща фатална дегенерация на централната нервна система, най-вече на малкия мозък. Първоначалните признаци са загуба на равновесие, тремор и тромавост.
  • Антрополозите изследователи предполагат, че предаването на куру се ограничава предимно до възрастни жени и деца, защото при разпределянето на частите на починалия мозъкът и гръбначният мозък, където са концентрирани прионите, се дават именно на тях.

> Какво представлява заболяването

> Връзката между канибализма и куру

> Изследователите откриват генетична резистентност към болестта 

В средата на миналия век едно заболяване предизвиква епидемия в Източните планини на Папуа Нова Гвинея и отнема живота на 3000 души. Болестта става известна с името "куру", което на местния език на потърпевшото племе форе означава "треперене". В началото никой няма представа какъв вид е тя и какво я причинява, но в процеса на нейното изследване и изучаване пред учените се разкрива нещо ужасяващо.

Какво представлява заболяването

Смята се, че епидемията от куру продължава близо век - започва през 1901-1902 г., разраства се в голям мащаб през 50-те и 60-те години и изчезва през 90-те. Днес е известно, че болестта принадлежи към групата заболявания, обединени под името трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (TSE), или по-просто казано прионови заболявания. В групата влизат още болестта на Кройцфелд-Якоб (CJD), нейната вариантна форма, синдром на Гертсман-Щрауслер-Шайнкер (Gerstmann-Sträussler-Scheinker, GSS) и фаталното фамилно безсъние (FFI).

Трансмисивните спонгиформни енцефалопатии се причиняват от мутирали приони, които съдържат грешно нагънат белтък. Различното нагъване се получава от замяната на една аминокиселина във веригата на белтъка. Измененият прион след това превръща нормалните приони около него в мутантни, а това нарушава функционирането на мозъчните клетки, в които се намират. Нарастването на броя на мутантните приони принуждава клетката да се самоунищожи.

В своята същност куру е бързо прогресираща фатална дегенерация на централната нервна система, най-вече на малкия мозък. Първоначалните признаци са загуба на равновесие, тремор и тромавост, без да има преди това някакво фебрилно заболяване. Някои пациенти могат да се оплакват от преходно главоболие и болки в ставите на краката. Само за няколко седмици болните стават нестабилни и имат склонност към падане. С напредването на болестта се влошава речта, настъпват промени в личността и емоционалното състояние. Наблюдават се изненадващи изблици на плач или смях, някои от пациентите могат да са депресирани и затворени в себе си, агресивни или параноични. Развива се фекална и уринарна инконтиненция, болните трудно преглъщат вода и храна, което ги кара да се чувстват гладни и жадни. Общата продължителност на заболяването е около 6-9 месеца, с диапазон от 4 до 24 месеца.

Изследванията показват, че куру е инфекциозно заболяване с много необичайни характеристики - изключително дълъг инкубационен период, траещ дори десетилетия; липса на възпалителни процеси; сравнително бавно прогресиране на заболяването и винаги летален край. Доказано е, че пътят на предаване на болестта са траурните обичаи на местните племена, които включват ритуалното изяждане на покойника.

Не се знае как куру се появява за първи път сред хората форе и близките им съседи. Най-вероятно епидемията е започнала с един човек, който е имал спорадична болест на Кройцфелд-Якоб и след това е станал обект на канибализъм от страна на своите съплеменници. Предполага се, че заболяването е присъствало в района още в началото на миналия век. Първите идентифицирани случаи са от 1941 г., като след това броят на случаите се увеличава драстично, достигайки епидемични размери в средата на 50-те години. Най-ранните проучвания са от периода 1951-1953 г., когато куру е наблюдавано за първи път.

Връзката между канибализма и куру

През април 1956 г. американският педиатър д-р Д. Карлтън Гайдусек отива в Австралия, по-конкретно в Института за медицински изследвания "Уолтър и Елиза Хол" към Кралската болница в Мелбърн. Целта му е да проучи растежа и развитието на децата от племенните народи на Нова Британия и Папуа Нова Гвинея. По време на пътуването си из Източните планини на Нова Гвинея той забелязва, че върлува някаква смъртоносна болест, която е локализирана само там. Установено е, че между октомври 1956 г. и март 1957 г. случаите на куру са 114. Предполага се, че в рамките на 5 години преди есента на 1956-а от заболяването са починали минимум 300 души.

Първите подозрения са, че става въпрос за вирусен менингоенцефалит, който причинява подостро или хронично фатално заболяване. В началото изследователите забелязват връзка между канибализма и куру, но впоследствие е отхвърлена заради появили се случаи при малки деца, за които се предполага, че не са участвали в смразяващите ритуали. Разглежда се варианта да става въпрос и за силни генетични фактори, защото болестта се наблюдава сред племето форе и техни непосредствени съседи, с които най-често сключвали брак. Близо 75% от болните са имали в семейството роднини от близкото минало, които са страдали от куру, а мнозинството са преживели загубата на майка, сестра, брат или наследник.

От началото на проучванията са регистрирани над 3000 случая на куру. Повече от 2500 са сред жителите на форе, а много по-малко са се появили сред съседните популации и то в селата, където има брачни съюзи помежду им. Интересното е, че културата и околната среда в района, където е разпространено заболяването, са присъщи и за останалите райони - други племена също практикуват канибализъм, но те нямат случаи на куру. Болестта се проявява в съседните села, когато жена форе отиде да живее там при съпруга си. Много рядко може да се наблюдава страшното заболяване при жени от региони с ниско разпространение, които се омъжват за мъже форе.

три деца, облечени в традиционни костюми

Антрополозите изследователи предполагат, че предаването на куру се ограничава предимно до възрастни жени и деца, защото при разпределянето на частите на починалия мозъкът и гръбначният мозък, където са концентрирани прионите, се дават именно на тях. Инфекцията при малките момчета и момичета и вследствие хранене или заради назално, лигавично, кожно и конюнктивално замърсяване със заразена мозъчна тъкан. Над 75% от починалите са възрастни жени, децата са следващата по големина потърпевша група, като най-малката жертва е 4-5-годишно момче.

Траурните ритуали сред племената в Папуа Нова Гвинея са постепенно преустановени под натиска на управата на района и канибализмът окончателно изчезва между 1957 и 1962 г.

>>> Мистериозната епидемия, която убива 15 милиона души в Мексико през XVI в.

Изследователите откриват генетична резистентност към болестта

Тъй като предаването на болестта става предимно сред близки роднини, по-голямата част от пациентите с куру имат фамилна анамнеза за заболяването. Изследователите събират данни и анализират големи родословия, което ги довежда до извода, че съществува силен наследствен фактор, който регулира разпространението на болестта. След епидемията има стотици оцелели, които не показват никакви симптоми на болестта. Тогава учените се усъмняват, че става въпрос за изградена резистентност.

Още през 90-те години епидемиолозите откриват, че съществува често срещана разновидност на прионовия протеин на кодон 129 в човешкия геном, която може да доведе до резистентност към болестта на Кройцфелд-Якоб. Тази вариация се среща по целия свят и присъства в човешкия геном от 500 000 години, вероятно още от епохата, в която ширещият се сред човешките общества канибализъм е причинявал много подобни на куру епидемии, като по този начин е селектирал индивидите, чийто имунитет да засили.

Въпреки че при оцелелите от народа форе наистина е открита защитна мутация на кодон 129, те също така показват абсолютно различна и отличителна генетична аномалия на прионовия ген на кодон 127 - подобно нещо учените виждат за първи път след 20 години изследвания по света. Оказва се, че тази аномалия е най-често срещана в епицентъра на епидемията от куру.

Отначало изследователите смятат, че именно тази мутация е причината за заболяването. Но после се оказва, че тази част от ДНК не се е променяла през последните няколко милиона години, което предполага, че функцията й е от изключително значение - може би да потиска аномалните приони.

Научният екип продължава със своите изследвания и открива, че едно копие на гена осигурява резистентност към куру и известна устойчивост към луда крава, а две копия предлагат пълна резистентност към всички видове прионови заболявания. Въз основа на пътя на разпространение на мутацията се оказва, че резистентността не е въпрос на шанс от страна на природата. Тя се разпространява заради канибализма. Но това не означава, че заболяването куру действа срещу себе си, създавайки тази устойчивост. Мутацията се е появила преди около 10 поколения (или няколкостотин години). Същевременно най-старият спомен за куру, предаван в устната народна памет, датира едва от началото на XX в. Но именно под натиска на куру тази мутация, която при други обстоятелства би изчезнала, получава голямо предимство - смята се, че около 12% от населението на региона в сърцето на епидемията е носело едно копие на гена. Това е едно невероятно показно за функцията на човешката еволюция и най-яркият пример за резистентност към смъртоносна инфекция в медицинската история на човечеството.

Източник:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1286457902016088

5.0/5 1 оценка

Коментари към Епидемията куру, предизвикана от канибализъм, убива хиляди в средата на миналия век

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Епидемията куру, предизвикана от канибализъм, убива хиляди в средата на миналия век
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 07:36
    Коментирайте "Епидемията куру, предизвикана от канибализъм, убива хиляди в средата на миналия век"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Жан-Бедел Бокаса - диктаторът-канибал от Централноафриканската република
  • Интересни факти за канибализма в човешката история
  • Консумацията на трупове като лекарство през Ренесанса
  • Защо преди 8 000 години хората в България са яли кости и дали това е вид канибализъм
  • Самолетна катастрофа, канибализъм и душевен катарзис - интервю с Роберто Канеса
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 1548 дни, 19 часа и 2 мин.

Екзема или раково заболяване - мога ли да изпратя снимка

преди 1840 дни, 8 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 19 часа и 41 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 10 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 10 часа и 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 11 часа
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Самолетна катастрофа, канибализъм и душевен катарзис - интервю с Роберто Канеса Самолетна катастрофа, канибализъм и душевен катарзис - интервю с Роберто Канеса

Самолетна катастрофа, канибализъм и душевен катарзис - интервю с Роберто Канеса

от 02 апр 2018г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival