Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Значимо научно изследване на Фредерик Бантинг

Значимо научно изследване на Фредерик Бантинг

от 29 окт 2013г., обновено на 24 фев 2020г.
Автор: Виктория Милова
Значимо научно изследване на Фредерик Бантинг - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1938г. до 1941г.

Като всеки учен, Фредерик Бантинг се интересува от всяко нововъведение в областта на науката. Силно впечатлен е от съдържанието на статия, касаеща устройството на панкреаса. Някой изследователи – Нейнън, Минковски, Опи, Шафер предполагат, че диабетът е резултат от липсата на хормон, произвеждащ се в група клетки, наречени Лангерхансови острови, намиращи се в задстомашната жлеза (панкреас). Шафер назовава този хормон "инсулин".

Инсулинът е считан за регулаторно вещество в метаболизма на глюкозата, а липсата му предразполага към натрупване на високи нива на кръвната захар. За съжаление учените не успяват да постигнат успех при опитите за извличане на инсулин от задстомашната жлеза поради разрушаването му от протеолитичния ензим на панкреаса.

Мойсей Барон публикува статия за експерименталното блокиране на панкреатичния канал чрез лигатура. Тя допълнително повлиява върху изградената концепция и разсъжденията на Бантинг. Процедурата допълнително влошава състоянието на клетките, секретиращи трипсин в панкреаса, но запазва Лангерхансовите острови непокътнати.

Бантинг разбира, че по този начин ще унищожи секретиращите трипсин клетки, но не и инсулина. С този опит с унищожаването на трипсина става възможно свободното екстрахиране на инсулин. Бантинг обсъжда този евентуален подход със своя съдружник Маклауд и с помощта на Чарлз Бест и започват производство на инсулин по този метод.

През 1922 г. Бантинг е назначен за старши демонстратор по медицина в университета в Торонто. На следващата година става председател на центъра за медицински изследвания "Бантинг и Бест", които е открит и реализиран благодарение на законодателната власт и дарения от провинция Онтарио.

Бантинг е избран за почетен лекар и консултант в главната детска болница на Торонто – "Western Hospital". Институтът проучва и други заболявания като силикоза, рак, механизмите на удавяне, както и някои от проблемите, които получават  пилотите по време на Втората световна война – например "затъмнение" (синкоп).

През 1938 г. Бантинг застава начело на клиничното звено в Канадската Royal Air Force, провеждаща изследвания в авиационната медицина, свързани с физиологични проблеми, срещани в пилотите, работещи на висока надморска височина на бойни самолети.

Статията е част от историята на:

  • История на Сър Фредерик Грант Бантинг
0.0/5 0 оценки

Коментари към Значимо научно изследване на Фредерик Бантинг

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Значимо научно изследване на Фредерик Бантинг
    www.framar.bg 
    на 29 April 2026 в 04:34
    Коментирайте "Значимо научно изследване на Фредерик Бантинг"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Откриването на инсулина и началото на лечението на диабет тип 1
  • Фактори, довели до появата на инсулина през 1922 година
  • Запознанство и начало на научното сътрудничество между Фредерик Бантинг и Джон Маклауд
  • История на Сър Фредерик Грант Бантинг
  • Награди и отличия, посветени на Фредерик Бантинг
  • Пречистване на инсулина през 1922 година
  • Обучение на Чарлз Бест
  • Награди и отличия на Чарлз Бест
  • Едновременно откритие на инсулина
  • Обучение на Фредерик Бантинг
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Биосензор открива активна туберкулоза за 60 минутиБиосензор открива активна туберкулоза за 60 минути

Биосензор открива активна туберкулоза за 60 минути

от 28 апр 2026г.Прочети повече
Италия изгражда национална мрежа за разработване на генни и РНК терапииИталия изгражда национална мрежа за разработване на генни и РНК терапии

Италия изгражда национална мрежа за разработване на генни и РНК терапии

от 28 апр 2026г.Прочети повече
Сърдечният ритъм забавя растежа на тумори в сърцетоСърдечният ритъм забавя растежа на тумори в сърцето

Сърдечният ритъм забавя растежа на тумори в сърцето

от 28 апр 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява изотермичното одеало и с какво е полезно?

преди 5 дни, 13 часа и 42 мин.

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 78 дни, 16 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Засегнати ли сте от липсата на вода?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АЦЕТИЗАЛ таблетки 500 мг * 20 ТЕВА

СЕРАВЕ КРЕМ ВЪЗСТАНОВЯВАЩ ОЧИ 15мл 619838/952866

ДР. БАЛКАН ГЛЮКОЗЕН ОПТИМИЗАТОР капсули * 60

СЕТ ЗА ИНХАЛАТОР ОМРОН NEB 6031

ДР. БАЛКАН ПЕРФЕКТНО ХРАНОСМИЛАНЕ капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОРБИФЕР ДУРУЛЕС таблетки 320 мг * 30 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 апр 2026г. в 16:53:51

СИСТЕН 50 пластири * 6 JANSSEN - CILAG

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 апр 2026г. в 16:38:02

СОРБИФЕР ДУРУЛЕС таблетки 320 мг * 30 ЕГИС

Коментар на: мим от 28 апр 2026г. в 14:46:20

СИСТЕН 50 пластири * 6 JANSSEN - CILAG

Коментар на: Mira от 28 апр 2026г. в 14:45:01

ФОРТЕКАЛ диспергиращи се таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 апр 2026г. в 13:21:59
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival