Образование и научна дейност на Пиер-Костант Будин
От 1848г. до 1907г.
Пиер-Констант Будин е роден на 9 ноември 1846 година в селцето Ененкур ле Сек, близо до Бове, Северна Франция. Родителите му са земеделци.
Първоначално учи в колежа в Бове, а през периода 1865-67-а - в Наполеоновия лицей. През 1867 г. постъпва в Медицинското училище във френската столица, което по-късно става част от Парижкия университет. По време на следването си работи на непълен работен ден в болница "Шарите". През 1874-а получава стипендия и продължава обучението си в Единбургския университет, където се обучава заедно с Джозеф Листър, който популяризира антисептичните стандарти в хирургията, за да се снижат случаите на следоперативни инфекции.
Съвместна работа с д-р Стефан Тарние
През 1875 година Будин постъпва в парижката болница "Матерните", където става един от най-изявените ученици и последователи на д-р Стефан Тарние. Двамата въвеждат антисептичните методите на Листър, намалявайки риска от вътрешноболнични инфекции.
По това време Тарние въвежда масовото използване на кувьози при преждевремнно родените и недоносените бебета. Будин, позовавайки се на наблюденията си, които натрупа при посещенията си при гинеколози във Великобритания и Германия, преди да постъпи в болницата, въвежда нови, по-удобни легла за родилките, стреми се да подобри изцяло медицинските стандарти.
По време на четвъртата година от сътрудничеството си с д-р Тарние, д-р Будин пише своето първо значимо изследване "Лигирането на пъпната връв" (La ligature du cordon Ombilical). В основата му са експериментите на неговия ментор, който го съветва да забави прерязването на пътната връв, за да се осигури време на кръвта в плацентата да потече в кърмачето.
През 1876-а Будин представя свое собствено изследване по темата "Главата на плода от гледна точка на акушерството" (De la tête du fetus au point de vue de l 'obsterique), за което получава докторска степен по медицина.
Две години по-късно Будин става преподавател в Медицинското училище (на илюстрацията: карикатура на Адриан Баре - Членовете на Парижкия медицински факултет, д-р Будин е крайния вдясно). През 1889-а Френската медицинска академия го приема за член, отчитайки големия му принос.
През 1892 година Будин основава система от клиники "Шарите", където контролира грижите за бебетата и родилките след тяхното изписване от болниците. Той насърчава кърменето от майките, както и проследяването на теглото и здравословното състояние на малчугани, което поставя основите на популярните и днес женски консултации. Будин осигурява икономически стимули за жените от социалнослабите групи на тогавашното френско общество.
През 1893 година, той заедно с колегата си д-р Жозеф Шаван изнася две презентации пред Академията, за резултатите от проведеното обучение на майките, както и за стерилизацията на млякото.
През 1895 г. се завръща в болница "Матерните", където поема ръководството на АГ-отделението, на мястото на своя ментор д-р Стефан Тарние. През 1987-а Тарние умира, а година по-късно Будин става професор, продължавайки делото на учителя си.
Каузите на д-р Будин
През 1898 година Будин основава Френското акушерско дружество. Той е обявен за почетен член на акушерските дружество в Лондон, Единбург и Бостън. Основава и списанието L'Obstetrique, на което е главен редактор, както и на американското списание по акушерство и гинекология, издавано във Франция.
През 1900 г. издава най-значимия си труд, озаглавен - Le Nourrisson ("Кърмачето"). Съдържанието му обединява 10 негови лекции, които е изнасял на студентите си, представяйки въведените от него методи и стандарти, водещи до безспорни успехи в опазването на живота на новородените и техните майки.
Будин е съосновател на Лигата за срещу детската смъртност през 1902-а. Три години по-късно 28 лечебни заведения в Париж прилагат неговата система, а колегите му я приемат и ефективно я прилагат в практиката си.
В последните години на своя живот д-р Пиер-Констант Будин пътува много, за да популяризира делото си на множество научни семинари и конференции. Умира на 22 февруари 1907 година в Марсилия след тежка пневмония, следствие от заболяване от грип. Преди кончината си той отново участва в научен форум по покана на своите марсилски колеги.
Статията е част от историята на:
Библиография
https://embryo.asu.edu/pages/pierre-budin-1846-1907
СТАТИЯТА е свързана към
- Никола Андри: лекарят, поставил основите на педиатричната ортопедия във Франция
- Абортите в медицинската история на Франция от 1975 до 1994 година
- Мадлен Брез: първата французойка, получила медицинско образование във Франция
- История за живота и делото на Стефан Тарние
- Обучение и кариера на Стефан Тарние
- Приносът на Стефан Тарние за развитието на акушерството
- Историята на Пиер-Констант Будин
- Приносът на Пиер-Констант Будин в развитието на акушерството и гинекологията
- Епидемия от чума във Франция
Коментари към Образование и научна дейност на Пиер-Костант Будин