Приносът на Стефан Тарние за развитието на акушерството
От 1857г. до 1891г.
Още в началото на своята медицинска кариера д-р Стефан Тарние проявява интерес към пуерпераления сепсис, който е причината за високата смъртност при родилките в болниците. Това е тема и на неговата дисертация, която представя пред членовете на Медицинската академия през 1857 г.
Той забелязва, че в лечебните заведения умират 13 пъти повече жени, следствие споменатата инфекция, отколкото извън тях. Тарние правилно преценява, че причината за болестта е заразата, причинена от лошата хигиена и недостатъчните грижи за родилките.
Въвеждане на високо ниво на хигиена
Въвеждането на стриктни санитарни мерки и изолиране на заразените се оказват подходяща практика, която дава резултат. Смъртността от пуерпераления сепсис на пациентки в болница "Матерните", където работи д-р Тарние, от 93 на 1000 за периода от 1870-1880 г. спада на 7 на 1000. В следващите години по тази причина не умира нито една от пациентките на лечебното заведение.
През 1870 г. медикът стига до извода, че поддържането на постоянна температура в повечето случаи е достатъчна за оцеляването на недоносените бебета. Перинаталните грижи са изцяло променени под неговото ръководство. В болница "Матерните" се въвеждат масово кувьози.
Масова употреба на кувьози и антисептичен спрей
Тарние нарича кувьоз инкубаторната ясла, открита по това време. Описанието на първото такова устройство прави през 1857 г. Жан-Луи Денсе. Тарние създава прототипи за болница "Матерните" през 1881 г., вдъхновен от наблюденията си на инкубатор за птици. По това време кувьозите представляват дървени кутии със стъклени капаци и отделения, които се затоплят от бутилки топла вода.
Без да е първооткривател на инкубаторите, медикът първи започва да ги използва масово при грижите за преждевременно родените, като по този начин снижава детската смъртност с 28 %, и то само за три години. Конструкцията на кувьоза е подобрена от д-р Овар. Неговият вариант, заради достъпната си цена и опростения си дизайн, има широко разпространение по света, включително и в следващия 20 век.
В практиката си д-р Тарние се възползва от опита на английския медик Листър. Французинът за първи път въвежда в родината си използването на спрей с карболова киселина за антесептична превенция, както и техника за изключването на перитонеума при цезарово сечение. Изследванията си за пуберпуларната треска публикува през 1886 г. За приноса му в медицината той и колегата му Оливър Холмс са отличени като почетни доктори на университета в Единбург.
През 1889 г. д-р Тарние става клиничен професор към Парижкия университет. Освен множество публикации, редактира учебници по акушерство, включително и Атласа по акушерство на Леноар, като пише и своя "Трактат за изкуството на раждането" (Traité de l'art des accouchments).
Усъвършенстване на хирургически инструменти, използвани в акушерството
Френският медик проявява и рационализаторски дух, като помага за усъвършенстването на много хирургически инструменти, използвани по това време в акушерството. Той проектира щипци (носещи неговото име), които позволяват на опериращия да дърпа главата на бебето по оста на таза, независимо от положението й в тазовия канал. При боравенето с щипците на Тарние се изисква много по-малко сила от лекаря, отколкото до онзи момент, а инструментът оказва по-малко компенсиране на главата на плода и тъканите на майката.
Базиотрибът е друг уред, изобретен от Тарние. Той комбинира предимствата на цефалотриба на Бодлолок с тези на краниокласта на Симпсън. Инструментът се използва за редукция на главата при извличането на мъртвия плод, когато трябва да се спасява животът на родилката.
Медикът разработва метод за раждане с помощта на вътрематочен балон, който предотвратява разкъсването на мембраните при хирургичната интервенция. Важни изследвания прави и при наблюденията си върху пъпната връв и асфикцията (задушаването) при ражданията.
През 1891 година д-р Стефан Тарние е избран за президент на Медицинската академия, което е поредното признание за огромния му принос в развитието и утвърждаването на нови практики и стандарти в областта на акушерството.
Статията е част от историята на:
Библиография
https://www.historiadelamedicina.org/tarnier.html
https://en.wikipedia.org/wiki/%C3%89tienne_St%C3%A9phane_Tarnier
https://embryo.asu.edu/pages/etienne-stephane-tarnier-1828-1897
СТАТИЯТА е свързана към
- Кувьоз
- Появата на първите кувьози и ролята им в развитието на неонатологията
- Епидемия от чума във Франция
- Уникалният кувьоз на Томас Морган Роч от 1893 година
- Американски шоумен спасява хиляди недоносени деца чрез „Люпилнята за бебета“
- Никола Андри: лекарят, поставил основите на педиатричната ортопедия във Франция
- Абортите в медицинската история на Франция от 1975 до 1994 година
- Джулиъс Хес и ролята му за развитието на неонатологията в САЩ
- Мадлен Брез: първата французойка, получила медицинско образование във Франция
- История за живота и делото на Стефан Тарние
Коментари към Приносът на Стефан Тарние за развитието на акушерството