Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Медицината на англосаксонците и викингите

Медицината на англосаксонците и викингите

от 26 юли 2017г.
Медицината на англосаксонците и викингите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 420г. до 1066г.

Англосаксонците са германски племена, които мигрират от континентална Европа, нахлуват и се заселват на остров Великобритания в началото на V в. и периода до норманското (викингско) нашествие (XI в.).

Викингите от своя страна са огромен северен народ, който се препитава предимно с мореплаване и плячкосване. Те нападат и търгуват в района между Скандинавието, Северна, Централна и Източна Европа между VIII и XI в. Този народ представлява важен елемент от историята на Скандинавия, Естония, Великобритания, Франция, Киевска Рус и Сицилия. Информация за викингите, тяхната култура и традиции черпим от т. нар. саги, написани на старонорвежки език. Те разказват за мореплаванията, битките и разселването на викингите.

Като цяло разполагаме с много малко информация за медицинските практики на англосаксонците и викингите. Смята се, че с медицина са се занимавали предимно жени, но тъй като на тях не се обръща почти никакво внимание в летописите (сагите), не можем сме сигурни, че е било правило.

Най-подробни сведения за северноевропейските медицински практики черпим от старите английски leechbook (медицинска практика) и worthbooks (медицински билки), в които са записани различни билкови лекове, заклинания и амулетите, които вървят с тях. Думата "leech" произлиза от англосаксонската дума за лекар е lach.  

По-голяма част от знанията ни за англосаксонската медицина идват от няколко текста от ранния римски период на британските острови. Много процедури и лекове са описани от монаха Беда, Leechbook-a на Балд, Lacunga, латински текстове, преведени на староанглийски както тези на Целз. Понякога в сагите на викингите също има описани лекарства и техники за лечение. Голяма част от лековете се предавали от уста на уста през поколенията.

Например книгата Herbarium of Apuleius дава списък на различни заболявания и съответните растителни лекове, с които англо-саксонците са ги лекували. Старата английска версия на Medicina de Quadrupedibus на Секст Плацит описва употребата на различни видове животни и телата им в медицината.

Магически и рунически медицински практики

Повлияни от своите поверия и суеверия, хората през ранното средновековие вярвали, че здравето и болестите са свързани с волята на боговете. В епохата, в която все още не се знае за съществуването на микробите и циркулацията на кръвта в организма предстои да бъде открита, много от лековете се основавали на шарлатански измишльотини, бабини деветини и наивното и ограничено мислене на масата. Поради тази причина викингите вярвали в лечебната и магическа сила на руните. При някакво сериозно заболяване например, човек, вещ в тайното руническо познание, изписвал необходимите лечебни руни върху кост, и я поставял в леглото на пациента. По същия начин се процедирало и, ако някой иска да разболее даден човек.

Древните северни народи знаят малко за анатомията и функциите на човешкото тяло. Често при лечението на различни заболявания се използват едновременно амулети, свещени дни и астрономически събития от календара – но никога през т. нар. "египетски дни", когато лечителят не трябвало да позволява проливането нито на човешка, нито на животинска кръв.

За бързо оздравяване викингите разчитали и на своята здравеносна богиня Еир. Тя се споменава на кратко само Prose Edda, съставена от Снори Стурлусон няколко века след края на викингската епоха. Името на Еир се свързва с валкириите – войствени девици, подчинени на върховния скандинавски бог Один, които решават кой ще умре и кой ще живее по време на битка.

Акушерство и раждане

В старонорвежката литература почти не се обсъждат въпросите, свързани с възпроизвеждането, бременността и раждането. По време на раждане асистирали само жени, известни като bjargrygr – "помагаща жена". Самото раждане се обяснявало с фразата, че жената "олеква". Нормалната родилна поза била в клекнало положение, като помощничките я подкрепяли за ръцете и коленете. С напредването на раждането жената заставала на колене и лакти и акушерките приемали бебето отзад. При трудни раждания се използвала силата на руните и се пеели песни.

При влизането на акушерката в къщата на бременната, тя развързвала всички възли, за да улесни раждането – подобно поверие съществува и в древен Рим.

Билкови лекове

Някои англосаксонски лекове са ефективни и в наши дни. Те приготвяли смес от праз и чесън (естествени антибиотици) и червено вино, които оставяли да престоят в месингов или меден съд. Този лек имал цитотоксични способности (унищожаване на делящите се клетки на инфекцията). Прилагането му върху рани било болезнено, но предотвратявало възпаленията. В книгата на Балд тази смес се препоръчва при ечемик на окото.

Медът също се използвал като антисептик – високото му съдържание на захар извлича водата от клетките на бактериите, което ги дехидратира и убива. Този лек предотвратявал инфектирането и гангренясването на раната.

Викингите използвали за лечение на кашлица билката marrubium vulgare (обикновен пчелинок). За нейните качества знаели както римските автори, така и Целз.

Хирургически практики

Викингите използвали хирургични средства и билкови лекове за обработване на рани, нанесени по време на битка, но също така и при други заболявания, включително вадене на зъби, ампутации, компреси и други леки операции. Инструментите, които използвали в онези времена, приличат на днешните, но са по-големи и нетолкова прецизни: скалпели, ножове, пинцети, триони и др. Много вероятно е повечето от тези инструменти да не са били специализирани и просто, когато се налагало да се извърши ампутация, лекарят да е заемал триона на дърводелеца. Викингите използвали и нагорещено желязо за каутеризация (обгаряне) на раните – предпочитан метод за затваряне на рани, и вероятно един от най-болезнените за пациентите.

Въпреки всички рискове и липсата на средства за дезинфекция, древните хирурзи най-вероятно са постигали доста голям успех пи своите интервенции.  Беда описва обикновена процедура за вадене на гной при абсцес: "Синифрид… отвори тумора и източи отровното вещество…".

В древните книги се описват и по-гротескни процедури – като зловещи стомашни рани, при които червата на война са изсипани и трябва да се приберат обратно в коремната кухина и да се зашие раната. Подобни наранявания описва и Целз.

по статията работи: Величка Мартинова

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВИКИНГСКИ ИСТОРИИ: МЕЧЪТ НА ВИКИНГСКИЯ КРАЛ - ТЕРИ ДИЪРИ - СИЕЛА
7.90лв.

ВИКИНГСКИ ИСТОРИИ: МЕЧЪТ НА ВИКИНГСКИЯ КРАЛ - ТЕРИ ДИЪРИ - СИЕЛА

Библиография

източници: 1. http://www.vikingsofmiddleengland.co.uk/surgery-medicine.html

2. http://www.vikinganswerlady.com/medicine.shtml#Midwives

3. https://en.wikipedia.org/wiki/Vikings

снимки: pinterest.com; abovetopsecret.com

Коментари към Медицината на англосаксонците и викингите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Медицината на англосаксонците и викингите
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 12:25
    Коментирайте "Медицината на англосаксонците и викингите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Хигиената на викингите по време на Тъмните векове - митове и реалност
  • Котките са плавали в корабите на викингите, заедно завладявайки света
  • Начинът на хранене на северните народи пази мозъка от деменция
  • Военната медицина на викингите
  • Не студ и глад, а търговията обезлюдява викингските колонии в Гренландия
  • Археолози откриват канабис в древен викингски гроб
  • Англо-саксонско лекарство на 1000 години се оказва по-ефикасно от съвременните антибиотици
  • Защо викингите не причиняват пандемия в Америка - въпрос, тормозещ учените и до днес
  • Викингите предприемали грабителски походи заради недостига на жени
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Чудеса на медицината

преди 4862 дни, 21 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 29 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 15 часа и 29 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 15 часа и 41 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 15 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОСТРОВИТ ГЛУТАМИН прах 500 г ОВКУСЕН

ОСТРОВИТ ГЛУТАМИН прах 300 г ОВКУСЕН

ОСТРОВИТ АШВАГАНДА капсули 700 мг * 60

ОСТРОВИТ БИОТИН капсули 2500 мкг * 90

СКОТИШ ФАЙН ДИВ ХЕДЪР ДУШ ГЕЛ 200мл.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПИРИВА РЕСПИМАТ 2.5 мкг разтвор за инхалация 60 дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:24:13

ЗИРИД таблетки 50 мг * 40 ЗЕНТИВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:47:59

ТОПИАЛИЗЕ МИЦЕЛАРНО ДУШ-ОЛИО ЗА СУХА И АТОПИЧНА КОЖА 1 л SVR

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:47:09

БЕРГАСИЛИН саше 30 г * 15 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:43:10

ГРАНОФУРИН М спрей 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:42:13
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival