Медицинската сестра Мери Уолкър - единствената жена, удостоена с медал на честта в САЩ
От 1832г.
Мери Уолкър била родена на 26 ноември 1832-ра в Осуего, в северната част на щата Ню Йорк, в семейство на пет деца, всичките – момичета. Баща й бил самоук медик, който силно вярвал в правото на дъщерите му да получат еднакво образование и се постарал да им предаде знанията си в областта. Впоследствие, Мери постъпила в медицинския колеж "Syracuse Medical College", от който се дипломирала успешно през 1855-та. Любопитното е, че в целия курс тя била единствената дама. През 1856 Уолкър се омъжила за бившия си състудент Албърт Милър, но отказала да приеме фамилията му, което още тогава я отличило като независима и горда личност, която нямала желание да стои в сянката на някой друг. След само четири години брак, Мери обвинила Албърт в изневяра и го напуснала, а след десет години разводът им бил окончателно финализиран.
Когато избухнала Гражданската война, американката заминала за Вашингтон в опит да се присъедини към армията на Съюза, работейки като медицинска сестра във временната болница, локализирана в столицата. През 1862-ра Мери оказвала лекарска помощ на ранените на бойното поле и лазаретите в Уорентън и Фредериксбърг, Вирджиния. На следващата година тя най-накрая била назначена на поста асистент-хирург на 52 полк на Охайо, ставайки първият хирург от женски пол в армията. Изглежда обаче, че работата на асистент не й била достатъчна и затова през лятото на 1864-та Уолкър се изявявала и в ролята на шпионин. Така, медицинската сестра кръстосвала навред из територията на Конфедерацията и докато лекувала цивилни, събирала сведения. За нейна беда, през 1864-та тя била заловена и изпратена в затвор в Ричмънд, където била държана до август 1864-та, когато била "разменена", заедно с още 12 медици на Съюза, срещу 17 хирурзи от Конфедерацията. След освобождението си, дамата се върнала на предишния си пост, но вече като водещ хирург, а впоследствие била изпратена в женската болница на затвора в Луисвил. В по-късен етап професионалният й път я изпратил да работи в сиропиталище в Тенеси.
На 15 юли 1865-та Мери била освободена от армията, откъдето започнала да получава месечна пенсия от 8,50 долара, която сума по-късно се увеличила на 20 долара. През ноември тогавашният президент на страната Андрю Джонсън представил пред конгреса законопроект с предложение лекарката да бъде удостоена с високото военно отличие Медал на честта, като своеобразно признание за направеното от нея в хода на войната. Така, Мери станала първата и последна жена, получавала някога този приз. Заради своята репутация тя била канена на приеми, изнасяла лекции, голяма част от които – свързани с правата на жените. През 1917-та представителите на американския конгрес ревизирали стандартите за получаване на гореспоменатия медал и той започнал да се присъжда само на тези, които са участвали в действителна битка с враг.
Така или иначе, доктор Уолкър отказала да върне медала и го носила на гърдите си всеки ден, до края на смъртта си. Американката починала в родния си град през 1919-та.
През 1977 г. президентът Джими Картър подписал законопроект за възстановяване на отличието на Мери посмъртно, а на 10 юни 1982 година била отпечатана пощенска марка с нейния лик.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.004
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.005
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.006
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.007
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.012
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.013
Библиография
http://www.thevintagenews.com/2016/11/29/dr-mary-walker-was-the-only-woman-who-received-the-medal-of-honor/
СТАТИЯТА е свързана към
- Клара Бартън: една от най-известните медицински сестри в САЩ
- Първите стюардеси в света трябвало да бъдат квалифицирани медицински сестри
- Сбогом на оръжията: най-смелите медицински сестри от Първата световна война – част 1
- За медицинските сестри с любов и благодарност
- Продължаващото медицинско обучение става задължително за медицинските специалисти
- Една българска медицинска сестра в Англия
- Клавдия Лъчезарова Иванова-Арсенова
- Сбогом на оръжията: най-смелите медицински сестри от Първата световна война – част 2
- Две жени на мотори: медицински сестри, които спасяват войници по време на Първата световна война
- Приеха окончателно промените в Закона за съсловната организация на сестри и акушерки
Коментари към Медицинската сестра Мери Уолкър - единствената жена, удостоена с медал на честта в САЩ