Могъщите фамилии в историята, разрушени от кръвосмешение – част 1
От 1273г.
Хаосът в родословното дърво на Хабсбургското семейство и крахът на тази знаменита династия илюстрира един от най-известните случаи на кралско кръвосмешение в историята.
Корените на Хабсбургската родова линия могат да се проследят до епохата на Средновековието. Някои от най-известните имена в европейската история са свързани с това семейство: Мария Антоанета е от фамилията на Хабсбургите, както и ерцхерцог Франц Фердинанд – благородникът, чиято смърт предизвиква избухването на Първата световна война.
Хабсбургската династия достига своя апогей през 16-и и 17-ти век. Тъй като испанският и австрийски клонове на рода Хабсбург доминират в Европа, благородниците вземат решение да запазят позициите си, съхранявайки кръвните си линии чисти. Така братовчеди, както и чичовци, лели и племенници сключват изгодни бракове помежду си.
Хабсбургските кръвосмесителни бракове събират родовите кръвни линии по начин, който отключва множество физически и психически заболявания. Тези заболявания в крайна сметка водят до безплодие в следващите поколения. Объркана и очарователна Хабсбургската династия постепенно преминава в забвение.
Началото на Хабсбургската династия
Основаването на Хабсбургската династия се приписва на Рудолф I, който през 1273 г. става крал на Германия. Той е член на Хабсбургското семейство, което е създадено още през 11-ти век. С избирането си за крал, монархът обединява обширните германски земи под своето лидерство. Територията под негов контрол продължава допълнително да се увеличава през 1276 г., когато той завзема Австрия. През 1281 г. Рудолф I преотстъпва австрийското си завоевание на своя син Албрехт I. От този момент Австрия и Хабсбургската фамилия се свързват. Семейството добавя Бохемия и Унгария към уголемяващата се империя и продължава да придобива нови земи и власт както чрез военни действия, така и чрез умела дипломация.
Брачните съюзи се оказват ключът към могъществото на Хабсбургската династия. Когато Максимилиан I, син на Фредерик III – император на Свещената Римска империя, се жени за Мария Валоа-Бургундска, дъщерята на последния херцог на Бургундия – Шарл Дръзки, през 1477 г., Хабсбургите разширяват европейското си влияние изключително много. Максимилиан постига победа над френския крал Луи XI във войната през 1479 г., като с това утвърждава властта си над редица богати нидерландски провинции. Успешните му военни действия издигат престижа на Хабсбургите в цяла Европа. Мария Бургундска умира през 1482 г. След смъртта на Фридрих III през 1493 г. Максимилиан наследява престола на Свещената Римска империя. През същата година Максимилиан I се жени за миланската принцеса Бианка-Мария Сфорца.
Кончината на Мария Бургундска причинява сериозни проблеми на Максимилиан. Той трябва да се сражава, за да запази контрола над Холандия, който "печели" чрез брака си с нея. Императорът също така се стреми да запази властта си над Унгария и в крайна сметка успява. Въпреки това, след неговата смърт през 1518 г., империята губи земите си в Швейцария.
Най-големият принос на Максимилиан за династията на Хабсбургите вероятно е уреждането на изгодния брак на сина си Филип с Хуана Кастилска, станала печално известна като Хуана Лудата. Тя е дъщеря на Фернандо II Арагонски и Изабела Кастилска и разполага с много пари, земи и престиж. Огромните територии и кралските фамилии, асимилирани от Хабсбургите, както и стремежът да се запазят богатството и властта, довеждат директно до кръвосмешенията, които в крайна сметка унищожават благородническото семейство.
Синът на Максимилиан – Филип, се жени за Хуана от Кастилия през 1496 г. Като дъщеря на Изабела I Кастилска и крал Фернандо II Арагонски от Испания, Хуана носи многобройни позитиви и огромен престиж на династията на Хабсбургите. Когато принцесата наследява Кастилия (след смъртта на майка си през 1504 г.), баща й управлява като регент.
До 1506 г. Филип активно се бори за контрол. Той преговаря с Фернандо да преотстъпи напълно Кастилия на Хуана. Възползвайки се от влошаващото се душевно здраве на съпругата си, Филип поема пълната власт над Кастилия, като по този начин официално свързва испанските и австрийските клонове на Хабсбургите.
Хуана Лудата – дете от кръвосмесителен брак между втори братовчеди
Според статия, поместена в "Журнала на хуманистичната психиатрия", Хуана отрича приписваната й лудост, като заявява, че просто има "нерадостно наследство" от майка си. Остава неясно дали кралицата действително страда от психични заболявания или е жертва на политическа машинация. Хуана е плод на брак между втори братовчеди, който може би е допринесъл за психическото разстройство, за което се твърди, че тя има.
Историците предполагат, че Хуана може би страда от депресия или биполярно разстройство, но не е изключено това да е преувеличено от съпруга й и баща й, които го правят, за да я отстранят от властта. Филип живее само няколко месеца след като обявява, че Хуана не е компетентна да се разпорежда с короната. След смъртта му Фернандо II отново поема контрола, а Хуана е затворена, което може да е и причина за влошаване на психичното й здраве. След смъртта на Фернандо II Арагонски през 1516 г. синът на Хуана – Карл V, става следващият император на Свещената Римска империя и наследява Кастилия и други испански владения.
В началото на 16-ти век Хабсбургските бракове създават могъща династия, която обхваща владетелите на по-голямата част от Западна Европа. Предвид тези обстоятелства първите опасения за запазването на властта и трудностите при организирането на браковете не закъсняват. Дъщерята на Карл V – Мария Испанска, се омъжва за братовчед си Максимилиан II (син на Фердинанд I и Анна Ягелонина) през 1548 г. Синът му Филип се жени за Анна Австрийска (дъщеря на Мария Испанска и Максимилиан II), която е негова племенница. Съхраняването на чистите кръвни линии чрез бракове между роднини може би е идеалният вариант за запазване на властта и богатството, но се оказва пагубно за здравето на поколенията и продължението на рода.
Вижте и втора част >>>
Статията е част от историята на:
Библиография
1. Източник: https://www.ranker.com/list/habsburg-dynasty-inbreeding-history/melissa-sartore
2 Снимки: commons.wikimedia.org
СТАТИЯТА е свързана към
- 15 генетични мутации, проявяващи се при кръвосмешение
- Здравословните проблеми на Карлос II или до какво води кралският инцест
- Тутанкамон – детето фараон с множество недъзи, плод на кръвосмесителен брак между брат и сестра
- Шокиращи исторически случаи на кръвосмешение
- Могъщите фамилии в историята, разрушени от кръвосмешение – част 2
Коментари към Могъщите фамилии в историята, разрушени от кръвосмешение – част 1