Тутанкамон – детето фараон с множество недъзи, плод на кръвосмесителен брак между брат и сестра
От -1332г. до -1322г.
Всеки е виждал красивата и величествена погребална златна маска на египетския фараон Тутанкамон и всеки може би си е представял един достолепен, привлекателен и мускулест мъж. Е, трябва да ви разочароваме. Вероятно по-голямата част от краткия си живот детето фараон Тутанкамон е прекарал в страдания и образът му далеч не се припокрива със съвременните стандарти за красота. Той умира само на 19 години вследствие на счупен крак при инцидент с колесница и малария.
Но списъкът със заболяванията на Тутанкамон е дълъг. Той имал цепнато небце, сколиоза (гръбначно изкривяване), обратна захапка и слаба имунна система. Всички тези генетични изменения са вследствие на кръвосмесителния брак на майка му и баща му, които са родни брат и сестра.
Тези заключения можем да прочетем в едно от последните изследвания, при което учените използвали компютърна томография и молекулярна генетика, за да изследват древните египетски мумии.
Известното момче – фараон на древен Египет
Момчето фараон озадачава учените още от откриването на богата му гробница на 22 ноември 1922 г. от британския археолог Хауърд Картър. За живота му се знаят малко факти. Тут-анкх-Амун, "живият образ на Амун", наследява трона преди около 3 000 години (1332 г. пр. н. е), когато е само на 9. Царуването му продължава по-малко от десетилетие. Тъй като е последният мъжки наследник в рода, със смъртта му от престола слиза една от най-знатните египетски фамилии, като това дава път на военните управници.
Статуите и други изображения на Тутанкамон го представят с глава със странна форма и женствено тяло, включително гърди. Лицето му обикновено има пълни устни и малък нос, разказва Карстен Пуш, автор на изследването от Института по човешка генетика към университета в Тюбинген, Германия.
Десетилетия наред учените предполагаха, че Тутанкамон страда от някакъв синдром или генетични дефекти, които са отговорни за външния му вид. Е, те се оказаха прави.
Тежки физически недъзи, вероятно причинени от кръвосмешение
Тестовете разкриват достатъчно физически проблеми, за да се постави под съмнение идеята, че момчето е водело "лесен" живот като фараон. Най-голямата изненада е левият крак на Тутанкамон, който бил крив. Освен това някои от костите в стъпалото му умирали от дегенеративно заболяване – болестта на Колер. Това обяснява защо в гробницата на фараона са открити повече от 100 бастуна.
Най-вероятно костните проблеми и инфекцията са били причина за подуването на крака му и нетърпимите болки, които не са му позволявали да ходи.
Голяма част от физическите недъзи най-вероятно са вследствие от кръвосмесителния брак на родителите му.
Генетичните тестове, при които учените използвали ДНК от костите, открити в гробницата на вероятния му баща Акенатен, показали, че фараонът е бил женен за сестра си. Изследванията сочат също така, че съпругата на Тутанкамон, Анчесенамун, най-вероятно също му е била сестра или полусестра. Тя забременява два пъти, но нито една от бременностите й не се оказва сполучлива.
Причините за смъртта на Тутанкамон
Със сигурност генетичните дефекти, свързани с кръвосмешението, са допринесли за смъртта на Тутанкамон, но не са основната причина. По-ранни проучвания откриха, че малко преди смъртта си той е счупил лошо бедрото си, което също е било важен фактор за неблагоприятното стечение на обстоятелствата и фаталния му край.
Благодарение на новите технологии, учените са открили ДНК от маларийния паразит в костите на момчето фараон. "Той също така имал тежка форма на малария", казва Хауърд Маркел.
Въпреки че не можем да твърдим със сигурност, вероятно комбинацията от счупения крак, маларията и генетичните заболявания са довели до ранната смърт на Тутанкамон.
Библиография
източник: 1. http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=123781211
2. https://www.seeker.com/king-tut-re-creation-presents-a-shocking-image-1769204424.html
снимки: flickr.com, pixabay.com
СТАТИЯТА е свързана към
- 15 генетични мутации, проявяващи се при кръвосмешение
- Здравословните проблеми на Карлос II или до какво води кралският инцест
- Могъщите фамилии в историята, разрушени от кръвосмешение – част 1
- Шокиращи исторически случаи на кръвосмешение
- Египетски фараон, живял преди 4 500 години, е първият известен случай на гигантизъм
- Могъщите фамилии в историята, разрушени от кръвосмешение – част 2
- Археолози откриха гробница на неизвестната досега египетска царица Кентакавес III
Коментари към Тутанкамон – детето фараон с множество недъзи, плод на кръвосмесителен брак между брат и сестра