Синдромът на Алиса в страната на чудесата и откриването му като медицински проблем
От 1955г.
Синдромът на Алиса в страната на чудесата (AIWS) е състояние, при което се наблюдава перцептивно разстройство на възприятията. При него мозъкът не обработва правилно сензорните впечатления - били те визуални, слухови, тактилни или обонятелни. Той се среща рядко и макар да са регистрирани случаи сред възрастни хора, по-често от него страдат деца и юноши.
Идентифициране на синдрома
Симптомите, характерни за синдрома на Алиса в страната на чудесата, са наблюдавани от още в началото на 20 в. Но официално за първи път е описан през 1952 г. от Липман в Журнал на нервните и ментални заболявания (Journal of Nervous and Mental Disease), а през 1955 г. английският психиатър Джон Тод го наименува по произведението на Луис Карол "Приключенията на Алиса в страната на чудесата". Поради тази причини често състоянието е известно и като синдрома на Тод.
При хората, страдащи от AIWS, оплакванията се изразявали в илюзорни промени в размера, позицията или разстоянието на неподвижни обекти, усещане за левитация, за забързване или забавяне на времето. Такива симптоми се срещат описани в литературата за хистерията, общата неврология, както и са наблюдавани при войници с тилни рани през Първата и Втората световни войни.
През 1933 г. Коулман (Coleman SM. Misidentification and non-recognition), а по-късно и през 1952 г. Липман (Lippman CW. Certain hallucinations peculiar to migraine) споменават за приликите между симптомите на AIWS и преживяванията на Алиса, която в книгата променя размерите си като консумира определени храни и напитки.
Вероятно запознат с информацията за синдрома, която е известна до момента, Джон Тод забелязва у свои пациенти в болница Хай Ройдс, Западен Йоркшир, прояви като непропорционално възприемане на обектите, изменения в усещанията за допир и време, променени визуални възприятия за части от собствените им тела. Общото между страдащите било силното мигренозно главоболие, нито един от тях нямал мозъчен тумор, психично заболяване или проблеми със зрението, които биха могли да обяснят подобни смущения във възприятията.
Учените все още нямат окончателен отговор какво предизвиква появата на синдрома на Алиса в страната на чудесата, тъй като са редките случаи на диагностициране и документиране.
Защо синдромът е наречен на произведението на Карол
Луис Карол, псевдоним на британеца Чарлз Доджсън, издава книгата си "Приключенията на Алиса в страната на чудесата" през 1865 г. В нея със смущаваща правдоподобност и прилика са описани някои от симптомите, изпитвани от хората със синдрома. Подозренията на специалистите се изразяват в няколко теории за здравословното състояние на самия Луис Карол, на база на което той е "вменил" на своята героиня усещанията и състоянията си.
Една от хипотезите е, че самият Карол е страдал от мигрена и според Липман в дневниците си той говори за слухови и зрителни "халюцинации", предшестващи пристъпите. Не всички учени са съгласни с тази теория, тъй като по тяхно мнение дневниците на писателя не доказват със сигурност, че Карол е имал такива епизоди преди да напише книгата си.
Друга теория е, че писателят е използвал или експериментирал с халюциногенната гъба Amanita muscaria (червена мухоморка).
Другите предположения са, че може самият автор да е имал синдрома, да е изпитвал някои от визуалните смущения поради инфекция или злоупотреба с вещества и на основата на опита си да е прехвърлил усещанията си на Алиса.
Синдромът на Алиса в страната на чудесата все още е неразгадаем за учените, въпреки че се появяват нови и нови теории за причините, които го предизвикват. Специалистите смятат, че неговото опознаване може да даде по-голяма яснота как нашите мозъци интерпретират света около нас.
Статията е част от историята на:
Коментари към Синдромът на Алиса в страната на чудесата и откриването му като медицински проблем