Поляризационен микроскоп
От 5.1.1937г.
Развитието на флуоресцетно-микроскописките техники прави клетъчното наблюдение лесно за определени привилегировани поколения клетъчни биолози. Способността да се визуализира клетъчното съдържимо не може да се приеме за даденост до 1950 година. Въпреки че визуализацията на клетките и клетъчните органели има исторически напредък през деветнадесети век, първите изображения са със значение на артефакти.
Изучаването на клетъчното съдържимо и организация се превръща в революция от 1940 до 1950. Проучва се с техника, която е специално разработена за изучаването на делителното вретено. До тогава наблюдаваните структури в него, напомнящи на конци се считат за включения, образувани от коагулирали протеини. Те давали на делителното вретено нишковиден и влакнест вид.
Първото доказателство за фиброзната организация на делителното вретено е дадено благодарение на наблюденията на Уолтър Шмид върху развитието на яйцата на морски таралеж през 1937 година. Те вече могат да се интерпретират и разгледат внимателно през същата година с конструирането на ново устройство.
Създаването на поляризационния микроскоп
Този апарат използва оптичната антизотропия на прозрачните материали, за да разкрие детайлна информация за вътрешната структура на пробите. Шмид отбелязва, че делителните вретена имат положително лъчепречупване, което е белег за анизотропия и функция (както той предполага), причинена от привлечените и подредени протеинови нишки.
Въпреки, че елипсовидните делителни вретена са добре различими, Шмид желае да оразличи и тънките протеинови нишки. Това е доста трудно, поради ниската степен на резолюция на неговия микроскоп.
Окончателно визуално доказателство за съществуването на нишките на делителното е дадено от Шайния Иноу около 10 години по-късно. Иноу създава сама свой поляризационен микроскоп в следвоенна Япония, успявайки да повтори наблюденията на Шмид.
По-късно в Университета Принстън в Ню Джърси, САЩ тя създава подобрен поляризационен микроскоп, който може да визуализира слабо двойно пречупващи светлината структури. През 1953 това довело до появата на публикация относно състоянието на нишките на делителното вретено по време на метафазата и анафазата на овоцити от морски червеи от вида Chaetopterus pergamentaceous полен от Lilium longiflorum.
Поляризационната микроскопия предоставя доста преимущества пред флуоресцентната микроскопия, защото е неинвазивна и позволява наблюдението на оплодени in vitro яйцеклетки.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕДМЕТНИ СТЪКЛА * 50
ПРЕДМЕТНИ МАТИРАНИ СТЪКЛА * 50
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Създаване на микроскопа
- Микроскопът на Антони ван Льовенхук от 1653г.
- КП № 114 ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА КОМАТОЗНИ СЪСТОЯНИЯ, НЕИНДИЦИРАНИ ОТ ТРАВМА
- Как изглеждат нашите органи под микроскоп
- Старинни микроскопи от XVII до XIX век
- Иглена аспирация
- Антони ван Льовенхук – откривателят на микробите
- История на микроскопа
- Времева линия, водеща до създаването и развитието на микроскопа
- Електронна микроскопия
Коментари към Поляризационен микроскоп