Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Проказата: Божие наказание от древността до края на XIX век

Проказата: Божие наказание от древността до края на XIX век

от 02 ное 2017г., обновено на 03 ное 2017г.
Проказата: Божие наказание от древността до края на XIX век - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От -2000г. до 1873г.

Проказата е болест, която измъчва човечеството от хилядолетия  – или поне от периода на първите писмени извори. Днес тя се възприема предимно като тропическо заболяване, тъй като повечето съвременни случаи се регистрират в развиващите се страни, разположени предимно в тропическите региони.

Заболяването на Хансен, както е известно още, представлява тежка заразна кожна и неврологична болест, чиито симптоми могат да не се проявят между 5 и 20 години. След развитието им те включват грануломи на нервите, дихателните пътища, кожата и очите. Кожата започва да се лющи и пада, като заразените могат да загубят дори пръсти или цели крайници. Те не чувстват болка, поради което не обръщат внимание на наранявания и инфекции.          

През XIII в. в Европа съществуват около 19 000 болници, предназначени за хора, болни от проказа. Но заболяването е много по-древно и учените предполагат, че произхожда от района на днешна Индия. Като доказателство за това твърдение може да се приведе и най-старият известен човешки скелет, при който се откриват признаци на заболяването – той е намерен в Индия през 2009 г. и учените смятат, че човешките останки са на 4 000 години. Тази датировка съвпада и с най-древните писмени сведения за проказата – санскритски ръкопис, познат като Атарваведа, който е написан около 2 000 г. пр. н. е.

Следващият ранен документ, в който се споменава проказата, е един египетски папирус, датиращ от около 1 550 г. пр. н. е. Заболяване, съвпадащо с описанието на проказата, се появява в индийския медицински трактат Сушрута-самхита, който е писан през VII век пр. н. е. Подобно заболяване е описано и в китайски медицински текст от V в. пр. н. е. Първата поява на проказата в подобни произведения в Европа се приписва на няколко гръцки автори, включително Гален (II-III в.). Те не използват термина "лепра" (буквално "люспест"), а elephantiasis græcorum. В Стария завет се използва еврейското название цараат (tzaraath), a в гръцкия превод на Новия завет – лепра. Но заболяването не е описано по клинично разпознаваем начин и симптомите му се припокриват с няколко тежки хронични кожни заболявания.

Проказа
Исус Христос лекува прокажен

Според класическите летописци, войниците на Александър Македонски се заразяват с проказа при нахлуването и завладяването на Индия през IV в. пр. н. е., като по този начин я пренасят в Близкия изток и по цялото Източно Средиземноморие. Също така се смята, че римските войници от Помпей хващат заболяването в Египет и през I в. пр. н. е. го пренасят на Италийския полуостров, след което легионерите го разпространяват чак до британските острови.  

Генетичният анализ на бактерията, причиняваща проказата сочи, че Mycobacterium leprae е еволюирала преди около 100 000 години в източна Африка или югоизточна Азия. От тези територии заболяването се е разпространило на изток и запад, като по този начин се обособяват два негови подтипа – един в Азия и друг в Европа и Северна Африка. Европейците или северноафриканците пренасят проказата в западна Африка, където вирусът еволюира в нов подтип. Разбира се, заболяването не пропуска и двата американски континента, където е пренесено от европейските колонизатори и западноафриканските роби.

Между XI и XIII в. проказата се разпространява по главните търговски пътища в Европа, както и по дирите на Кръстоносните походи и поклонническите маршрути в Светите земи – най-известната жертва на заболяването е Балдуин IV, прокаженият крал на Йерусалим.

Броят на засегнатите е толкова голям, че още през Средновековието се смята, че проказата е силно заразна. Болните, които не разполагат с достатъчно средства да се изолират вкъщи, се дискриминират и изпращат в специални лазарети или още лепрозарии. Извън тези хосписи болните всяват страх и останалите хора се страхуват от тях като дявол от тамян. Често прокажените странстват по пътищата и трябва да носят отличителни знаци и звънчета, които да предупреждават здравите да не се приближават.

Хората, болни от проказа, са наричани още "живите мъртви" и често жертвите на заболяването се третират като вече умрели. Извършват се официални погребални церемонии, чрез които прокажените се обявяват за "мъртви" пред обществото и роднините им можели да предявят претенции за унаследяване на имуществото им. Като много други заболявания, проказата се възприема като форма на божествено наказание и доказателство за смъртните грехове, извършени от болните. Специални закони повеляват прокажените да използват отделни столове в църквите, като в някои случаи дори се налага да наблюдават службата през прозорец, за да не замърсяват святото пространство и самата церемония.

Почти изведнъж и по неизвестни причини между XIII и XIV в. случаите на проказа в Европа (с изключение на Скандинавия) започват да намаляват . В Норвегия заболяването устоява до XX в., след което изчезва. Проказата е пренесена в Луизиана, САЩ, от канадци с френски произход, изгонени от Канада през 1755 г. Друга имигрантска група улеснява междуконтиненталния скок на проказата от Норвегия до САЩ в средата на XIX в., установявайки се в Минесота. Проказата се оказва упорито заболяване и дори днес се регистрират засегнати сред наследниците на канадците в Луизиана. В Минесота болестта изчезва напълно.

През вековете проказата предизвиква страх, отвращение, сегрегация и повсеместно неразбиране поради простата причина, че хората не разполагат с лек за нея. Всичко се променя през 1873 г., когато норвежкият лекар Герхард Хенрик Армауер Хансен идентифицира вируса, причинител на заболяването. Но тази история можете да прочетете тук > >>

по статията работи: Величка Мартинова

5.0/5 1 оценка

Библиография

източник: https://www.britannica.com/science/leprosy 

снимки: capitalotc.com; wordpress.com

Коментари към Проказата: Божие наказание от древността до края на XIX век

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Проказата: Божие наказание от древността до края на XIX век
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 14:37
    Коментирайте "Проказата: Божие наказание от древността до края на XIX век"

СТАТИЯТА е свързана към

  • A30 Проказа [болест на Hansen]
  • Микобактерии
  • Алтернативни средства за лечение на проказа
  • Реалните болести, вдъхновили Сивата люспа от сериала Игра на тронове
  • Хранене при лепра (болест на Хенсен, проказа)
  • Бръшлянова тиква, Кокциния
  • Чаулмугра
  • Откритие на причинителя на проказата през 1873 година
  • Как през Средновековието катеричките пренасят проказата в Англия
  • Средновековен случай на проказа, разпространена чрез гризачи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Напрежение в гърдите след края на цикъла

преди 1767 дни, 16 часа и 57 мин.

Бихте ли се върнали на работа преди края на майчинството?

преди 3208 дни, 2 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 2 часа и 41 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 17 часа и 42 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 17 часа и 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 18 часа
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival