Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Проучванията на Клод Бернар и други учени върху кураре

Проучванията на Клод Бернар и други учени върху кураре

от 24 фев 2014г., обновено на 22 окт 2024г.
Редактор: Ирина Тенева
Проучванията на Клод Бернар и други учени върху кураре - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Няколко са имената сред учените през вековете, които са смятани за пионери в проучването на южноамериканската отрова кураре. Техните изследвания имат значителна роля в опознаването и приложението на веществото за медицински цели.

Първият писмен исторически разказ за кураре е дело на италианския свещеник Пиетро д`Ангиера, който се подвизавал към кралския двор на Испания. Той разказва историите на пристигащите от Новия свят изследователи и ги събира в книгата си Rebus Oceanis et Novo Orbe, издадена през 1516 г. Монахът споменава в нея за отровните стрели на местните индианци и за приготвянето на кураре. Това е доказателство, че по времето, когато конкистадорите откриват земите около Америка, местните племена са използвали опасното вещество. Те поставяли стрела, чийто връх е потопен в кураре, в куха тръба, направено от дърво или тръстика. Знае се, че по време на испанските завоевания индианците от Северна Боливия до централно Мексико са въоръжени и с тях.

Първите учени, свидетели на приготвянето на кураре

Едни от първите, които проявяват научен интерес към кураре, са Александър фон Хумболт и Еме Бонплан. Немският изследовател и френският хирург и ботаник тръгват от Испания през 1799 г. и през следващите 5 години обикалят из цяла Южна Америка. Те си поставят за цел да се запознаят с несрещани досега растителни видове и точно по време на това пътуване научават откъде произлиза отровата и как се извлича от растенията, които съдържат специфичното алкалоидно съединение. Хумболт и Бонплан са първите учени, които присъстват на приготвянето на кураре през 1800 г. в Есмералда, Горно Ориноко. Двамата се запознават и с отровите, които се правят от други индиански племена. Заслугата на Хумболт е, че той внася в Европа кураре и запознава с него европейската научна общност.

Чарлз Уотъртън и експедицията му

Няколко години след Хумболт и Бонплан англичанинът Чарлз Уотъртън осъществява пътуване от Джорджтаун до вътрешността на Британска Гвиана. Той не е обучен натуралист, но е добър наблюдател и през 1812 г. тръгва със задачата да разбере повече за произхода на отровата. Уотъртън установява, че изкуственото обдишване може да помогне при отравяне с кураре и след това се наблюдава възстановяване. За съединението D-тубокурарин, което е активната му съставка, е характерно, че попадайки в тялото на човек или животно, предизвиква парализа на мускулите, а смъртта настъпва вследствие блокирането на дихателните мускули. Британецът прави извода, че веществото има място в медицинската терапия.

Хипотезата на Клод Бернар

мъж в костюм клод бернарДруг учен с голям принос в разгадаването на съединението е френският физиолог Клод Бернар. Той провежда експерименти с жаби - вмъква парче изсушено кураре под кожата на земноводното и наблюдава каква ще бъде неговата реакция. Известно време жабата се движи и подскача нормално, но след това утихва и спира. След минути тя е отпусната, изглежда мъртва и не реагира дори на щипане на кожата. Бернар й прави физиологична аутопсия и забелязва, че сърцето й все още бие. При досега с въздуха кръвта на животното се обагря в червено и физиологично изглежда нормална. Французинът стимулира електрически нервите и мускулите на жабата и забелязва, че когато докосва мускула, се наблюдава бурна реакция във всяка част на тялото. Докато при възбуждането на нерва чрез електричество няма никакви контракции. Бернар заключава, че снопчетата нервна тъкан са мъртви, а мускулите, лигавиците, кръвта и другите телесни компоненти запазват физиологичните си свойства за няколко часа.

Ученият повтаря опита си с други животни, по-близки до устройството на човешкото тяло. Той получава същите резултати и окончателно затвърждава мнението си, че самият двигателен нерв е парализиран. Теорията на Бернар е, че кураре прекъсва рефлексната дъга на ниво гръбначен мозък и точно в тази точка действа отровата. Според него нервът по някакъв начин се откъсва от връзката с мускула и настъпва парализа, но това става на ниво централна нервна система, а не на периферна. Тези свои идеи французинът публикува в труда си "Уроци" през 1865 г. В личния му бележник, открит след смъртта му, има 21 препратки, свързани с кураре. Той е отбелязал, че при един експеримент с алкалоида от южноамериканското растение и със стрихнин може да се покаже, че двигателният нерв се отделя от връзката, но години по-късно неговият колега Алфред Вулпиан доказва, че хипотезата му е погрешна. Вулпиан и неговата работа не са много популярни извън Франция и това вероятно е довело до грешната представа, че Клод Бернар правилно е идентифицирал истинската природа на нервно-мускулната връзка. Всъщност Вулпиан на база собствени изследвания, разсъждения и публикации на именити физиолози стига до заключението, че кураре въздейства върху самата нервно-мускулна връзка.

>>> Употребата на кураре като мускулен релаксант

Медицинското приложение на отровата

Реалната клинична употреба на кураре започва от началото на 20 в. Немският хирург Артур Льовен е първият, който го прилага като мускулен релаксант по време на операция. Това става през 1912 г., но заради силно ограничените количества от веществото лекарят не продължава с неговата употреба.

През 1938 г. механизмът на действие на кураре вече е изяснен, но достъпът до веществото пречи то да бъде адекватно приложено в медицинската практика. Ситуацията се променя и на кураре започва да се гледа като на сериозно лекарствено средство главно заради историята на Ричард С. Гил. Той е американец, с медицинско образование и диагностициран с множествена склероза през 1932 г. Преди да се разболее няколко години е живял в еквадорската джунгла и е запознат с лекарствата, които приготвят местните индианци. Две години след откриването на заболяването му Гил е почти парализиран, неврологът му споменава, че може да облекчи мускулните си спазми чрез кураре и то ако намери начин редовно да се снабдява с него. Затова мъжът решава да се върне в Южна Америка и през 1938 г., придружен от голяма експедиция, отива в джунглата. В Съединените щати донася 12 кг сурово кураре заедно с растения от рода Chondodendron tomentosum. През следващата година в Катедрата по фармакология към университета в Небраска обработват и стандартизират донесения от Гил материал. От фармацевтичната компания ER Squibb & Sons разработват тест за биологичното определяне на ефикасността на кураре, известен като теста със заешките глави, а през 1943 г. пак там за първи път изолират активната съставка D-тубокурарин именно от растението Chondodendron tomentosum.

През 1942 г. Грифит и Джонсън от Хомеопатичната болница в Монреал добавят кураре към леката обща анестезия на 25 пациенти. На търговския пазар се появява под името интокострин, а след няколко години и разработен по-чист продукт, познат като тубарин. Въпреки ефикасността си като мускулен релаксант, тубокураринът започва да се избягва заради въздействието му върху кръвното налягане на пациентите - снижава го до опасни граници. Курарето като лекарство е заменено след това от подобни на него медикаменти.

Въвеждането на системната употреба на южноамериканската отрова в практиката води до сериозни промени в ефикасността и безопасността на анестезиологията. То дава възможност за разработването на истинска балансирана анестезия.

Статията е част от историята на:

  • История на упойките в медицинската наука
  • История на Клод Бернар
Източник:
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1034/j.1600-0773.2003.920402.x
  • https://pubs.asahq.org/anesthesiology/article/97/2/527/40142/Vulpian-and-Not-Claude-Bernard-first-Proposed-the
5.0/5 2 оценки

Коментари към Проучванията на Клод Бернар и други учени върху кураре

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Проучванията на Клод Бернар и други учени върху кураре
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 09:43
    Коментирайте "Проучванията на Клод Бернар и други учени върху кураре"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Употребата на кураре като мускулен релаксант
  • История на Клод Бернар
  • Образование и обучение на Клод Бернар
  • Достижения на Клод Бернар в медицината
  • Проучвания на Клод Бернар върху физиологичните механизми на храносмилателната система
  • Проучвания на Клод Бернар върху гликогенната функция на черния дроб
  • Проучвания на Клод Бернар върху физиологията на нервната тъкан
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 109 дни, 24 мин.

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2066 дни, 21 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 часа и 47 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 12 часа и 47 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 12 часа и 59 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 13 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival