Първи източници, разказващи за употребата на растението мечо грозде
От 1234г.
Лечението с мечо грозде в миналото, макар и с недоказана чрез съвременните изследователски методи ефикасност и безвредност, определено се е радвало на популярност, присъствие и признание в народната медицина (съвременният учен, който се е интересувал от темата за "появата" на билката в народната медицина е Алън Баулинг, а неговият писмен труд от 2006 година се казва "Complementary and Alternative Medicine and Multiple Sclerosis"). Целебното храстовидно растение е успяло да си изгради репутация на отлично средство при борбата със заболяванията на отделителната система, а това се е случило още около 13 век.
Лечебното диуретично действие на билката мечо грозде за пръв път е споменато от известна лечителска фамилия, третирала болните хора с билки през 13 век (около 1234 година). Тези лечителска фамилия била наричана Лекарите от Майтфай (това е малко селце в уелското графство Кармартъншър).
Около 1601 година мечото грозде е описано и от фламандския лекар и ботаник Каролус Клузиус. Билката започнала да се препоръчва за прием по медицинско предписание едва през 1763 година, като традицията започнала от германски медик с фамилно име Герхард.
Името на храстовидната целебна билка ува-урси, произхожда от латинското съществително "uva" (плодчетата на лозата) и "ursi" (мечка). Лечебното действие на мечото грозде бива писмено отразено за пръв път в изданието на известната "Лондонска фармакопея" от 1788 година.
В Стратърн, Шотландия има хълм, носещ шотландско-галското име "Cnoc nan Cnàimhseag", което се превежда буквално като "Хълмът на мечото грозде". Вероятно древните шотландци също са разчитали на лечебното действие на растението.
Употребата на лечебната билка е спомената и в народни приказки, които разказват, че Малко Поло също се е възползвал от диуретичното действие на мечото грозде по време на експедицията му по Пътя на коприната до Китай.
Можем да обобщим, че употребата на мечото грозде се радвала на популярност в народната медицина, материалните доказателства относно това, че билката действа лечебно щели да се появят по-късно.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ЗА ПРОСТАТА ПО ЛАМБРЕВ
ХЕРБАЛКАН ЧАЙ ЗА БЪБРЕЦИ 150 г
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ПРОСТАТА + ЦИНК 100 мл
НовПРОСТАТИН таблетки * 120 ТОШКОВ
ХЕРБАЛЛАБ УРОДОР сироп 125 мл
ЗЛАТЕН ЧАЙ 170 г
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Bearberry#cite_ref-Bowling_4-1
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение при цистит
- Мечо грозде
- Мечото грозде е една от най-ефективните билки срещу бъбречни болести
- При затруднено уриниране пийте отвара от мечо грозде със сода
- Лечебна употреба на мечото грозде до 1950 година
- Консумирайте чай от мечо грозде срещу инфекция на пикочния мехур
- Мечето грозде – незаменима билка при цистит
- Данни, касаещи лечебните продукти с мечо грозде, разпространени на фармацевтичния пазар в някои страни от Евросъюза в края на 20 и началото на 21 век
- Изследвания, доказващи антибактериалното действие на мечото грозде
- Осем медицински издания от края на 20 и началото на 21 век, описващи традиционните показания и приложението на мечото грозде
Коментари към Първи източници, разказващи за употребата на растението мечо грозде