Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Луи Пастьор и работата му по създаването на ваксината срещу бяс

Луи Пастьор и работата му по създаването на ваксината срещу бяс

от 06 апр 2017г., обновено на 18 юли 2023г.
Редактор: Ирина Тенева
Луи Пастьор и работата му по създаването на ваксината срещу бяс - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1882г. до 1895г.

Създаването на ваксина срещу бяс е последното световно значимо откритие на Луи Пастьор. През 1884-1885 г. ученият е на 63 години, с влошено здравословно състояние - лявата му ръка била неподвижна заради претърпян инсулт.

След пробива му с ваксината срещу антракс той желаел да се посвети на болест по животните, която поразявала и хората. В лична кореспонденция френският учен споделя, че е взел решение да проучи беса и да създаде ваксина срещу него, за да обърне внимание на лекарите върху спорната теория за микробите на заболяването и техниката на имунизиране чрез култури, атенюирани (отслабени) с въздух.

Началото на експериментите за създаване на ваксината

Бесът рядко се среща при хората, не е ендемична или епидемична болест и затова е идеалната възможност за работа от такъв тип. В същото време обаче Пастьор се притеснявал от неизбежните етични проблеми, които се появяват с прилагането на експериментални подходи върху хора. Друга пречка се явява характерът на ваксината срещу бяс - за разлика от тази срещу антракс, която има профилактичен характер, другата е терапевтична, поставя се след наличието на ухапване от болно животно. Самата болест е силно смъртоносна, има дълъг инкубационен период между момента на навлизане на вируса и проявата на симптомите (може да е и месеци). От друга страна, точно тези условия са много подходящи за прилагането на терапевтична интервенция, а не на превантивна.

Още през 1879 г. ветеринарният лекар Пиер-Виктоар Галтие обявява, че бесът може да се предава от кучета на зайци чрез слюнката. Той изказва предположение, че дългият инкубационен период на болестта позволява да се постави ваксина след инфектирането преди да са възникнали симптомите.

Пастьор започва работата върху ваксината срещу бяс заедно със своя сътрудник Емил Ру през 1882 г. Още при експериментите с птичата холера и антракса двамата забелязали, че патогенността на микроба се променя, както и може да се увеличи или намали вирулентността му (способността да заразява), ако серийно преминава през същия или друг животински вид. Докато при антракса и птичата холера причинителят е бактерия, при беса е вирус (Rabies virus). Той трябва да се репликира в клетките, докато бактерията се умножава извън живите клетки. Поради тази причина френският учен не може да приложи своя метод за отслабване на микроба чрез атмосферен кислород при направата на ваксина срещу бяс. Затова той се насочва към опитите си за преминаване на микроби от животно на животно. Д-р Ру поставя тъкан от мозък от починало от бяс куче в здраво куче през трепанирания му череп. След 3 седмици то проявява симптоми на заболяването, което е по-бързо в сравнение със заразени кучета след ухапване, при които симптомите възникват след месец и повече. Директното вкарване на вируса вероятно е увеличило вирулентността на микроба. Пастьор си прави извода, че редуцирането на инкубационния период е вследствие промяна във вируса. Друг лекар - Робърт Кох, който е наблюдавал подобно явление, смята, че просто серийният пасаж е увеличил чистотата на прехвърлените микроби.

Резултатите задминават очакванията

В последвалите години Пастьор прави опити, при които използва методи за серийно преминаване на вируса на беса през различни животински видове, за да провери дали може да намали вирулентността на микроба. През май 1884 г. обявява, че експериментира преминаване на вируса от кучета през маймуни, като счита, че способността на вируса да заразява ще отслабне, когато отново го върне в кучета. Френският учен също прави многобройни и различни опити върху зайци и кучета. Намира нов метод, при който заедно с д-р Ру взимат гръбначен мозък от току-що починали от бяс зайци и го суспендират в колби, открити за въздуха. В колбите има още калиев хидроксид, играещ ролята на десикант (продукт за изсушаване) и непозволяващ гръбначния мозък да загние. Пастьор счита, че с всеки ден изсушаване намалява вирулентността на заразената тъкан. Ако след 14 дни тя се емулгира и вкара в зайци или кучета, ще бъде неспособна да причини бяс. В случай, че се правят всекидневни инжекции с емулсия на заешки гръбначен мозък, прогресивно все по-малко и по-малко отслабени, кучетата може да са защитени срещу силно заразния вирус, в това число и тези, при които е вкаран интрацеребрално (вътремозъчно).

Кулминацията на експериментите на Пастьор по отношение на беса идва на 6 юли 1885 г. При него пристига малко момче с майка си, което е нахапано на няколко места от болно куче. Френският учен с голяма доза колебание се съгласява да постави последователно 12 инжекции със създадената от него ваксина. Деветгодишният Жозеф Майстер оцелява и се превръща в първия пациент, на когото е поставена терапевтична ваксина за лечение на универсално смъртоносна болест.

институт пастьор

След тази ваксинация Луи Пастьор престава да се занимава активно с научни експерименти до смъртта си през 1895 г. След публичната известност, която добиват изследванията му върху беса и ваксинирането на 9-годишния Жозеф, от цял свят хората започват да изпращат парични средства за построяването на Института "Пастьор". Той е открит през 1888 г. и е създаден да изпълнява три цели, посочени от самия учен. Първата е да изпълнява функцията на обществен диспансер за лечение на бяс, втората - да е изследователски център за инфекциозни заболявания, и третата - да служи като учебен център за изследвания по микробиология.

В началото ваксините, които се произвеждат и разпространяват по света близо 10 години, са от изсушена нервна тъкан. Следващите са получени също от нервна тъкан, обработена с карболова киселина, а при следващото поколение ваксина тъканта е инактивирана с фенол (1915 г.) До средата на 50-те години на 20 в. тя е основната, която се прилага. След това масово започва да се произвежда ваксина от инактивиран вирус на бяс, извлечен от тъканна култура. Както се казва, останалото е история.

Статията е част от историята на:

  • История на Луи Пастьор
Източник:
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3342039/
  • https://www.clinicalmicrobiologyandinfection.com/article/S1198-743X(14)61355-0/fulltext
5.0/5 2 оценки

Коментари към Луи Пастьор и работата му по създаването на ваксината срещу бяс

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 07 February 2024 в 12:59

    ТК

    Къде в гр. Пловдив има противобесен кабинет? Ако няма налични дози там, има ли в аптечната мрежа за закупуване на частно и поставяне при личен лекар? Благодаря!

    Здравейте! Не разполагаме с подобно информация. Потърсете съвет от личния лекар или в местен клон на РЗИ.

  2. ТК 
    на 05 February 2024 в 00:10

    Къде в гр. Пловдив има противобесен кабинет? Ако няма налични дози там, има ли в аптечната мрежа за закупуване на частно и поставяне при личен лекар? Благодаря!

СТАТИЯТА е свързана към

  • Тест за бяс
  • A82 Бяс
  • История на Луи Пастьор
  • Живениче, Разгон
  • Луи Пастьор и откритията му за ферментацията и пастьоризацията
  • Вирус на беса
  • Луи Пастьор - образование и първи стъпки в науката
  • Луи Пастьор и приносът му в развитието на имунологията
  • Жозеф Майстер - първият излекуван от бяс от Луи Пастьор
  • Институтът "Пастьор": Открихме възможност за усъвършенстването на ваксината срещу бяс
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 20 дни, 14 часа и 38 мин.

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 29 юни, 2024 година - София

преди 333 дни, 19 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival