Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Луи Пастьор и откритията му за ферментацията и пастьоризацията

Луи Пастьор и откритията му за ферментацията и пастьоризацията

от 29 юли 2013г., обновено на 18 юли 2023г.
Редактор: Ирина Тенева
Луи Пастьор и откритията му за ферментацията и пастьоризацията - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От 1847г. до 1863г.

Гениалността и усетът към значимото за обществото на френския учен Луи Пастьор са безспорни и той ги доказва с дългогодишната си работа и отдаденост на науката. Името му се свързва с различни идеи и открития, като още в Екол Нормал (Ecole Normale Supérieure) в Париж, където учи физика и химия, прави първата си значима находка - оптичната активност на кристалите.

Това откритие води след себе си други, свързани с ферментацията и разликата между живата и мъртвата материя, като теорията за микробите се явява основополагаща за много от неговите дейности и оказва влияние върху науката, която той прави, и върху световните разкрития в тази област.

Кристалите на живота

луи пастьорПрез 1843 г. Луи Пастьор влиза да учи в Ecole Normale Supérieure, където обучават записалите се за преподаватели. Френският учен специализира химия и физика и за придобиване на докторска степен той решава да работи върху оптичната активност на кристалите във винената киселина.

През 1847 г. Пастьор прави първото си научно откритие в химията, насочвайки се към изомерите на тартаратите, които са соли на винената киселина. Немският химик Айлхард Мичерлих открива, че тартаратите и паратартаратите проявяват различно поведение спрямо поляризираната светлина. Първите въртят равнината на поляризираната светлина, а вторите - не, макар че и двете съединения имат еднакви химични свойства. Пастьор изследва под микроскоп 19 различни соли на тартарати и паратартарати. Открива малки фасети, които в тартаратите имат еднаква ориентация. Докато тези в паратартаратите са два вида - едните са ориентирани в една посока (надясно), а други - наляво. Пастьор разделя ръчно смесените с разнопосочни кристали паратартарати и се оказва, че те са оптически неактивни за въртене на поляризирана светлина. Тази особеност на солите на винената киселина днес е популярна като молекулярна асиметрия. Години наред ученият изучава способността на органичните вещества да завъртат равнината на поляризираната светлина и връзката между молекулната конфигурация и кристалната структура. Тази негова дейност доказва, че асиметрията е съществена част от живата материя.

Ферментацията - вторият основен аспект в научната дейност на учения

От работата си с тартаратите Пастьор започва повече да се интересува от ферментацията и теорията за спонтанното зараждане. През 1857 г., когато работи в Страсбург, френският учен забелязва при проучването на кристалите на тартаратите и паратартаратите, че се появяват гъбички в разтвори на калциев паратартарат. Наблюдението на химика е, че пълните с микроорганизмите разтвори с времето стават оптически активни, произвеждат оптически активни асиметрични съединения.

Пастьор задълбочава своя интерес към ферментацията. Преди да се заеме с нея, в научната общност битувало мнението, че тя е химичен процес, при който дрождите, или т.нар. ферменти, се приемат за сложни химически вещества, влизащи в ролята на катализатори при превръщането на захарите в алкохол. Популярните по това време химици Йонс Берцелиус, Юстус фон Либих и Фридрих Вьолер застъпвали тази теза. През 1835 г. Шарл Ганярд де ла Тур, а две години по-късно и Теодор Шван и Фридрих Кютцинг твърдят, че ферментацията се предизвиква от дрожди, продължава, докато те се размножават, и спира с края на растежа им - т.е. това са живи клетки, а не химически вещества. Тяхната хипотеза не е приета от повечето химици и близо 20 години е пренебрегвана до момента, в който Пастьор потвърждава заключенията на Шван, ла Тур и Кютцинг.

Френският учен се намесва в спора, когато от него търси помощ производител на бира, имащ проблеми с нейната ферментация. Алкохолът бил замърсен по време на процеса, незнайно как. Пастьор провежда множество тестове във фабриката и с помощта на микроскоп забелязва малки топчета във ферментиращия сок, към които били прикрепени по-малки структури. Оказва се, че това са бактерии. Химикът успява да изолира оптически активен елемент - амилов алкохол, който няма как да се появи вследствие разграждането на етилов алкохол. Този факт убеждава французина, че ферментацията се провокира от активността на живи ферменти.

>>> Луи Пастьор и работата му по създаване на ваксина срещу бяс

От 1857 до 1873 г. Пастьор се занимава и проучва ферментациите на млякото, оцета, виното и бирата. През 1857 г. дори публикува научен доклад, отнасящ се за млечнокиселата ферментация. Заключението му по въпроса е, че процесът при всички тези продукти стартира с появата и размножаването на специфични живи ферменти - дрожди или бактерии. А проблемите, които спохождат производителите на алкохол, са породени от заразни бактерии. Те се решават чрез нагряване на виното или бирата до определени градуси, което унищожава вредните причинители, влошаващи продукцията. Със своите изследвания Пастьор доказва на останалите учени, че ферментацията не е резултат от химическо разлагане на мъртва животинска или растителна материя.

мляко се пастьоризира

Появата на пастьоризацията

Луи Пастьор прилага на практика наученото за ферментацията и микробите в спасяването на бирената и винената индустрия във Франция. Производителите изпитват сериозни проблеми с продукцията си, която изглежда е замърсена. Императорът Наполеон III се обръща към учения да се заеме с разрешаването на ситуацията през 1863 г. Химикът успява да установи, че негодността при производството и износа на алкохолите се дължи на замърсяване, причинено от микроби. За да се справи с проблема, Пастьор решава да нагрее виното до 50-60 градуса по Целзий (120-140 градуса по Фаренхайт) и така се появява процесът пастьоризация.

Десетилетия по-късно, дори повече от век, този метод продължава да се използва в цял свят, макар и по-рядко в производството на вино, защото затоплянето пък унищожава организмите, допринасящи за процеса на стареене. Днес се прилага предимно за храни и други напитки, най-вече мляко.

Методът за нагряване на виното не е била съвсем нова, но Пастьор го патентова и е първият, който пояснява защо е толкова ефективен.

През 1886 г. немският химик Франц фон Сокслет за първи път пастьоризира прясно мляко, също така измисля как да се извличат мазнини от твърди млечни вещества. Той разкрива какви са разликите мужду кравето и човешкото мляко и е първият, който пояснява какво е лактоза.

В началото, когато пастьоризацията още не била се наложила като масова практика, тя среща много противници заради опасения, че загряването на млякото намалява хранителните му качества. Хората били скептични по отношение на метода, че той може действително да спаси човешки животи. До този момент на кърмачета и малки деца се давало сурово мляко, въпреки че се знаело, че то е плодородна среда за множество микроби. Те от своя страна предизвиквали коремен тиф, дифтерия, остри чревни заболявания. За пример само през 1891 г. в Ню Йорк имало 240 смъртни случая на деца на всеки 1000 раждания. Считало се, че много от тях може би се дължали на замърсено мляко. Млад лекар, имигрирал от Германия в САЩ - Ейбрахам Якоби, "пренесъл" пастьоризацията в страната. Той бил убеден, че нагряването на млякото до появата на мехурчета ще предотвратява много от болестите при бебетата.

Друг проблем, който възниква с появата на пастьоризацията, е объркването относно градусите и времетраенето на самото нагряване. Самоинициативно някои прилагали по-ниски градуси за по-кратко време, други - по-висока температура. Последното води до друго усложнение - установява се, че по-продължителното кипене на млякото превръща разтворимия албумин в неразтворима форма, която не може да се смели лесно от стомаха и това води до тежки чревни разстройства, неповлияващи се от медикаменти и лечение.

Въпреки всички колебания и съпротиви, пастьоризацията се налага като метод, съхраняващ храната годна за консумация.

Статията е част от историята на:

  • История на Луи Пастьор
Източник:
  • https://www.clinicalmicrobiologyandinfection.com/article/S1198-743X(14)61355-0/fulltext
  • https://www.britannica.com/biography/Louis-Pasteur/Research-career
  • https://sciencehistory.org/stories/magazine/the-lingering-heat-over-pasteurized-milk/
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПЮР НУТРИШЪН ПАСТЬОРИЗИРАН ЯЙЧЕН БЕЛТЪК 1000 мл
13.50лв.

ПЮР НУТРИШЪН ПАСТЬОРИЗИРАН ЯЙЧЕН БЕЛТЪК 1000 мл

Коментари към Луи Пастьор и откритията му за ферментацията и пастьоризацията

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Луи Пастьор и откритията му за ферментацията и пастьоризацията
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 21:26
    Коментирайте "Луи Пастьор и откритията му за ферментацията и пастьоризацията"

СТАТИЯТА е свързана към

  • История на Луи Пастьор
  • Луи Пастьор - образование и първи стъпки в науката
  • Луи Пастьор и работата му по създаването на ваксината срещу бяс
  • Луи Пастьор и приносът му в развитието на имунологията
  • Жозеф Майстер - първият излекуван от бяс от Луи Пастьор
  • Институт "Пастьор"
  • Разбирания на Едуард Дженър за имунитета, повлияли на Луи Пастьор при въвеждането на имунната профилактика
  • История на институт "Пастьор"
  • Луи Пастьор и неговата работа върху ваксините срещу антракс и птича холера
  • Създаване на Институт "Пастьор" през 1888 година
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 9 часа и 31 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 42 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 56 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 15 часа и 45 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 15 часа и 45 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival