Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Луи Пастьор - образование и първи стъпки в науката

Луи Пастьор - образование и първи стъпки в науката

от 29 юли 2013г., обновено на 10 юли 2023г.
Редактор: Ирина Тенева
Луи Пастьор - образование и първи стъпки в науката - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1822г. до 1895г.

Луи Пастьор е значим френски учен, допринесъл изключително много за развитието на световната наука и медицина. Животът му бил изпълнен със смело експериментиране и впускане в директния проблем, който трябвало да бъде решен. Неговата иновативност и гениалност му спечелват световно признание. Благодарение на основополагащите открития, направени и доразвити от Пастьор, милиони животи са спасени от опасни състояния и заболявания.

Детство и първи досег с науката

Пастьор се ражда на 27 декември 1822 г. в Дол, Франция, трето дете на Жан-Етиен Роки и Жан-Жозеф Пастьор. Баща му е участник в Наполеоновите войни, със звание старши сержант, награден с Ордена на почетния легион. В цивилния живот работел като кожар. Вероятно силното патриотично чувство, което проявява през целия си живот, се дължи на примера, наблюдаван от неговия баща.

Като малък Пастьор не бил особено ученолюбив, може да се каже, че бил около средното ниво. Проявявал талант в рисуването, дори много обичал да прави портрети на родителите и приятелите си. Завършва основно училище в Арбоа, където семейството му се мести преди години. След това учи в Безансон, откъдето през 1840 г. излиза със средно образование бакалавър по изкуства. В Кралския колеж в Безансон посещава курс по природни науки, изучавайки математика, химия, и отново завършва със степен бакалавър (1842 г.).

Същата година взима решение да положи приемен изпит за тогавашния парижки учителски колеж Екол нормал (École Normale Supérieure, днес университет). Резултатът е неудовлетворяващ и Пастьор решава да се яви отново през следващата 1843 г. Взима насериозно подготовката си и започва да посещава уроци в лицей "Сент Луи" и лекции на Жан-Батист Дюма в Сорбоната. Усилията му се увенчават с успех и от 1843 г. той вече е възпитаник на Екол нормал. През 1845 г. вече притежава магистърска степен по физика, след това и докторска степен. Започва да си сътрудничи с известния химик Антоан Жером Балард. По същото време провежда и първите си изследвания, свързани с кристалографията. През 1847 г. издава две дисертации - по химия и по физика.

През 1848 г. отива в Дижонския лицей като професор преподавател по физика, но не остава дълго, защото се мести в университета в Страсбург като професор по химия. Там среща и своята бъдеща съпруга - дъщерята на ректора Мари Лоран. Сватбата им е на 29 май 1849 г. На двамата през годините им се раждат 5 деца, но само две оцеляват.

Години на научно и кариерно израстване

Луи Пастьор остава в университета в Страсбург до 1854 г., като същевременно през 1852 г. застава начело на катедрата по химия. Отива в университета в Лил през 1854 г. като преподавател по химия и декан на Факултета по природни науки. По време на престоя си там местен производител на алкохол го моли да реши проблем с ферментацията, който съсипва цялата продукция. Заемайки се с този проблем, ученият открива микробите и ролята им в различни биологични процеси. Така полага основите на микробиологията.

лаборатория

Професионалният му път продължава в Париж, където се завръща през 1857 г., напускайки университета в Лил. Назначен е за директор на научните изследвания в училището, което му е начертало и дало началото - École Normale Supérieure. Пастьор налага нови стандарти и правила в учебното заведение, реформите му благоприятстват научната работа в него. В същото време обаче го обвиняват, че заповедите и промените, които прави, са твърде авторитарни и твърди и водят до разбунтуването на учащите се, които организират две сериозни прояви на протест. Остава в Екол нормал до 1867 г. Издейства от правителството на Франция създаването на лаборатория по физиологична химия там, на която е начело до 1888 г.

През 1862 г. Пастьор става член на Френската академия на науките (Académie des Sciences). След като напуска поста си в Екол нормал, започва работа в Сорбоната през 1867 г., като там преподава химия. Претърпява инсулт на следващата година, който оставя неподвижна цялата лява страна на тялото му. Успява да се възстанови и продължава с научната си работа.

През 1873 г. става асоцииран член на Академията по медицина във Франция. През това десетилетие и в началото на следващото прави своите открития по отношение на ваксините срещу бяс, антракс и птичата холера, които полагат основите на бъдещите му приоритети - имунизацията и ваксините.

След поставянето на ваксината срещу бяс на 9-годишния Жозеф Майстер цял свят започва да говори за пробива на Пастьор и за "опитомяването" на тази страшна болест. Всъщност тази известност довежда и до събирането на средства за създаването на Институт "Пастьор" в Париж. За неговото сформиране пристигат пари от различни държави по света и на 14 ноември 1888 г. институцията е открита.

В последните години на живота му здравето на френския изследовател изключително много се влошава. В Сорбоната, в присъствието на най-значимите за времето си учени тържествено е отбелязана 70-годишнината му. След нея той прогресивно се влошава и на 28 септември 1895 г. умира. Погребан е в катедралата Нотр-Дам, но година по-късно останките му са положени в крипта в Института "Пастьор".

Статията е част от историята на:

  • История на Луи Пастьор
Източник:

https://www.britannica.com/biography/Louis-Pasteur#ref281409

5.0/5 1 оценка

Коментари към Луи Пастьор - образование и първи стъпки в науката

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Луи Пастьор - образование и първи стъпки в науката
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:10
    Коментирайте "Луи Пастьор - образование и първи стъпки в науката"

СТАТИЯТА е свързана към

  • История на Луи Пастьор
  • Луи Пастьор и откритията му за ферментацията и пастьоризацията
  • Луи Пастьор и работата му по създаването на ваксината срещу бяс
  • Луи Пастьор и приносът му в развитието на имунологията
  • Жозеф Майстер - първият излекуван от бяс от Луи Пастьор
  • Институт "Пастьор"
  • Разбирания на Едуард Дженър за имунитета, повлияли на Луи Пастьор при въвеждането на имунната профилактика
  • История на институт "Пастьор"
  • Луи Пастьор и неговата работа върху ваксините срещу антракс и птича холера
  • Създаване на Институт "Пастьор" през 1888 година
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

възпаление на втория пръст на левия крак (това ми се случва за първи път)

преди 889 дни, 6 часа и 52 мин.

Първи детски лагер - на каква възраст и справят ли се децата?

преди 2179 дни, 9 часа и 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 15 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 15 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival