Роналд Рейгън и историята на здравословните му проблеми

От 1911г. до 2004г.
Акценти
|
Роналд Уилсън Рейгън е 40-ият президент на Съединените американски щати и неговото управление е известно като "ерата на Рейгън". Неговото двумандатно президентство се оценява доста високо от историческа гледна точка заради приноса му за края на Студената война и някои вътрешни политики.
- Биографични бележки
- Трудно раждане
- Силно късогледство
- Пневмония
- Счупване на бедрена кост
- Камъни в простатата
- Дегенерация на темпоромандибуларната става
- Сенна хрема
- Най-възрастният кандидат за президент дотогава
- Опит за убийство
- Загуба на слуха
- Полипи и вилозен аденом в дебелото черво
- Рак на кожата
- Нараняване с верижен трион
- Болест на Алцхаймер
- Аспирационна пневмония като причина за смъртта
Биографични бележки
Роналд Рейгън е роден на 6 февруари 1911 г. в Тампико, Илинойс. Майка му е силно отдадена на религията и повлиява за изграждането на неговите морални и християнски ценности. Баща му е търговец, зависим от алкохола. Роналд има по-голям брат.
Успешно се изявява като радио- и телевизионен водещ, както и като актьор някъде до 1964 г. Две години по-късно е избран за губернатор на Калифорния. В ранните години на политическата си дейност се определя като демократ, критикува расизма и комунизма. След това възгледите му започват да се доближават повече към тези на републиканците и през 1962 г. официално е регистриран като такъв.
Има два брака - с актрисата Джейн Уаймън, от която има две биологични деца (Морийн и Кристин - умира ден след раждането) и едно осиновено (Майкъл). Развеждат се през 1949 г. През 1952 г. се жени за Нанси Дейвис, също актриса, с която остава до края на живота си. От нея има две деца - Патриша и Рон.
През 1976 г. Рейгън обявява, че ще участва в надпреварата за президент на САЩ и ще се бори да стане кандидата на Републиканската партия в предстоящите избори. Той губи първичните избори за номинацията на партията от Джералд Форд, който пък от своя страна не успява да стане президент в мандата 1977-1981 г. и губи от демократа Джими Картър. През 1980 г. Рейгън отново се кандидатира, като негов съперник за подкрепата на републиканците е Джордж Х. У. Буш. В крайна сметка бившият актьор надделява и се изправя срещу кандидатиращия се за втори мандат Картър. Роналд Рейгън става 40-ият президент на САЩ, като успява да повтори успеха си и остава на този пост до 1989 г.
Трудно раждане
Още с раждането си малкият Роналд привлича вниманието. Появата му на бял свят е дълга и трудна, дори майка му е посъветвана от лекарите да няма повече деца. Момчето й се ражда с тегло 10 паунда (4,540 кг). В началото на 20 в., когато смъртността сред бебетата и децата е много голяма, бащата се хвали със своя малък дебел "холандец". Семейство Рейгън изпитва доста финансови затруднения, но малкото момче очевидно не страда от сериозни здравословни проблеми в ранното си детство.
Силно късогледство
Още от малък има силно късогледство. Винаги трябва да седи на първия ред в клас, за да вижда какво преподават учителите. Често се случва топка да го удря по главата, защото той не я е забелязал. Едва на 9-10-годишна възраст една патронажна сестра му поставя диагнозата. Когато за първи път слага очила, е изненадан да види листа по дърветата и пеперуди. Заради лошото му зрение не може да служи в бойни части по време на Втората световна война. В по-късните етапи от живота му ползва контактни лещи и е честа практика, когато изнася реч, да маха едната леща, за да вижда бележките си, а с другата да наблюдава публиката.
Пневмония
През 1945 г. Рейгън се разболява от пневмония, заради която губи доста килограми от теглото си. Не е известно дали е лекуван с антибиотици, които почти в средата на миналия век все още са били малко.
Счупване на бедрена кост
Четири години по-късно - през 1949 г., бъдещият президент получава сериозна фрактура - той чупи бедрена кост, вероятно след падане от кон.
Камъни в простатата
Поредица от инфекции на пикочните пътища насочват лекарите към по-обстоен преглед на Рейгън и през 1966 г. той е опериран от камъни в простата. След интервенцията проблемът му изчезва и прави само редовни профилактични прегледи при уролог. Година по-късно е документирано, че му е извършена трансуретрална простатектомия заради доброкачествена хипертрофия на простатата и няколко оплаквания от простатит. Двайсет години по-късно отново се подлага на същата операция.
Дегенерация на темпоромандибуларната става
В края на 1977 г. Рейгън изпитва много силна болка в лявата челюст и се оказва, че причината е дегенерация на темпоромандибуларната става. Приложена му е терапия инжекция с кортизон и през следващите 3 години проблемът не се появява.
Сенна хрема
Предполага се, че по време на изборите през 1980 г. републиканецът е бил на поддържащи инжекции за сенната си хрема, като преди това се е подложил на хипосенсибилизиращи инжекции. Така сенната му хрема е държана под контрол. Не се е оплаквал от странични последици от инжекциите.
Най-възрастният кандидат за президент дотогава
Когато се кандидатира за президент на САЩ, Роналд Рейгън е най-възрастният мъж до този момент, който желае да стане държавен глава. Това поражда известни притеснения за здравето му по време на кампанията му и дали то ще може да издържи на натоварването. За да потуши в известна степен подозренията, бъдещият президент обещава да подаде оставка, ако стане негоден по медицински причини, както и разрешава да се оповестява информация за медицинската му история.
По време на кампанията шестима лекари следят неговото състояние и публикуват данни за здравето му. Става известно, че той пие много малко алкохол, упражнява се ежедневно с колело и язди кон в ранчото си, когато има възможност. Направени са му стандартни тестове върху бягаща пътечка, които не дават индикации за коронарно артериално заболяване. Не са открити доказателства за неврологични увреждания. На специалистите, които провеждат изследванията, прави впечатление, че Рейгън е спокоен докато траят прегледите, не поставя изисквания и почти не задава въпроси. Относно храненето са му дадени препоръки да избягва големите количества животински мазнини и въглехидрати, макар че той се храни умерено.
Опит за убийство
Първото сериозно изпитание за здравето и живота му се случва три месеца, след встъпването му в длъжност като президент на САЩ. Рейгън става жертва на покушение на 30 март 1981 г., когато мъж стреля по него, куршумът рикошира от лимузината, от която слиза държавния глава, и влиза в гърдите му под лявата ръка. Куршумът е тип експлодиращ, но не избухва. Опасността за живота на президента идва от загубата на много кръв и колабиралия бял дроб. След като влиза в тялото на Рейгън, куршумът рикошира в лявото му седмо ребро. Той се е деформирал и когато навлиза в белия дроб, нанася значителни щети, открит е на сантиметри от сърцето. Рейгън губи повече от половината кръв в тялото си. Може да се каже, че се възстановява напълно 6-7 месеца след стрелбата.
Помощникът му Майкъл Дивър споделя, че след покушението президентът става по-упорит, следва по-отблизо инстинктите си и вярва, че е избран за ролята си от Всевишния.
Загуба на слуха
По време на предизборната кампания през 1980 г. е установено, че Рейгън има умерена загуба на слуха. Някои спекулират, че причината е в излагането на шум от изстрели по време на снимките на многото филми, в които участва. През 1983 г. му е поставен слухов апарат.
Полипи и вилозен аденом в дебелото черво
През 1984 г. на Рейгън е направено проктоскопско изследване, което показва, че има малък полип в дебелото черво. Биопсията го определя като доброкачествено. На следващата година е открит втори полип, също така има кръв в изпражненията. Промяна на диетата премахва кръвта, а образуванието е отстранено ендоскопски. Прави се и колоноскопия, която установява наличието на вилозен аденом - тумор, който може да бъде махнат само оперативно. Интервенцията продължава 2 часа и 53 минути, премахната е дясната част от дебелото черво на президента, не се установяват разсейки в други органи. След операцията един от хирурзите коментира за 74-годишния тогава Рейгън, че "има вътрешностите на четиридесетгодишен". Заради здравословния си проблем президентът прехвърля властта на вицепрезидента Джордж Х. Буш за 7 часа и 50 минути.
След операцията състоянието на държавния глава е проверявано през 6 месеца чрез компютърна томография. През 1987 г. са му открити още два полипа в дебелото черво. Те са малки, доброкачествени и премахнати чрез колоноскопия.
Рак на кожата
Същата година - 1987-а, на Рейгън е открит малък базалноклетъчен карцином (вид рак на кожата) на носа. По-късно е изрязана по-обширна област от тъканта около лезията, като президентът е поставен под местна упойка. През 1995 г. е премахнат друг базалноклетъчен карцином от врата му.
Нараняване с верижен трион
Личният лекар на президента д-р Джон Хътън си спомня една сериозна ситуация с него в ранчото му в Калифорния. Рейгън работел с верижния трион, когато си срязва бедрото. Когато лекарят пристига, държавният глава го хваща за ръката и се усмихва. Едва тогава Хътън забелязва, че панталоните са скъсани и Рейгън е покрит с кръв. Лекарят казва, че е бил нужен само един сантиметър на президента, за да уцели голяма артерия.
Болест на Алцхаймер
Докато се възстановява от стрелбата, лекарите в болницата забелязват, че Роналд Рейгън е дезориентиран в интензивното отделение. Затова те предлагат да бъде настанен в болничен апартамент. Състоянието му тогава не се дължи на болкоуспокояващите, които предимно са причинители на дезориентация. Предполага се, че още тогава той проявява знаци за алцхаймер. Известно е, че майката на президента е била сенилна в продължение на няколко години, преди да почине от атеросклеротично заболяване на 80 години.
Когато е млад, Рейгън има забележителна памет. След завършването на колежа "Юрека" той отива на прослушване за спортен говорител и успява да пресъздаде по памет четвъртата четвърт от мач на колежанския отбор. След това като актьор в началото на кариерата си участва предимно в B-филми (нискобюджетни), където умението му бързо да запаметява е много ценено. Вече като 70-годишен държавен глава често се случва Рейгън да забравя имената на служители от кабинета, гостуващи високопоставени лица, доверени помощници.
През 1993 г. бившият вече президент забравя все повече. На следващата година той официално е диагностициран с болестта на Алцхаймер по време на годишния си преглед в клиниката "Майо". Заболяването му е съобщено на обществеността на 5 ноември.
След 1995 г. състоянието му се влошава, Джералд Форд, президент на страната в периода 1974-1977 г. след оттеглянето на Ричард Никсън, го посещава в началото на 1999 г. и споделя, че Рейгън не успява да го разпознае и че се нуждае от медицинска сестра постоянно.
Аспирационна пневмония като причина за смъртта
В началото на 2001 г. бившият президент пада в дома си и чупи бедрена кост. Оперира го д-р Кевин Ерхарт, който поставя метални щифтове и винтове в бедрото на пострадалия. Лекарят очаква, че възстановяването на Рейгън ще е по-трудно заради съпътстващата болест на Алцхаймер.
Роналд Рейгън умира от пневмония на 5 юни 2004 г. Заболяването е често усложнение на болестта на Алцхаймер. Рефлексите, които спират по принцип попадането на съдържанието на устата в белите дробове, могат да бъдат загубени или силно редуцирани при човек, страдащ от алцхаймер. Обикновено белите дробове са стерилни, но силно намалената дейност или отсъствие на тези рефлекси вкарва инфекциозни агенти в тях и причинява аспирационна пневмония, която може да бъде трудна за лечение.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РОНАЛД РЕЙГЪН. В ИМЕТО НА СВОБОДАТА - ДЖЕЙКЪБ УАЙСБЪРГ - СИЕЛА
ПЕТЪР СТОЯНОВ. ХРОНИКА НА ЕДИН ПРЕЗИДЕНТСКИ МАНДАТ. /БЪЛГАРСКИ ЕЗИК/- ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
СТРАХ. ДОНАЛД ТРЪМП В БЕЛИЯ ДОМ - БОБ УДУЪРД - СИЕЛА
ПРЕЗИДЕНТСКАТА ИНСТИТУЦИЯ ПРЕЗ МАНДАТИТЕ НА ПРЕЗИДЕНТА ЖЕЛЬО ЖЕЛЕВ 1990 - 1997 - АСЕН ТЮТЮНДЖИЕВ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Франклин Д. Рузвелт и личната му борба с полиомиелита и хипертонията
- Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му
- Хари Труман и медицинската му история
- "Ох, тази прекрасна титла "екс-президент" - за войната и мира от Дуайт Айзенхауер
- Травматичното детство и множеството заболявания на Ейбрахам Линкълн
- 6 места, на които е изключително лесно да се проникне /а не трябва/ (1 част)
- Историята на заболяванията и на здравословните проблеми на Джордж Вашингтон
- “Бъдещето е на тези, които вярват в мечтите си“ - откровено от Елинор Рузвелт
- Президентът на САЩ Джими Картър обяви, че се е излекувал от рак с нов медикамент
Коментари към Роналд Рейгън и историята на здравословните му проблеми