Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Средновековно медицинско обучение в Европа, част 1

Средновековно медицинско обучение в Европа, част 1

от 18 окт 2017г., обновено на 20 окт 2017г.
Средновековно медицинско обучение в Европа, част  1 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1350г.

Нека проследим връзката между развитието на някои от най-известните университети по света и процеса, благодарение на които медицинската практика постепенно започва да се превръща в научна дисциплина. За целта, ще се фокусираме върху периода от 1200 до 1400 година. За да добием по-ясна представа за лекарите, а и за медицинската практика от 13 век в частност, добре е да прочетем част от пролога на „Кентърбърийски разкази” на Джефри Чосър, написани около 1380 г. 

Преди да опишем как протича обучението на лекарите (като този в известната английска творба), нека кажем няколко думи за създаването и утвърждаването на ранните медицински университети. Най-старите от тях съществуват от неопределен период, тъй като по това време няма практика да се съставят и съхраняват документи, описващи основаването на учебните заведения. Медицинските университети с такива загадъчни (и непроследени документално) начала съществуват през 12 век в Болоня, Париж, Монпелие  и Оксфорд. Още десет са основани и започват да се развиват в Европа през 13 век, а след 1350 г. - учредяването на медицинските университети става оше по-експедитивно. Те се ръководят по три различни начина. Пример за един от тях е Парижкият университет, където ректорът е избиран от гилдията на майсторите от факултета по изкуствата. В Болоня пък, ректорът се избира от гилдията на студентите, а в Неапол – управлението се реализира от представители на Свещения римски император.

Дълго време след падането на Рим - може би от 5-ти до 11-ти век - медицината се практикува от монаси. Много малко се знае за тяхното медицинско обучение. Може да се предположи, че голяма  част от медицинските им познания са придобити наред с тези по теология и граматика. Доминиканските и францисканските монаси си изграждат реноме на по-вещи в медицината духовници, може би защото им се налага да пътуват по-често. На практика те се задържат в манастирите за съвсем кратък период, а по този начин имат възможност често да предлагат и духовна, и медицинска грижа на миряните. Не се заблуждавайте, медицинската им практика не е кой знае какво – състои се главно от екзорсизъм и молитви, въпреки че постепенно във времето и практиката на кръвопускането се присъединява към армаментариума им (използва се като събирателно понятие за лекарствата, терапевтичните практики и техники на хората, занимаващи се в миналото с лечебното изкуство).

През същия период, в който университетите започват да се развиват, църквата поема в собствена посока. Започва да се разнищва въпросът какви трябва да са светските дейности на монасите. Духовниците постепенно започват да бъркат естеството на религиозните си задължения (част от тях предпочитат да се занимават предимно с медицина, за да има повече финансови средства за вярата). Първото официално известие, касаещо тези опасения, се съдържа в резолюцията на Съвета на Клермон от 1130 г. Документът акцентира и върху професионалната основа, а не толкова върху изкореняването на участието на монасите в медицината. Не след дълго, при Съвета на Турс през 1163 г., монасите получават забрана за напускане на своите манастири за повече от два месеца. Рестрикции има и за практикуването и преподаването на някои медицински манипулации. Канонът е допълнително укрепен през 1179 г., но и тази мярка се оказва неадекватна, тъй ката лечебните практики са вкоренени дълбоко, подобно на своеобразна традиция. Така папа Инокентий III се принуждава да издаде указ (по време на Четвъртия латерански съвет през 1215 г.), който не е адресиран към монасите, а към дяконите и свещениците, с които им се забранява да участват в кървави медицински манипулации. По-нататъшни постановления на папа Бонифаций VIII и Клемент V в началото на 14 век официално разделят църквата и практиките на хирургията и физиката. До средата на 14 век, след почти два века строг духовен натиск и контрол, се предприема още по-драстична промяна. Религията съвсем се разделя с медицината. Въпреки всичко, преходът от „духовническата” към светската медицина е тромав, а ефектът, който университетите оказват върху него, е още по-бавен.

Училището в Салерно (близо е до днешен Неапол) е считано за първата европейска медицинска школа. Макар че основните знания за него достигат до съвременните историци чрез имената на известни лекари, обучили се там (около средата на 9 век), малко се знае за преподавателската и организационната дейност в „Scuola Medica Salernitana” („Школа Медика Салернитана” - оригиналното име на италианското училище). Имиджът на знаменитото учебно заведение в италианския град се свързва най-вече с професионализма на обучените в него медици и географското му местоположение. Да, правилно сте прочели последното – училището, случайно или не, е построено на кръстопът, където се "срещат" в пълно единство медицинските практики на гърци, араби, евреи и римляни. Славата на школата достига своя пик около 1100 година. През 13 век в Салерно е построен и университет, но той е безкомпромисно засенчван от новопостроеното висше учебно заведение в Неапол и той никога не съумява да придобие особена важност. Император Фредерик II пък изглежда осъзнава проблемите с недостатъчно големите факултети на Неаполския университет. Затова седем години, след като го основава, той посочва, че не е редно да съществува неаполски медицински факултет, който да се опитва да си съперничи с училището в Салерно. Въпреки огромното си образователно значение, училището в Салерно остава „изолирано” от еволюцията на останалите европейски университети. Към 13 век славата на „Scuola Medica Salernitana” започва да се оспорва от медицинските факултети на Париж, Монпелие и Болоня, а след това - и от няколко други.

Развитието на медицината в Монпелие пък е повлияна от тази в Салерно. Естеството на лечебното изкуство се преподава в малкото градче в южната част на Франция още през 12 век, въпреки че първият документ, който се отнася до медицински "университет" (на практика терминът е използван със значение на факултет), датира от 1220 година. Тази йерархична последователност е уникална, защото обикновено медицинските факултети по-късно стават част от университетите.

Вижте втора част

По статията работи: Виктория Милова

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БОЛКА, ИЛИ НЕМИЯТ ЛЕБЕД - ЙОРДАН КОСТУРКОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

БОЛКА, ИЛИ НЕМИЯТ ЛЕБЕД - ЙОРДАН КОСТУРКОВ - ХЕРМЕС

Библиография

http://www.medievalists.net/2008/10/the-shift-of-medical-education-into-the-universities/

Коментари към Средновековно медицинско обучение в Европа, част 1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Средновековно медицинско обучение в Европа, част  1
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 00:02
    Коментирайте "Средновековно медицинско обучение в Европа, част 1"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Висше училище по мениджмънт, гр. Варна
  • Нов български университет, гр. София
  • Спортна зала № 2 към СЗ № 1 в РУ "Ангел Кънчев"
  • Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий", гр. Велико Търново
  • Създаване на "King College School of Medicine" през 1831 година в Лондон
  • Каролинска институтет - една от най-елитните школи по медицина в света
  • Югозападен университет "Неофит Рилски", гр. Благоевград
  • Шуменски университет "Епископ Константин Преславски", гр. Шумен
  • Медицински университет - Варна "Проф. д-р Параскев Стоянов"
  • Русенски университет "Ангел Кънчев", гр. Русе
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хематом в задната част на окото на котка - какво може да го причини?

преди 2348 дни, 8 часа и 35 мин.

Добра академия за софтуерно обучение в София

преди 2470 дни, 11 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 8 часа и 13 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 54 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 7 часа и 46 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 14 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival