Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало История на медицината Хенриета Лакс - жената, подпомогнала медицината, без да подозира за това

Хенриета Лакс - жената, подпомогнала медицината, без да подозира за това

От 1951г. до 2017г.

Хенриета Лакс - жената, подпомогнала медицината, без да подозира за това - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Американската клиника Джонс Хопкинс Хоспитъл е едно от най-известните медицински заведения в САЩ. Тя се намира в град Балтимор и още от началото на миналия век е известна с новаторските си процедури. Освен с високата си успеваемост, болницата е известна и със своите социални услуги. През 50-те години тя става особено популярна сред чернокожите, тъй като там се предлагат достъпни терапии за тежки болести на социално слаби афро-американци.

През февруари, 1951-ва година Хенриета Лакс се записва за преглед в Джонс Хопкинс Хоспитъл. Тя е принудена да търси лекарска помощ в това лечебно заведение, тъй като със съпруга си са чернокожи емигранти, напуснали родния си град по време на Втората световна война. Семейството, в което има и пет деца, се издържа чрез две ниски заплати.

Лакс търси лекарска помощ заради появило се наскоро кръвотечение от гениталната област, появяващо се отделно от месечния й цикъл. Докато се къпе, 31-годишната жена случайно напипва подкожна буца, намираща се в коремната област.

Хенриета Лакс , 1940 г.Емигрантката е прегледана от гинеколога д-р Хауърд Джоунс. Специалистът моментално установява, че става въпрос за тумор на маточната шийка. Той препоръчва на пациента си да си направи биопсия. Процедурата има за цел да определи естеството на появилата се буца. Хенриета Лакс се съгласява. Хирургическата интервенция е направена от друг лекар - Джордж Гей. Той извършва анализ на взетата тъкан и установява, че жената страда от злокачествен тумор.

През 50-те години ракът е недобре позната болест и затова най-адекватното лечение, прилагано тогава в Америка, е поставяне на пръчки радий около образуванието. Чернокожата емигрантка решава да се подложи на процедурата, но запазва своето състояние в тайна от семейството си. Единственото, което нейните съпруг и деца знаят е, че с изминаващите месеци жената става все по-зле. По техни думи тя се събужда със стонове от болка.

Разбира се, лекуващият лекар д-р Гей следи пациента си непрестанно. Той с изумление установява, че за разлика от тъканните проби на другите пациенти, клетките в пробата на Лакс не умират, а продължават да се размножават, при това доста бързо. Това е уникално откритие за медицината, но и голям проблема за емигрантката. Заради нейната генетична уникалност ракът се разпростира изключително бързо в цялото й тяло и само седем месеца след първия си преглед жената умира.

Джордж Гей решава да изследва странните тъканни проби и продължава да експериментира с тях дори след смъртта на пациентката си. Тъй като през 50-те години на 20-ти век лекарският морален кодекс е доста по-неточен от днешния, лекарят решава да запази откритието си в тайна от семейството на покойната жена. Болницата се съгласява с политиката на медика и обяснява на господин Лакс причината за смъртта на съпругата му с неразбираеми медицински термини.

Хенриета Лакс със съпруга сиКлетките на Хенриета Лакс обаче стават нейното голямо наследство. Благодарение на взетите проби медицината в Америка напредва значително. Създадени са нови ваксини, направени са открития в областта на генетиката и т.н. Семейството на покойната жена от своя страна няма никаква представа за това. Те разбират за невероятното откритие едва през 70-те години, когато екип от медици се свързва с вече порасналите деца на емигрантката.

Целта на учените е да проверят дали наследниците на Хенриета носят в себе си подобни уникални гени или това е неповторима мутация, която не се предава от поколение на поколение. Когато близките на покойната жена искат повече информация относно изследването, те разбират, че преди години са били дезинформирани нарочно.

Следват множество обществени и медийни скандали, тъй като наследниците на Лакс смятат, че пробите са обработвани без знанието на тяхната майка. Освен това са възмутени, че ръководството на болницата се сдобива с милиони от откритието, а собствените деца на Хенриета не могат да си позволят да плащат здравната си издръжка.

Болницата обаче излиза с обяснението, че случилото се е било абсолютно законно и не нарушава лекарските закони от 50-те години. Ръководството все пак се извинява за грубото отношение на медиците в миналото и изказва съжаление за начина, по който е завоалирана известната тогава информация.

През 2017-те година излиза филм за живота на Хенриета Лакс, в който се разказва за приноса на жената към съвременната медицина.

Редактор: Георги Динев

3.7/5 3 оценки

Библиография

Източник: www.allthatsinteresting.com

Снимки: www.ndigo.com

www.nature.com

www.bbc.com

Коментари към Хенриета Лакс - жената, подпомогнала медицината, без да подозира за това

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 07 December 2019 в 13:34
    Коментирайте "Хенриета Лакс - жената, подпомогнала медицината, без да подозира за това"

СТАТИЯТА е свързана към

  • 17 приказни деца със синдрома на Ваарденбург
  • Значение на точковите мутации за историята на биологичната наука
  • 10 рядко срещани аномалии в човешкото тяло – част 1
  • 10 рядко срещани аномалии в човешкото тяло – част 2
  • Първият човек със сини очи произхожда от района на Черно море
  • Покритият с козина мъж, който става френски благородник
  • Всички хора със сини очи имат един общ прародител
  • Здравите тъкани в човешкото тяло също съдържат мутирали клетки
  • Човешкият организъм поддържа все повече вредни генетични мутации
  • Генетична мутация ускорява умственото отслабване

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

14 ноември – Световен ден за борба с диабета. Какво (не) знаем за това заболяване?

преди 23 дни, 1 час и 30 мин.

Ако си признаеш, може да не лежиш до живот – това някакъв майтап ли е?

преди 68 дни, 2 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Пилешко месо със салмонела в магазините! Как да сме сигурни какво купуваме?

преди 1 дни, 2 часа и 17 мин.

Каква риба освен шаран може да се приготви за Никулден?

преди 1 дни, 3 часа и 34 мин.

ХИВ - притеснявам се след порязване при процедура за маникюр

преди 1 дни, 8 часа и 15 мин.

Магнезий след приема на диуретици при сърдечно болни

преди 1 дни, 17 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да се заплаща първият ден от болничните?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах