Чарлз Дрю и ролята му в усъвършенстването на употребата на кръв в медицината от началото на миналия век
От 1904г.
Чарлз Ричард Дрю бил роден във Вашингтон през 1904 година. След като се изявявал немалко време в областта на спорта, през 1933 година младият мъж завършил медицина в университета "Макгил", в Монреал. Докато работил в болницата "Монреал" в периода от 1933 г. до 1935г., Дрю започнал да се интересува живо от кръвопреливанията и от адекватните мерки за тяхното осъществяване. През 1935 година специалистът се присъединил към преподавателския екип на медицинския колеж на университета "Хауърд", а впоследствие – към персонала на болницата "Фрийдъм", която била обединена с учебното звено. През 1938-ма американецът бил посъветван от член на Рокфелеровата фондация да изкара специализация по хирургия в Презвитерианската болница в Ню Йорк и да се "пребори" за доктората си по медицински науки в Колумбийския университет. Именно по това време Дрю стартирал амбициозен проект по създаване на експериментален кръвен център под ръководството на Джон Скъдър. Съвместно със Скъдър, Чарлз осъществил мащабно проучване върху биохимичния състав на кръвта, както и върху променливите фактори, които оказват най-сериозно влияние върху съхранението й. Кулминацията в изследването му бил експеримент, при който той успял да съхрани кръв успешно в продължение на седем месеца. През 1940 г. американецът защитил докторската си дисертация - "Banked Blood: A Study in Blood Preservation", превръщайки се в първия доктор по медицинските науки от афроамерикански произход на Колумбийския университет
"Кръв за Великобритания"
С развитието на Втората световна война на Стария континент Великобритания започнала отчаяно да се нуждае от огромни количества кръв и кръвна плазма за третиране на многобройните ранени. По същото време била създадена американска хуманитарна програма - "Blood for Britain", инициирана с основната мисия да се събира и да доставя кръвна плазма отвъд Океана. Дрю и Скъдър хвърлили немалко усилия, за да изготвят специален план за дейността на "Blood for Britain", ползвайки опита си от експерименталната кръвна банка в Презвитерианската болница. Фокусът на хуманитарната инициатива неслучайно падал върху снабдяването с кръвна плазма, която по онова време се отличавала с доста предимства. Кръвта, знаете, се състои от два основни елемента – червените кръвни клетки, които пренасят кислород в тялото, и от плазма, чието съдържание, в по-голямата си степен, е вода с белтъци и електролити. В този ред на мисли, плазмата, независимо от липсата на червените кръвни клетки в състава си, често е достатъчна да компенсира дефицита на течности и да овладее шока в тялото– с други думи, да съхрани живота на човек, докато на нуждаещия му се окаже адекватно лечение. И тъй като се "разваляла" по-бавно от кръвта, тя подлежала на по-лесно транспортиране и се смятала за идеална в спешни ситуации – такива, каквито се случвали немалко на бойното поле. Затова Дрю и колегите му се захванали да разработват различни процедури за извличането й (използвайки центрофугиране и техники на утаяване), запазвайки я от замърсяване чрез съответните методи за съхранение. До приключване на акцията "Blood for Britain" през януари 1941 година били дарени 14,000 литра кръв и събрани 5,000 литра плазма, изпратени към Англия под ръководството на Чарлз Дрю.
В Америка
Съвсем както си му е редът, инициативата "Blood for Britain" се превърнала в модел за стартиране на национална програма, ръководена от Дрю и негови колеги, под егидата на Американския червен кръст. Между нововъведенията, които постигнал Чарлз, била масовата продукция на плазма в нетечно състояние /суха/, както и въвеждането на специализирани превозни средства за осъществяване на кръводаряване. През април 1941 година американският експерт се завърнал в университета "Хауърд", за да завърши една отдавна преследвана цел: стартирането на програма за обучение на хирурзи от афроамерикански произход. Разбира се – успял и в тази задача, а през 1948 година първата му група от студенти успешно покрила изпитите си.
За съжаление, през 1950 година Чарлз Дрю починал трагично в автомобилна катастрофа, на 46-годишна възраст. Освен с научната си и медицинска практика, той останал в историята с откритото си противопоставяне срещу проявите на расова дискриминация и сегрегация. Заради постиженията си той получил много награди, както и уважението на своите колеги.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СИСТЕМА КРЪВОПРЕЛИВНА
Библиография
https://www.chemheritage.org/historical-profile/charles-richard-drew
СТАТИЯТА е свързана към
- Съвместимост на кръвните групи
- Индиректен тест на Кумбс
- Изследване на кръвни групи
- Система AB0
- Директен тест на Кумбс
- Развитие на медицината по време на Втората световна война
- Тест на Кумбс
- Първото „успешно“ кръвопреливане в историята
- Александър Богданов – руският лекар, който умира, опитвайки се да докаже, че кръвопреливането лекува – част 2
- Съществува ли връзка между кръвопреливането и риска от спонтанен мозъчен кръвоизлив
Коментари към Чарлз Дрю и ролята му в усъвършенстването на употребата на кръв в медицината от началото на миналия век