Якоба Феличе - съдена, защото си позволила да лекува през Средновековието
От 1322г.
Акценти
|
В историята на човечеството жените винаги са имали централна роля в лечението и грижите за болните. Тези дейности са смятани за едни от основните им задължения, включени в работата, която вършат в дома и семейството. Парадоксалното е, че тези им способности не са признавани, що се касае до практикуването им на професионално ниво. Дамите, желаещи да се занимават с медицина, винаги е трябвало да водят битки за признание и приемане. Дори на представителките на нежния пол е забранявано да се обучават и да лекуват.
Една италианка, която попада под ударите на мъжкия монопол в медицината през 14 в., се изправя пред големи предизвикателства в желанието си да лекува хората.
Еврейката от Флоренция
Много малко се знае за живота на Якоба Феличе де Алманя (Jacoba Felice de Almania, в зависимост от превода може да се срещне и като Жаклин Фелис де Алманя). В четиритомния картулар (средновековен латински сборник от актове и документи) на Парижкия университет е вписано, че тя е еврейка, родена във Флоренция в края на 13 в. В писанието за нея е наречена domina, а самата Якоба се назовава nobilis mulier domina Jacoba (благородна жена и господарка), което навежда на мисълта, че тя е от висшата класа. До 1320 г. Якоба вече има сериозен капацитет от медицински познания и отива във френската столица. Там тя е една от малцината жени, лекуващи пациенти. През 1292 г. се споменават само 8 дами, които практикуват, като няколко години след това едва ли техният брой се е увеличил при положение, че не им е било позволено да учат за лекари и да упражняват професията.
В повечето случаи жените се изявяват като акушерки и полагат основни грижи, но има и такива от богатото съсловие като Якоба, които придобиват широк спектър от медицински умения. Проблемът идва от там, че през 14 в. и дълго след това на представителките на нежния пол е забранено да посещават Парижкия и всеки друг университет, за да се обучават за лекари. Само мъжете, преминали курса, получават специален лиценз, който им разрешава да практикуват. По тази причина през 1322 г. срещу Якоба Феличе е образувано дело с обвинение в практикуване на медицина без съответния лиценз. Именно затова тя попада в аналите на историята и е запазена информация за нейното съществуване и за дейността й, като за съжаление извън данните от процеса не се знае нищо за живота й.
Процесът срещу жена, позволила си да лекува
Не е ясно как е възникнал интересът към медицината при Якоба или по какъв начин тя е получила своите знания, но от стенограмата на процеса й става известно, че тя прилага много общи медицински практики, типични за времето, в което живее. В документа са запазени и свидетелства на нейни пациенти, които разказват как ги е лекувала.
Доказано е, че жената извършва физически прегледи, предписва лекарства и излекува мъже и жени, при които преди това истинските лекари не постигат успех. Якоба има практиката като всеки мъж медицински специалист от онова време да изследва урината на пациентите си чрез проучване на цвета, мириса и вида й, както и да проследява пулса им. В средновековните европейски медицински традиции чрез урината са разбирали дали четирите хумора на тялото се намират в баланс или дисбаланс и на тази база се поставя диагнозата наред с други техники.
>>> Урината като средство за диагностициране на заболявания през Средновековието
По време на процеса е разпитан един от пациентите на Феличе - лорд Одо де Кормесиако, чиито оплаквания били слабост в долните крайници. Благородникът разказва, че няколко мъже лекари го лекуват, но той няма подобрение. Якоба използва различни билки и сиропи, лечението, което прилага спрямо Кормесиако, включва листа от пъпеш и лайка. Мъжът се възстановява напълно след нейната терапия и дори подчертава, че тя не желае да й се плати преди да е ясен резултата от лечението й.
В текста, където се описва процеса срещу Феличе, е записано, че тя е глобена 60 парижки ливри, което днес се равнява близо на 8000 британски лири. Не е ясно дали тя е отлъчена или заплашена с отлъчване, ако не спазва закона и продължи да лекува. Източниците не споменават как се развива живота й след делото и вероятно никога няма да разберем.
Коментари към Якоба Феличе - съдена, защото си позволила да лекува през Средновековието