Анатомия на съвременния сфигмоманометър
От 13.8.1881г.
През 1881 година Карл Ритер фон Бах е проектира основния дизайн на сфигмоманометъра. Поради огромната практичност, полезност и неинвазивност на този медицински апарат, в продължение на много години, той претърпява множество трансформации и подобрения в степента на ефективност.
След 90-те години на 20 век основните принципи на действие на съвременния сфигмоманометър се запазват, но немалко промени търпят доста от неговите детайли.
Снимката отразява анатомията на съвременния сфигмоманометър
Маншет
Маншетът представлява своеобразна латексова торбичка, която обхваща ръката. При изпълването й с въздух тя упражнява натиск по стените на кръвоносните съдове, като целта е пулсът на ръката да се стопира за кратък период.
Съвременната ефективност на апаратите за измерване на кръвно налягане е продукт на отговорното спазване и съблюдаване на много специфични параметри за оразмеряване. Основната цел на това е да се гарантира пълната артериална компресия. Американски компании, произвеждащи сфигмоманометри, като например „ADC“ използват различни стратегии, за да подобрят качеството на своя продукт, защото единствено по този начин той ще продължава да съществува на пазара и респективно, ще присъства в историята на медицинската апаратура. Една от тези стратегии е изработката на лесно огъваеми безлатексови маншети, направени от изключително еластични синтетични материали.
Термопластични еластомери (ТРЕ), наричани още термопластични каучуци, представляват клас кополимери, изработени от физична смес от полимери (обикновено от пластмаси и гума), които се състоят от материали, обединяващи в себе си действието на термопластичните еластомерни свойства.
Тръбите на повечето съвременни сфигмоманометри, които са свързани с маншетите са изработени от термопластични еластомери (ТРЕ), за да останат гъвкави и еластични. Някои от апаратите са били тествани в продължение на 50 000 цикъла, които са част от 5 кратния индустриален стандарт. Предлагат се единични или двойни тръби, работещи с почти всички ръчни сфигмоманометри и „NIBP“ монитори.
Снимката илюстрира текстилната част, покриваща маншета
Текстилната част е предназначена да обхване и покрие на маншета около крайника по време на измерването. Всеки добре изработен маншет гарантира правилното поставяне и позициониране, което от своя страна е от съществено значение за точното измерване на кръвното налягане.
Някои компании, произвеждащи апарати за кръвно налягане съставят цялостна маркираща система с размери.
Снимката илюстрира крушовидния накрайник, изпомпващ въздух
Крушовидния накрайник изпомпва въздух в маншета. На единия й край присъства клапан, предпазващ изпускането на постъпилия въздух. Крушовидните накрайници са изработени от безлатексов поливинилхлорид или галванизиран и оформен в определени калъпи неопрен. Някои се предлагат в по-големи размери, за да са приложими и при по-големите маншети. Някои модели сфигмоманомери притежават филтърна решетка, непозволяваща да се натрупа прах в клапаните.
Снимката отразява различни видове манометри
Манометърът измерва налягането на въздуха в mm Hg. Барометърът съдържа устройство, направено подобно на часовников механизъм, който отчита въздушното налягане, упражнено върху маншета. Измервателният уред е съставен от поредица от медни и берилиеви диафрагми, които се разширяват, когато се изпълват с въздух. Механизмът, подобен на трансмисия преобразува линейното движение на диафрагмите, премествайки иглата към живачно калибрирания циферблат. Съвременните стандарти изискват калибрирането да бъде с точност до плюс или минус, 3mmHg стълб.
Снимката илюстрира изпускателен клапан на сфигмоманометър
Изпускателният клапан позволява контролираното освобождаване на натрупания въздух в маншета. Клапанът е изработен от масивен месинг, покрит със сплав от никел и хром. Така проектираният дизайн гарантира прецизност и дълъг живот на тази съставна част от анатомията на сфигмоманометъра.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
1. http://adctoday.com/node/7884
СТАТИЯТА е свързана към
- Принос на Реймънд Дъмейдиън към създаването на ядрено-магнитния резонанс
- Измерване и регистриране на кръвното налягане
- Създаване на първия патентован ядрено-магнитен резонанс
- История на сфигмоманометъра
- Томед ООД
- Поява на сфигмоманометъра на Блох през 1888 година
- История на магнитно-резонансната томография
- Откритие на ефектите на ядрено-магнитния и електронния резонанс
- Времева линия, отразяваща откритието и утвърждаването на ядрено-магнитния резонанс
- Утвърждаване на техниката на ядрено-магнитния резонанс
Коментари към Анатомия на съвременния сфигмоманометър