Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Билки, използвани в медицината на древните келти

Билки, използвани в медицината на древните келти

от 21 март 2014г., обновено на 28 май 2020г.
Автор: Виктория Милова
Билки, използвани в медицината на древните келти - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От -300г.

Келтите, като всички древни племена, използват свои собствени лекарствени средства. За разлика от популярните изображения и филмите, пресъздаващи келтите като примитивен, непокорен и сприхав народ, историческите данни сочат, че те били доста напреднало и трудолюбиво общество, търгуващо с мед и калай.

Келтският народ, предпочитал да живее в близост до природата.

Друидите са духовните пазители на келтите, които ги призовават към здравословен и природосъобразен начин на живот. Древният народ поддържа религиозното убеждение, че заобикалящата материя съдържа жив дух: водата, дърветата, скалите, самата земя. Поради тази причина полага допълнителни грижи към природата.

Дърветата имат специално място в келтската религия. Друидите, шаманите и лекарите разчитат на лечебните сили на дърветата и разнообразните билки.

Голяма част от популярните билки, използвани в медицината на древните келти, се срещат на територията на днешна Ирландия, Великобритания и Уелс. Знанията за тези растения са съхранени в различни книги, датиращи от около 300 г.пр.Хр. Следва списък с част от използваните тогава билки от келтския народ.

Билки, използвани в медицината на древните келти

Боровинка – (Fraochаn)

Боровинките се срещат в областите Glenbarrow, Slieve Bloom Mountains. Освен като лечебно средство, понижаващо температурата, те са, богати на антиоскиданти, защитават пикочните пътища от инфекции, укрепват имунната система и предпазват от сърдечен удар, подобряват състоянието на стените на кръвоносните съдове.

Келтите почитат толкова много плодовете на боровинковите храсти, че отбелязват периода им на узряване с празник, наречен Фестивал на Лугнаса. Провежда се в първата неделя на месец август, а беритбата на плодовете е част от честванията. В някои части на Ирландия този празник все още е популярен и е известен като неделята на „Fraochán“.

Репей

Смятан за вреден плевел от много градинари, репеят се почита като много полезна билка, използвана в медицината на древните келти.  Неговите корени са ползват като зеленчуци, които могат да се консумират и сурови, като те са едновременно лекарство и храна.

Репеят се използва като детоксикираща билка, подпомагаща отделителната система, белите дробове, черния дроб, бъбреците, потните жлези и лимфните пътища.

Друидите съветвали шаманите да дават корен от репей на младежите, страдащи от акне, екземи, псориазис. Растението регулира хормоналния дисбаланс. Репеят се препоръчва и за възрастни хора, страдащи от артрит, ишиас и подагра.

Келтите препоръчват употребата на билката да е най-интензивна през юли, защото тогава лечебните й свойства са най-силно изразени.

Коприва – (Neanntóg)

Копривата се цени сред келтите, поради способността й да предотвратява кръвоизливи и да намалява кървенето от раните. Отварите от коприва се използват често от древния народ по време на войни. Употребяват се и за намаляване на прекомерното кръвотечение по време на менструация.

Копривата има място в древния келтски фолклор. Известна е като "Дяволски нокът". Счита се, че растението посочва пътя към феи и други зловредни митологични създания, а "ужилването" от билката предпазва от въздействие на магии.

Имел – (Drualas)

Имелът най-вероятно е внесен в Ирландия благодарение на гърците, които търгували с келтите и обменяли медицински знания с тях. Исторически източници твърдят, че имелът присъства в отделни описания от гръцката митология, а богинята Aтина го използва като лечебно средство, Еней го взема със себе си в подземния свят, за да си осигури безопасно завръщане на горната земя.

Друидите отглеждат имел. Растението може да бъде открито по ябълкови дървета (паразитира върху тях) и днес в областта Waterford. Келтите използват специално име за имел, растящ по стари ябълкови дървета, наричат го сребърна вейка. Друидите използват растението по време на честванията на празника на Alban Arthuan, провеждащ се по време на зимното слънцестоене (около 21 декември). Римският писател Плиний споменава в едно от своите произведения за друиди, режещи имел по време на новолунието в края на келтската година (около 21 декември).

Като силен халюциногенен, плодовете от имел се консумирали в големи количества от друидите, за да подпомогнат пророкуването и отвеждането им в "други светове ". От всички естествени средства на келтите, имелът е може би най-токсичният.

Глухарче – (Caisearbhán)

Глухарчето е още едно от растенията, използвани за медицински цели от древните келти, които празнували на 1 февруари празника на Бялата богиня, чийто символ е тази билка. Тя се е използва за лечение на треска, причинена от малария и жълтеница. Рецепти за лекарства от растението са съхранени в медицински текст от 12 век, написан от лекарите от Countymeath в Ирландия.

Отвара, направена от сока на глухарчета, приемана през пролетта подпомага процесите на пречистване и предпазва от пролетна умора. Тази практика е съобразена с лечебните дейности на древните келти, които от своя страна се стремели да бъдат в унисон с циклите на природата.

Върба – Willow (Saille)

Водолюбивата върба е сред дърветата, използвани в медицината в келтската медицина. Тя е свещена за древния народ и се е използвала за борба с ревматизма, който се срещал често.

Червена калина – (Caor Chon)

Червената калина расте в цяла Ирландия. Листата на дървото имат голяма прилика с тези на клена. Калината образува червени плодове, които узряват и стават лилави през август. Дървото и неговите плодове са силно отровни. От кората на червената калина келтските лечители приготвят отвара за жени, страдащи от болезнени спазми. Благодарение на ефекта на мускулен релаксант, растението се използва често за облекчаване на хълцане и стомашни спазми.

Жълт кантарион – (Lus Eoin Baiste)

Цъфтежът на жълтия кантарион съвпада с честването на лятното слънцестоене. Именно през този период (21 юни до 24 юни) растението се счита за най-лековито. Това е една от билките, използвани от келтите. Нейната употреба има и мистично значение, защото се поставя за сушене извън дома. По този начин се смята, че злите влияния и тъмните духове ще бъдат пропъдени.

Билката се използва за лечение на депресия. Маслото от жълт кантарион се ползва за лечение на рани, тъй като има антисептични, противовъзпалителни и кръвоспиращи качества.

Източник:

Снимка: pixabay.com

5.0/5 2 оценки

Библиография

http://glmorrisbda.hubpages.com/hub/Healing-Herbs-of-the-Ancient-Celts

Коментари към Билки, използвани в медицината на древните келти

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Билки, използвани в медицината на древните келти
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 06:38
    Коментирайте "Билки, използвани в медицината на древните келти"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Келтски лечебни магии и заклинания
  • Народна келтска медицина
  • Лечебни келтски практики с животни и животински продукти
  • Растителни лекарства в келтската медицина
  • Развитие на келтската медицина
  • Водата като лечебно средство в келтската медицина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лечение с билки и хранителни добавки - мнения и въпроси

преди 2305 дни, 11 часа и 45 мин.

Отвара с мляко и билки прогонва настинката

преди 2424 дни, 20 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 18 часа и 43 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 9 часа и 43 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 9 часа и 54 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 10 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival