Народна келтска медицина
От -500г.
Келтите, населяващи в древността обширни територии в Европа, както другите народи по това време, съчетават вярванията си със своите лечителски знания. Общественият им живот, организиран в семействата и клановете, способства за предаването на знанията и традициите от поколение на поколение.
Някои от техните практики е трудно да се възприемат от съвременния човек. Така в популярната народна келтска медицина, започнала своето начало около 5 в.пр.Хр., се счита че яденето на мишки е надеждно лекарство срещу нощно напикаване.
Впоследствие, в цяла Европа през времето на Средновековието се разпространяват различни вариации на това вярване. В северната част на Шотландия обичаят налага изяждането на мишката да стане от лъжица, изработена от рог, взет от живо животно.
В Шотландия границата между начина на живот на населението в планините и низините никога не била ясно разделена, а в културно отношение винаги е съществувало смесването на определени идеи. Това е особено характерно в маргиналните райони на Атол, Ангъс и Март. Въпреки това, определени практики са широко разпространени в келтските области. Те може да се разглеждат като своеобразна тяхна характеристика.
Характерна за народната келтска медицина е общата вяра в свръхестествените същества, оказващи влияние върху човешкото здраве. Счита се, че определени хора от общността, притежаващи окултни сили, са в състояние да прогонят злите духове. Тези вярвания са допълнени от дълбоките познания на населението за терапевтичните свойства на растенията, животинските продукти и водата. Мъдри келтски жени и знахарки използват тези лекарствени вещества в комбинация с амулети и заклинания, за да се ускори лечението на болестта.
Библиография
1. J. Bannerman, The Beatons (Edinburgh, 1998)
2. A. Carmichael, Carmina Gadelica (Edinburgh, 1928)
3. M. Dillon and N. Chadwick, The Celtic Realms(London, 1967)
4. J. Hunter, Last of the Free (Edinburgh, 1999)
5. M. Martin, A Description of the Western Islands of Scotland circa 1695. (London, 1703)
6. D. S. Thomson, The Companion to Gaelic Scotland (Oxford, 1983)
Коментари към Народна келтска медицина