Византийски период в историята на еврейската медицина
От 527г. до 1050г.
След времето на император Юстиниан Велики (6 век сл. Хр.) всички византийски евреи започват да бъдат наричани романьоти. Част от тях променили имената си с гръцки и се приспособили към гръцкия начин на живот, за да живеят по-добре. През 1050 г. евреите, живеещи в Багдат напускат града и се преселват в Константинопол. Император Алексий I Комнин се принуждава да издигне стена между двете еврейски общности, поради огромните им културни различия.
Докато гръцката наука и култура се отрича във Византийската империя, евреите, живеещи там често понасят потисничество и репресии. Наред с тях други общности като несторианци и яковити се стремят да съхранят част от елинистическата наука.
Вавилонските талмудски центрове в Сура и Пумбедита процъфтяват във византийският период в историята на еврейската медицина, макар че те били извън границите на империята. Въпреки че обучението по чужди езици по това време е главно на иврит, сирио-арамейски и персийски в училищата се преподава основно гръцка медицина. Тя, от своя страна е силно повлияна от еврейската, вавилонската и персийската лечебни традиции.
Асаф Юдеус, който е живее около шести век, заедно със Завда Юда-ха Ярхони и други еврейски учени основават медицинско училище. Трудът на Юдеус може да се определи като най-старата известна медицинска книга, написана на иврит, обхващаща мъдростта на гръцки, вавилонски, египетски знания, персийски лекарства и индийски методи на лечение.
Тя включва глави по анатомия, ембриология, физиология, хигиена, температура и пулс, урология, и знания за противоотровите. Техниката на лечение на Юдеус се основава на стари еврейски традиции, които не са повлияни от арабската медицина. Най-старият известен превод на иврит на афоризмите на Хипократ, както и отделни глави от трудовете на Диоскорид и Гален могат да се открият преведени от Асаф.
Специално внимание е отделено на т.нар."лекарска клетва", подобна на Хипократовата, но далеч надминаваща я в етично отношение. Книгата на Асаф е има значително влияние върху медицинската история, особено що се отнася до еврейските медицински термини.
Библиография
1. http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/judaica/ejud_0002_0013_0_13493.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Библията като основен исторически източник за еврейската медицина
- Еврейски анатомични познания
- Известни еврейски медицински историци и учени
- Принос на известни еврейски медици към историята на медицината
- Заболявания и средства за лечение в еврейската медицина
- История на еврейската медицина по време на Талмудската ера
- Арабско влияние в историята на еврейската медицина
- Талмудическа хигиена и профилактика в историята на еврейската медицина
- Талмудическа ембриология, патология и етиология на заболяванията в историята на еврейската медицина
- Медицинско еврейско училище в Салерно
Коментари към Византийски период в историята на еврейската медицина