История на билколечението
Билколечението има много дълга и респектираща история. То е най-старата форма на здравеопазване, известна на човечеството. Днес се използват термини и като фитотерапия, ботаническа медицина или ботанотерапия.
Кога започва използването на растенията като лекарства
Билкарството вероятно съществува от времената, когато човекът разчитал главно на растенията като източник на храна, подслон, облекло и лекарство. Няма как да знаем кога за първи път започват да се използват билките за медицински цели, но археологическите проучвания на древните цивилизации сочат, че растенията неизменно са присъствали в ритуалите и погребенията. Корен от бял равнец и бяла ружа например са намерени поставени около костите на човек от каменната ера, открит в Ирак. И двете продължават да се използват до ден днешен.
Билките са ценени заради лечебните, ароматните или вкусовите си качества. Хората, които се занимават с билкарство и билколечение, използват техните стъбла, корени, листа, цветове, плодове и кора. За да разберат кое растение, коя част от него и за какво да се употребява, хората са наблюдавали животните и са действали на принципа "проба-грешка".
Развитие на билколечението през вековете
Изследователите намират доказателства за използването на билки в текстове, оцелели още от древни времена. Египетски йероглифи изобразяват как лекари прибягват до сена срещу запек, а с кимиона и ментата облекчават храносмилателни проблеми. Познанията за билките се предават от поколение на поколение, събира се от хора, които имат влечение към материята, и така се оформят първите фармакопеи. Един от първите източници, който съдържа писмени сведения за билкови лекарства, е китайският "Pen Ts'ao" от Шен Нън, написал го през 2800 г. пр.н.е. По-късно свидетелство са записките на вавилонския владетел Хамурапи, които са от 1800 г. пр.н.е. и включват указания как да се употребяват някои лечебни растения.
През Средновековието почти всяко домакинство разполагало с малка билкова градина, тъй като растенията били единствените налични лекарства.
По времето на Тюдорите държавата в лицето на Хенри VIII прави стъпки към защита правата на билкарите и действия в полза на поданиците. Изготвя се известната Харта на крал Хенри VIII, която позволява на много бедните хора да получат помощ и лечение от билкар, тъй като не могат да си позволят лекар.
До 17 в. в цяла Европа са разпространени билколечението и знанията кое растение за какво помага. През 1649 г. Никълъс Кълпепър създава един от първите медицински наръчници, фармакопея, предназначена за употреба от обикновените хора. Той е запознат с майсторството да изготвяш лекарство - първоначално учи в Кеймбриджкия университет за лекар, но след това отива да чиракува при един аптекар. След това отваря собствено помещение с цел да помага на бедните лондончани.
До 18 в. не съществува класификационна организация на имената на различните растения. Напълно обичайно било една билка да има много на брой имена, както и едно и също название да се даде на няколко растения. Ред въвежда шведският ботаник и естественик Карл Линей, който разработва система за именуване. При нея всеки познат вид получава уникално латинско название.
През 19 в. вече се появяват първите фармацевтични продукти и макар докато трае Първата световна война хората да се обръщат към билковите лекарства заради острия недостиг на други медикаменти, след войната промишленото производство значително нараства. Тогава е открит и пеницилина, което отваря вратите за разработването на антибиотиците. Постепенно правата на хората, занимаващи се с билколечение, започват да се ограничават, техният брой малко по малко да намалява и старите традиции да се заместват с по-модерни.
През 20 и 21 в. изискванията към билковите лекарства са те да минават през задължителни клинични изпитвания, както и конвенционалните медикаменти.
Съдържание
Рицинът и неговата история като лекарство и биологично оръжие
Рициновото растение има дълга история като средство за лечение, а в по-ново време и като биологично ...
История на билколечението в Арабската медицина през 13 век
Научете значението на билколечението в арабската медицина. Кои са били най-ценните билки, използвани...
Джон Джерард и неговите билки
Научете кои са били най-лекувитите билки според Джон Джерард.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ФИЛТЪР ПРИ СТУД И ЗИМА * 20 БИОПРОГРАМА
БРОШ КОРЕНИ 30 гр. ФИТО КОНСУЛТ
ЧАЙ ФИЛТЪР ЛИПОВ ЦВЯТ * 20
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК ФАРИНГО * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
БИОХЕРБА 17 БИЛКИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ капсули 220 мг * 100
ХЕРБАЛ БИЛКОВ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С БАДЕМОВО МАСЛО 75 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Рицинът и неговата история като лекарство и биологично оръжие
- История на билколечението в Арабската медицина през 13 век
- Джон Джерард и неговите билки
- Лечение на синузит
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечебните билки в България по азбучен ред
Коментари към История на билколечението