Лекарства, променили света и подобрили живота на пациентите
Днес на фармацевтичния пазар има богато разнообразие от лекарства и от съвременна гледна точка хората са презадоволени и ги приемат за даденост. В дома си всеки разполага с набор от необходими медикаменти, отделно постоянно сме облъчвани от реклами, предлагащи спасителна помощ от едно или друго заболяване или състояние.
Все пак времената, когато нямаше толкова богат избор от лекарства, не са толкова далече. Това само доказва колко бързо се развива медицинската и фармацевтичната наука. Но има и медикаменти, които са изиграли огромна роля и са променили хода на историята и областта на здравето.
Пеницилин
Пеницилинът е открит през 1928 г. и е едно от най-значимите постижения в историята на медицината. Лекарството се прилага за лечение на инфекции и слага началото на епохата на антибиотиците, както и на развитието на терапевтичната медицина.
» Откриване на пеницилина от Александър Флеминг
Медикаментът е извлечен от мухъл и успешно се бори срещу стрептококи и стафилококи. Неговата масова употреба по-късно изиграва лоша шега на хората - някои бактерии развиват резистентност към него - и принуждава изследователите да се оглеждат за нови антибиотици. В наши дни антимикробната резистентност вече е глобален проблем, който причинява над 2 млн. инфекции и десетки хиляди смъртни случаи ежегодно.
Аспирин
Друго лекарство, смятано за чудо, е аспиринът. Той се използва за облекчаване на главоболието, на мускулната болка, дори за предотвратяване на фаталните последици от сърдечен удар. Появява се през 1899 г. и до днес е един от най-популярните и често използвани медикаменти.
Виагра
Компанията производител "Пфайзер" пуска на пазара прословутото синьо хапче през 1998 г. През първата година от продажбата му то носи на фирмата 788 млн. долара печалба. Към днешна дата лекарството за еректилна дисфункция трупа продажби за милиарди. Независимо, че хапчето не е срещу някаква болест или е животоспасяващо, то определено играе важна роля в сексуалния живот на голям брой хора и оказва влияние на качеството им на живот.
Противозачатъчното хапче
През 20-те години на миналия век предпазването от бременност не е особено популярно и дори е тема табу. Тогава австрийският учен Лудвиг Хаберланд достига до извода, че използването на хормони може да послужи за контрацепция. Но чак през 1960 г. става факт първото противозачатъчно хапче, което получава и одобрението на Агенцията за контрол на храните и лекарствата. Освен да предотвратява забременяването, медикаментът облекчава спазмите и симптомите на предменструалния синдром (ПМС).
Днес милиарди жени между 15- и 44-годишна възраст използват противозачатъчни хапчета. Учените дори разработват варианти и за мъжете.
Липитор
Статините са група лекарства, които оказват влияние в положителна насока на сърдечносъдовите заболявания. Медикаментът понижава нивата на "лошия" холестерол, както и намалява натрупването на холестерола в черния дроб. "Липитор" е синтезиран през 1985 г. и се превръща в най-продаваното лекарство на всички времена.
От друга страна препаратът и другите статини имат странични ефекти и употребата му се ограничава вследствие на това.
>>> Лекарството "Липитор" на "Пфайзер" – история за триумфа и риска за здравето
Инсулин
Инсулинът коренно променя живота на нуждаещите се от него със своята поява през 1921 г. Преди откриването му страдащите от диабет почти гладували, за да могат да преработят захарите. Синтезирането на животоспасяващия хормон дава шанс за оцеляване на болните.
Днес неговата роля в лечението на диабетиците е още по важна, тъй като техният брой се увеличава главоломно в цял свят. Учените упорито търсят други алтернативи и начини за облекчаване на терапията.
Торазин
До 50-те години на миналия век страдащите от психиатрични разстройства можели да облекчат състоянието си чрез прием на литий или да продължават да изпитват неговите последици. Появата на хлорпромазин, по-известен като торазин, прави революция в областта и прокарва пътя за други психиатрични лекарства, действащи предимно върху тревожността и депресията. Засегнатите от заболявания като шизофрения и биполярно разстройство имат възможност да са пълноценни членове на обществото благодарение на подобни медикаменти, вместо да бъдат въдворени в психиатрични институции.
HN-2/мехлоретамин
Преди 1940 г. мехлоретаминът се счита за химически боен агент, но в същата година изследователи откриват, че могат да го използват и за медицински цели. Едно от съединенията му - HN-2, започват да го прилагат в лечението на някои видове рак. То се свързва с ДНК и предотвратява дублирането на клетките.
В наши дни мехлоретаминът служи като химиотерапевтично лекарство в борбата с болестта на Ходжкин, белодробни заболявания и неходжкинов лимфом.
AZT
През 1987 г. Американската агенция за контрол на храните и лекарствата одобрява зидовудин, по-популярен като AZT. Медикаментът е един от големите пробиви в лечението на ХИВ/СПИН. Това е първото лекарство, което блокира ензимите, които вирусът използва за насочване и заразяване на клетките.
Риталин
Медицинската употреба на риталин започва през 60-те години на миналия век, но чак през 90-те лекарството разкрива най-пълноценно своите възможности. Представлява стимулант на централната нервна система и се прилага при деца и възрастни, страдащи от дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD), както и нарколепсия.
В последните години не се ползва с добра слава заради злоупотребата с него - студенти го ползват за по-лесно съсредоточаване преди изпити, а геймърите подобряват уменията и представянето си в играта.
Медикаментът не трябва да се използва като средство за подобряване на мозъчната памет. Изследвания, публикувани в "Frontiers in Systems Neuroscience", показват, че риталинът засилва умственото представяне за кратък период, но може да повлияе неблагоприятно на пластичността на мозъка и да създаде проблеми в способностите за планиране и гъвкаво поведение.
Коментари към Лекарства, променили света и подобрили живота на пациентите