Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Микроскопът на Галилео Галилей от 17 век

Микроскопът на Галилео Галилей от 17 век

от 03 май 2017г., обновено на 11 ное 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Микроскопът на Галилео Галилей от 17 век - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

От 1624г.

Спокойно може да се твърди, че в края на 17-ти век кръгозорът на човечеството по отношение на познанието за заобикалящия го свят се разширява благодарение на важно научно събитие, което се отразява и на историческото развитие на медицината. Това щастливо събитие е създаването на микроскопа. Противно на разпространеното схващане, че Галилей е въвел в употреба единствено телескопа, той все пак има своя принос и за появата и популяризирането на прототипа на съвременния микроскоп.

Създаването на occhiolino и първата употреба на думата "микроскоп"

"Много хора не осъзнават факта, че Галилео (макар и без да си го е поставил за цел) е написал първата научна публикация, описваща неговите микроскопски наблюдения" – твърди Кери Магрудър, която е куратор в отдела "History of Science Collections" на музея към университета в Оклахома. Хората често считат, че известната скица на бълха на Робърт Хук или описанията на клетки на Антони ван Льовенхук са първите микроскопски публикации, но десетилетие преди тези изследователи да бъдат родени, двама италиански учени публикуват книга, описваща техните изследвания на проби, разгледани благодарение на окуляра на оптически инструмент, създаден от Галилео.

мъж, облечен в черна дреха, бяла якаИталианецът първо използва своя телескоп, за да наблюдава малки обекти отблизо. След това той изработва съставен микроскоп, използващ изпъкнала и вдлъбната леща. Нарича инструмента occhiolino - "малко око". Създаденото от него устройство обаче не се счита за съставен микроскоп, защото има вдлъбната леща.

Историята разказва, че през 1622 г. Корнелиус Дребел показва свое изобретение в Рим. Това е т.нар. кеплеров микроскоп, който е един от първите съставни инструменти, притежаващи изпъкнал обектив и изпъкнал окуляр. Същата година Дребел, който живее в Лондон, изпраща зет си Джовани Куфлер да продаде микроскопа. Куфлер отива първо във Франция, където се среща с Николас Пейреск и му дава кеплеров микроскоп. След това заминава за Рим, където дава на кардинала на Санта Сузана два от инструментите, но не успява да му обясни начина им на действие, тъй като същевременно умира. След смъртта на Куфлер Пейреск отново изпраща микроскопа си на висшия духовник, придружен с писмо, съдържащо описание как работи и какви обекти може да наблюдава с него. Но по някаква причина кардиналът не получава пакета.

След две години, през 1624 г., Галилей е в Рим и се среща с кардинала, който го моли да му покаже как работи кеплеровия микроскоп. Галилео се справя със задачата, защото има много добра представа от начина на действие на инструмента, като в същото време забелязва, че Дребел е поставил две изпъкнали лещи, а не както една изпъкнала и една вдлъбната като него. Няколко месеца по-късно, на 23 септември 1624 г., Галилей изпраща своя подобрен и изменен оcchiolino на Фредерико Чези заедно с писмо, в което обяснява какво е направил, за да изпили лещите до необходимата кривина. Поради тази причина историците спорят кой е първият, изобретил съставния микроскоп - Дребел или Галилей.
На 13 април 1625 г. приятелят на Галилео Джовани Фабер пише на Чези за инструмента, който може да увеличава малки обекти. В това писмо Фабер нарича предмета за първи път "микроскоп", което е съчетание от гръцките думи "микрон" ("малък") и "скопеин" ("гледам").

Първи научни наблюдения

Федерико Чези и Франческо Стелиути са сред най-бележитите учени на своето време. Чези основава научна организация в Рим, наречена "Академия рис", в която Стелтути и Галилео имат почетно членство. Тази институция е посветена на изследването на природни процеси, а след това - на споделянето и обсъждането на видяното.

През 1624 г. Галилей пише писмо на Чези, описвайки му своя микроскоп: "Размишлявах върху устройството на много животни с безкрайно възхищение; сред тях бълхата е най-ужасна, а комарът и молецът са красиви; с голямо удовлетворение видях как мухите и други малки същества могат да се движат по повърхността на огледало, дори с главата надолу".

Стелтути и Чези използват първия по рода си съставен микроскоп на Галилео, за да разгледат невижданите дотогава анатомични структури на пчелите, описани в съвместния си текст (от 1625 г.), наречен "Апиариум" ("Apiarium"). В него могат да се открият първите микроскопски открития. Търсейки подходящи модели за изследване, дуото се спира на пчелите в чест на Мафео Барбарини (кардинал и приятел на Галилей), чийто семеен герб е съставен от трио пчели. Гербът на фамилията е предложен лично от папа Урбан VIII през 1623 г. "Произходът на класическата микроскопия сякаш е вграден и в дипломацията" - шеговито споменава по този повод Кери Магрудер.

>>> Приносът на Карл Цайс в областта на микроскопията

Към днешна дата са съхранени само шест копия на "Apiarium". Едно от тях се съхранява в библиотеката на университета в Оклахома. Магрудър твърди, че един от забележителните аспекти, важен за разбирането на книгата, е табличното представяне и организирането на информацията, която предлага нагледно средство за визуалното представяне на тяхното разбиране за природата.

През 1630 г. Чези умира на 45 години, а "Академия рис" бива разформирована, тъй като остава без ръководител. Магрудър посочва, че е "забележително, че емблемата с рис, избрана поради прочутото нощно зрение на голямата котка, се оказва сполучлива метафора, "фокусирана" във функциите на телескопа и микроскопа, създаден от Галилео".

Статията е част от историята на:

  • История на микроскопа
Източник:
  • http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/42263/title/Apiarium--1625/
  • https://mathsciencehistory.com/2020/04/13/the-history-of-microscopes/
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРЕДМЕТНИ СТЪКЛА * 50
7.80лв.

ПРЕДМЕТНИ СТЪКЛА * 50

ПРЕДМЕТНИ МАТИРАНИ СТЪКЛА * 50
8.50лв.

ПРЕДМЕТНИ МАТИРАНИ СТЪКЛА * 50

Коментари към Микроскопът на Галилео Галилей от 17 век

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Микроскопът на Галилео Галилей от 17 век
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 15:53
    Коментирайте "Микроскопът на Галилео Галилей от 17 век"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Биомикроскопия
  • КП № 114 ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА КОМАТОЗНИ СЪСТОЯНИЯ, НЕИНДИЦИРАНИ ОТ ТРАВМА
  • Създаването на Галилеевия термометър и термоскопа
  • Електронна микроскопия
  • Фазово-контрастен микроскоп
  • Имунофлуоресценция и зараждане на имунофлуоресцентната микроскопия
  • 17 хранителни продукта под микроскоп, които едва ли сте виждали
  • История на микроскопа
  • Създаване на микроскопа
  • Създаване на флуоресцентен микроскоп, епи-флуоресцентен микроскоп и диоптрично огледало
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 3 дни, 3 часа и 54 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 10 дни, 4 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 16 часа и 45 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 23 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 24 дни, 6 часа и 38 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 27 дни, 22 часа и 55 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 28 дни, 22 часа и 20 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 31 дни, 3 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЯРДЛИ МОМИНА СЪЛЗА КРЕМ ЗА РЪЦЕ И НОКТИ 75 мл

АГИВА FANCY ME ПАРФЮМЕН СПРЕЙ ЗА КОСА И ТЯЛО 150 мл

ХЕРБАЛСЕПТ БЛИЗАЛКИ ЗА ГЪРЛО С ВКУС НА ДИНЯ * 6

КАЛИЕВА СОЛ 500 г ЗДРАВНИЦА

АГИВА SHINY ME ПАРФЮМЕН СПРЕЙ ЗА КОСА И ТЯЛО 150 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФУНГОСТАТИН гранули 100 000 IU 50 мл НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 15:52:40

ХЕРБАЛКАН ЕХИНАСАЛ ПЛЮС билков спрей за гърло 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 15:47:17

ОСТРОВИТ ОМЕГА 3 + ADEK течен 120 мл / 60 дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 15:46:48

ПРОФИЛАКТ ХИДРА саше * 6 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 15:42:58

ЛАКТОБОР интимен вагинален гел * 7

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 15:42:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival