Митове за действието на абсента, подхранвани през годините
От 1971г.
Промяната в политиката на Европейския съюз по отношение на абсента се основава най-вече на факта, че зелената напитка никога не е била забранена в някои европейски страни (като Великобритания и Испания). Забраната в други европейски страни се разглежда като търговска бариера, така че впоследствие се постановява хармонизирането на европейското законодателство по отношение на Зелената фея. За съжаление подновяването на разпространението на абсент довежда постепенно до някои проблеми.
В скорошно проучване се обръща сериозно внимание на бъдещите потребители, че се открива концентрация на туйон в рамките на повече от 10 мг/л в 22% от търговските проби на абсент. Някои от съвременните търговски мостри изглежда имат дори по-високи концентрации на туйон, отколкото преди забраната на Зелената фея. Това може да се дължи на порочната практика някои производители и доставчици на абсент умишлено да рекламират съдържанието на туйон в напитката, приписвайки й предполагаеми психоактивни свойства. Лечебната алкохолна напитка, емблематична за деветнадесети век, е считана за афрозидиак, а и често се рекламира като такава. Теориите на Магнан и други учени се използват неправомерно и подвеждащо, изкривявайки създалата се през годините историческа представа за лечебната спиртна напитка.
Бейкър споменава за някои анекдотични доклади, посветени на силата на въздействието на определена марка абсент, описана подробно в немалко интернет форуми. Касае се за обикновен плацебо ефект, тъй като въпросната марка на практика не съдържа пелин. Плацебо ефектът вероятно е и в основата на свойствата на абсента като афродизиак. Този мит е започнал през далечната 1971 година, когато емблематичната компания "Плейбой", в лицето на журналиста Морис Золотов публикува статията „Абсент”, обявявайки че: "абсентът е един от най-добрите и най-безопасните афродизиаци, измислени от човешкия ум". За съжаление ефектът на абсента като афродизиак в днешно време дори бива обещаван, ако се четат внимателно етикетите на бутилките на някои марки абсент.
Лозунги като "съдържа максимално допустимата концентрация туйон от 35 мг/л" трябва да бъдат критично оценявани от съответните органи. Някои т.нар. абсентови есенции (със съдържание туйон от около 750 мг / л) се продават в интернет, като се подчертава възможността клиентите да "регулират съдържанието туйон". Често се рекламира подвеждащо, че абсентът има ефект, подобен на този от пушенето на канабис. Това твърдение е некоректна интерпретация на научното твърдение на Магнан относно действието на хашиша и Зелената фея. Това схващане набира нова сила през 1975 г., когато започва да се изтъква с нова сила приликата в действието на туйона и тетрахидроканабинола („THC” е алкалоид в канабиса). Става ясно, че двете вещества могат да активират по сходен начин рецепторите в централната нервна система. За съжаление това не може да бъде доказано в по-късните експерименти, проведени от Мешлер и Хоулет. Връзката тетрахидроканабинол-абсент може да служи като архетип за това как предполагаемо научно доказателство може да навлезе в масовата култура.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЪТЯТ КЪМ НИРВАНА - ЛЕКЦИИ
РЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
ЧАШИ ЗА МЕДИКАМЕНТ ЗА ИНХАЛАТОР НОРДИТАЛИА MO-03 * 10
ИГЛА МИНИ СПАЙК ЗА БАНКИ С ФИЛТЪР СИНЯ * 50 4550234
ПЪТНА КУТИЙКА ЗА ЛЕКАРСТВА 24397
НовБиблиография
1. http://www.wormwoodsociety.org/index.php/science-articles/83-absinthism-fictitious-19th-century-syndrome?start=12
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение при ларингит
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение на бактериална вагиноза
- д-р Васил Иванов Иванов
- Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
- Лечение при баланит
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Перорално приложение на медикаментите
- Видове лекарствени форми
Коментари към Митове за действието на абсента, подхранвани през годините
Катерина
Туйонът е характерен за вечно зелената Туя. Възможно ли е да има повече вредно действие върху човека, отколкото полезно за здравето му? Поздрави!
Здравейте! Всяко едно вещество може да има токсичен ефект в зависимост от приетата доза, при някои силно токсични и отровни вещества няколко мл могат да са фатални. Вероятно знаете стария афоризъм, гласящ: "Не трови отровата, а дозата".
Туйонът е характерен за вечно зелената Туя. Възможно ли е да има повече вредно действие върху човека, отколкото полезно за здравето му? Поздрави!