Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Как са създадени капсулите и таблетките

Как са създадени капсулите и таблетките

от 26 яну 2015г., обновено на 20 яну 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Как са създадени капсулите и таблетките - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От -1500г. до 1853г.

Фармацията претърпява впечатляващо развитие през последните няколко века, което протича успоредно с напредъка на медицината. В основата на съвременния фармацевтичен напредък стои създаването на разнообразни видове лекарствени форми с цел улесняване на приложението и приема на лекарствените вещества при отделните пациенти. Някои от тях, като например капсулите и таблетките, биват усъвършенствани с времето, а други изчезват завинаги.

Капсули

В началото на XIX век фармацевтите са изправени пред сериозен проблем. Гишетата са претрупани от разнообразни медикаменти, които могат да помогнат за подобряване на живота на много хора, но мнозина отказват да спазват протоколите за лечение, тъй като приемането на предписаните вещества е съпроводено с неприятен вкус. Смесването на лекарствения прах с галета или поглъщането на медикамента, заедно с хартиената опаковка са чести практики в миналото.

С цел разрешаване на проблема, през 1833 г. френският фармацевт Франсоа Моузес изобретява капсула, представляваща еластична кълбовидна обвивка от желатин, съдържаща достатъчно глицерин, за да се запази гъвкавостта й. Тя е предназначена за прием на най-горчивите медикаменти и бързо набира популярност в Германия. Една година по-късно дизайнът е подобрен и патентован от „Mothes and Joseph Dublanc“, а през 1840 г. капсулата е усъвършенствана от придворния аптекар Адолф Стрийгър от Букурещ. Първата формула за производство на меки желатинови капсули е публикувана в „Codex Medicamentarius“ през 1866 г.

Оригиналните капсули на Моузес представляват кухи глобуси от мек желатин с отвор в горната част, предназначен за пълнене. След като лекарственият прах бъде поставен през обозначеното място, капсулата се затваря за бъдеща употреба с капка горещ желатин. Този метод е усъвършенстван през 1853 година от фармацевта Стейнбрехер, но постепенно в производството на капсули навлизат други материали, неразтворими в стомаха, които изместват желатина. В края на XIX век и началото XX век започва производството на капсули, направени от нишесте, тестена паста и целулоза, които обвиват плътно лекарството.

Единственият недостатък на капсулите е, че съставът им лесно може да бъде компрометиран. Този факт предизвиква „отдръпване” и известен отказ от страна на пациентите да приемат капсули. Постепенно злоупотребите с тези лекарства водят до създаването на таблетките.

Таблетки

Основните предшественици на таблетките са хапчетата, споменати за първи път в Еберс папирус (около 1550 г. пр.н.е.), които вероятно са били създадени с цел прием на определено количество от конкретно лекарствено вещество. В древността при направата на първите хапчета редом с лекарствените вещества са използвани и шафран, смирна, канела, дървесна смола и множество други растителни продукти, с цел по-лесното оформяне на малки топчета. В Древна Гърция те са познати под наименованието катапотия (нещо, което да се погълне), а терминът „pilula”, който произлиза от латинската дума pila (топче), е въведен от римския учен Плиний, живял през I век.

През Средновековието тези медикаменти се приготвят единствено от фармацевтите, но техният горчив вкус подтиква много пациенти да се откажат от употребата на лекарствените препарати. В началото на XIX век се наблюдава цял набор от иновации. През 1810 година се създава специална машина за приготвянето на таблетки, а няколко години по-късно фармаколозите започват да покриват повърхността на лекарствата със златно и желатиново покритие. Покритието се поставя с цел защита на медикамента, за да може той да премине към червата в непроменено състояние. През 1843 г. британският художник и изобретател Уилям Брокдън получава патент за машина, способна да оформя хапчета и таблетки за смучене чрез специални матрици.

Таблетки за смучене

Най-ранните сведения за таблетки за смучене датират отпреди три хиляди години, като първообразът им е произведен от сладкари в Древен Египет, по време на XX династия. Първите смучещи бонбони, които са използвани за потискане на упорита кашлица, не съдържат захар, тъй като растенията (захарна тръстика, захарно цвекло), от които се извлича сладкото вещество, не са отглеждани в региона. За подслаждане на таблетките египетските билкари са използвали мед, а вкуса му са променяли с различни билки, подправки и цитрусови плодове. Съставките, които са прилагани за направата им, до голяма степен, не се различават от тези, които се срещат в съвременните таблетки за смучене. Разлика няма и в принципа, по който действат – овлажняване на раздразненото гърло.

Успокояващият гърлото бонбон претърпява многобройни незначителни промени при различните култури. С времето съставките стават отличителен фактор, като сред използваните от древните народи добавки са кора от бряст, евкалиптово масло, ментово масло и пчелник (пчелинок, блага трева).

Едва през XIX век са разработени първите таблетки за смучене, съдържащи лекарствени вещества, насочени към източника на кашлица – човешкия мозък. Първите съединения, използвани за потискане на кашличния ефект, са опиати, включително морфин и хероин. В края на века двете упойващи вещества стават изключително популярни и за известно време леснодостъпни средства за потискане на кашлицата. Нарастващата информираност на лекарите за опасностите от причинената зависимост преустановява предписването на таблетките, съдържащи опиати.

Фармацевтите и лекарите оценяват качествата на новите медикаменти, така че методите за производството на таблетки и капсули през следващите няколко години се разпространява по целия свят. Първо те се приготвят само в аптеките, но впоследствие производството им се увеличава, достигайки до 80% от всички фармацевтични продукти.

Статията е част от историята на:

  • История на развитието на лекарствените форми
Източник:

снимка: freepik.com

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЛАЙКА КОМПЛЕКТ 60 КАПСУЛИ ЗА ЛЕКАРСТВО ANE046 ЗА АЕРОЗОЛЕН ИНХАЛАТОР модел MD6026
33.30лв.

ЛАЙКА КОМПЛЕКТ 60 КАПСУЛИ ЗА ЛЕКАРСТВО ANE046 ЗА АЕРОЗОЛЕН ИНХАЛАТОР модел MD6026

БАРЛИЙНС УЛТРА EPA / DHA ОМЕГА 3 капсули * 60
101.70лв.

БАРЛИЙНС УЛТРА EPA / DHA ОМЕГА 3 капсули * 60

ПРОЛАКТ МАКС + капсули * 60
34.20лв.

ПРОЛАКТ МАКС + капсули * 60

КВЕРЦЕТИН капсули 500 мг * 140 УЕБЪР НАТУРАЛС
89.40лв.

КВЕРЦЕТИН капсули 500 мг * 140 УЕБЪР НАТУРАЛС

ДЖЕЙМИСЪН ЕХИНАЦЕЯ капсули * 60
50.00лв.

ДЖЕЙМИСЪН ЕХИНАЦЕЯ капсули * 60

СПРИНГ ЕЪР БУДОАР КАПСУЛА ЗА ГАРДЕРОБ АНГЛИЙСКА ЛАВАНДУЛА
12.00лв.

СПРИНГ ЕЪР БУДОАР КАПСУЛА ЗА ГАРДЕРОБ АНГЛИЙСКА ЛАВАНДУЛА

Библиография

1. Panati, Charles. Extraordinary origins of everyday things. New York, HarperCollins, 1987.

2. Swarbrick, James, James C. Baylan. Encyclopedia of pharmaceutucal technology. New York, Marcel Dekker, 1993.

3. S. Ryan. The history of capsules. 13.11.2015. <https://capsuleconnection.com/blog/the-history-of-capsules/> (19.01.2021).

Коментари към Как са създадени капсулите и таблетките

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как са създадени капсулите и таблетките
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 22:08
    Коментирайте "Как са създадени капсулите и таблетките"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Видове лекарствени форми
  • Стартиране на масовото производство на новокаин
  • Учени съветват да не разчупваме таблетките на две
  • Маркетинг, продажби и фалшиви аналози на Виагра
  • ''КОКТЕЙЛЪТ'' ОТ ХАПЧЕТА МОЖЕ ДА ВИ ДОКАРА ЛЕКАРСТВЕН ГАСТРИТ
  • Кога има смисъл да пием болкоуспокояващо хапче за глава?
  • Хапче за отслабване ще предпазва от диабет и ще забавя старостта
  • Поява на антибиотика клиндамицин на фармацевтичния пазар
  • Започват клиничните изпитвания на хапче робот, което открива язви и тумори
  • Хапче спасява мъжете от женското мрънкане
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Myo+ D-Chiro Inositol - прекалено големи капсули

преди 538 дни, 23 часа и 34 мин.

Търся мнение за АРТРИ ХЕРБ капсули

преди 1792 дни, 2 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 2 дни, 1 час и 13 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 2 дни, 1 час и 24 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 2 дни, 1 час и 31 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 2 дни, 1 час и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Видове лекарствени форми Видове лекарствени форми

Видове лекарствени форми

от 28 окт 2024г. Прочети повече
5 форми на контрол над съзнанието ни, на които несъзнателно сме подложени всеки ден (1 част) 5 форми на контрол над съзнанието ни, на които несъзнателно сме подложени всеки ден (1 част)

5 форми на контрол над съзнанието ни, на които несъзнателно сме подложени всеки ден (1 част)

от 30 ное 2015г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИЗ БУИН MOISTURISING СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF50 50 мл

ЕСЕНЦИАЛЕ ФОРТЕ капсули * 30

ПИЗ БУИН MOISTURISING ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF30 400 мл

БИОФАР МАГНЕ ТАЙМ 360 ДИРЕКТ саше * 14

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ АКТИВ КЛАСИК размер L * 10

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 17:09:59

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: Йорданка Илиева от 13 май 2025г. в 16:41:34

Д-р Георги Ангелов

Коментар на: Анастасия Арасланова от 13 май 2025г. в 15:57:52

ФЛОРАДИКС КИНДЕРВИТАЛ сироп 250 мл SALUS HAUS

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 15:52:15

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival