Принос на Торбьорн Оскар Касперсон в микроскопията

От 17.12.1930г. до 7.12.1997г.
Торбьорн Оскар Касперсон е роден на 15.10.1910 година в Мотала, Швеция. Починал е на 07.12.1997 година. Той е цитолог и генетик, който използва ултравиолетов микроскоп, за да изследва нуклеиновите киселини и описва структурата на ядрото и добавъчните ядърца.
В началото на 1930-та Касперсон присъства в Стокхолмския университет, където активно изучава медицина и биофизика. През това време работи с шведския биохимик Ейнар Хамерстен. Съвместно изследват молекулната маса ДНК (дезоксирибонуклеинова киселина). Техните изследвания водят до откритието, че ДНК е полимер, или макромолекула, изградена от малки, повтарящи се единици.
В края на 1930-та американският генетик и биохимик Джак Шулц присъединява към лабораторията на Касперсон. Изучават детайлно структурата на нуклеиновите киселини. Касперсон обединява принципите на клетъчната биология и биохимията благодарение на иновативните техники на спектроскопията и ултравиолетовата микроскопия.
След няколко години, посветени на цитогенетични изследвания, Касперсон и Шулц правят извод, че РНК (рибонуклеинова киселина) играе роля в протеиновия синтез. От 1944 до 1977 година Касперсон заема длъжността на медицински директор на Нобеловия институт за медицински изследвания.
Той изследва ролята на ядърцето в белтъчния синтез. Обръща внимание на връзката между количеството хетерохроматин (известно количество хроматин с малко или почти никакви гени) и темповете на растеж на раковите клетки.
Касперсон е удостоен с наградата Балзан за биология през 1979 година за използването на ултравиолетовата микроскопия и откритията му в областта на нуклеиновите киселини и синтезирането на протеини.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕДМЕТНИ СТЪКЛА * 50
ПРЕДМЕТНИ МАТИРАНИ СТЪКЛА * 50
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Как изглеждат нашите органи под микроскоп
- Старинни микроскопи от XVII до XIX век
- Иглена аспирация
- Антони ван Льовенхук – откривателят на микробите
- История на микроскопа
- Времева линия, водеща до създаването и развитието на микроскопа
- Създаване на микроскопа
- Електронна микроскопия
- Историческо развитие на светлинния микроскоп
- Създаване на електронния микроскоп
Коментари към Принос на Торбьорн Оскар Касперсон в микроскопията