Произход на Sahelanthropus tchadensis (Томай)
От 2001г.
Фосилизирани останки от sahelanthropus tchadensis, известни и като Toumai са открити за пръв път от Ахонта Джимдомалбайе през 2001 година в Чад, в местност, разположена в южната част на пустинята Сахара. Въз основа на фаунистични проучвания става ясно, че този вид хоминиди (човекоподобни маймуни) е живял преди около 6-7 милиона години, но е доста вероятно този период да е дори по-късен. Находката на Ахонта Джимдомалбайе представлява почти изцяло съхранен череп, който е съхранявал малък мозък (обемът на черепната кхина е между 320 и 380 кубични см), подобен по размер на този на шимпанзета.
Костите в долната част на черепа все още не са открити, така че не е известно дали Toumai са имали изправен стоеж, или са се придвижвали, помагайки си с ръце. Според Джимдомалбайе би било неразумно да се отхвърли като неоснователна последната възможност, защото той разглежда и някои особености, характерни за други хоминиди, известни с изправения се начин на придвижване. Други учени считат, че голямото тилно отверстие при Томай (Toumai), през което гръбначния мозък се свързва с черепа е позиционирано към задната черепна част (като при маймуните). Това е знак, че черепът е разположен напред, а не се разполага балансирано спрямо изправеното тяло на хоминида.
Все пак, по-голямата част от мненията на антрополозите защитават тезата, че Томай са хоминиди, много по-тясно свързани с нас, отколкото с шимпанзетата. За съжаление това изобщо не е сигурно, защото друга част от мненията, принадлежат на хора, които считат, че Томай са живели преди момента, в който хоминидите се отделили от шимпанзетата. Бриджит Синът (една от откривателките на Orrorin tugenensis, известен като "Хилядолетния човек") предполага, че откритието на Ахонта Джимдомалбайе е пример за череп, принадлежащ на ранните горили.
За съжаление на този етап е невъзможно да се каже със сигурност по какъв начин Томай са свързани с нас, поне докато не се открият и останалите вкаменелости от същия времеви период. До тогава всички учени ще бъдат съгласни с едно - находката и ключовият произход на Sahelanthropus tchadensis (Томай) са изключително важни за историята на човешката еволюция.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АНЕТО. ТОШКО АФРИКАНСКИ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - АНГЕЛ КАРАЛИЙЧЕВ - ХЕРМЕС
ИСТОРИЯТА НА ДОКТОР ДУЛИТЪЛ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ХЮ ЛОФТИНГ - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ДЕТСКИ ДЪРВЕН СТОЛ - МАЙМУНА T0204
ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА
НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА
РАЗКАЗИ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ЙОРДАН ЙОВКОВ - ХЕРМЕС
Библиография
1. http://archaeology.about.com/od/hominidancestors/qt/Toumai.htm
СТАТИЯТА е свързана към
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Хомо сапиенс - единственият оцелял човешки вид
- Какво издава почеркът за човека. Вижте какъв тип характер имате според ръкописния ви стил
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти
- История на човешките раси
- Луси - най-известният австралопитек на света
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 1 част(видео)
- 10 начина, по които еволюционното развитие ще промени хората
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
Коментари към Произход на Sahelanthropus tchadensis (Томай)