Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти

Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти

от 13 окт 2014г., обновено на 12 май 2023г.
Редактор: Ирина Тенева
Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Хомо хабилис (Homo habilis) се смята за най-ранният представител на рода Хомо. При него вече се забелязва осезаемо нарастване на мозъка, както и се откриват културни атрибути като каменни инструменти.

Негови вкаменелости са намерени в Източна и Южна Африка. Времевият диапазон, в който се смята, че е живял, се определя преди 2,4-1,4 млн. години.

Името Хомо хабилис идва от латинските думи "homo", означаваща "човек", и "habilis", значеща "сръчен", "удобен". Наречен е "сръчен човек" заради каменни сечива, открити до негови фосилни останки. Учените предполагат, че той вече е умеел да обработва камъни, които да използва за битови цели. Вече е известно, че съществуват и са намерени каменни инструменти, които са малко по-стари от най-старите находки на Хомо.

  • Откриване на Хомо хабилис
  • Спорове относно връзките на Хомо хабилис с други видове
  • Характеристики на вида и начин на живот
  • Въпроси, които чакат своите отговори

Откриване на Хомо хабилис

Семейството палеоантрополози Мери и Луис Лийки с техния екип попадат на нов вид през 1959 г. по време на експедиция в пролома Олдувай, Танзания. В периода 1960-1963 г. те разкриват фрагменти от скелет на момче и още няколко вкаменелости.

Като типов екземпляр, представляващ вида, служат фосилни останки на "детето на Джони", каталожен номер ОН 7, намерени от Джонатан Лийки. Времето, в което е живял този ранен представител на рода Хомо, е определено на 1,8 млн. години. Четири години по-късно - през 1964 г., Луис Лийки, Филип Тобиас и Джон Нейпиър официално го обявяват за нов вид и го именуват Хомо хабилис. Основанието им е по-големият размер на мозъка, особености на ръцете, доказващи, че си е служил с каменни сечива, и характеристики на костите на краката, показващи по-голямо развитие в ходенето на два крака.

През годините са открити немного кости от Хомо хабилис, което затруднява учените в проучването и класифицирането на вида. В същото време намерените фосилни останки, определени като принадлежащи на хабилис, съдържат характеристики, които объркват още повече палеоантрополозите. Описанието на по-значимите находки на Хомо хабилис показва защо:

  • През 1960 г. отново в Олдувай са намерени кости от ляво стъпало (каталожен номер ОН 8). Те са датирани на 1,8 млн. години. Не са открити костите на петата и пръстите, но сводът на стъпалото силно напомня формата на това на съвременния човек и затова учените смятат, че походката на ранния представител е била като на днешните хора.
  • През същата година и на същото място палеоантрополози се натъкват и на кости от подбедрица (каталожен номер ОН 35). Предполага се, че те заедно с ОН 8 принадлежат на един и същ индивид.
  • Ученият Камоя Кимеу намира през 1973 г. в Кооби Фора, Кения, череп, чиято възраст е изчислена на 1,9 млн. години. Той е бил на възрастен представител на Хомо Хабилис и интересното при него е, че мозъкът му е бил само 510 куб. см. Тази големина е малко над средната от големината на мозък при Австралопитеките.
  • Палеоантропологът Тим Уайт се натъква на частичен скелет в Олдувай през 1986 г. Заради ниския ръст се смята, че фосилните останки са на жена, която е обитавала мястото преди 1,8 млн. години. Значимостта на находката се състои във възможност специалистите да определят размера на тялото и пропорциите на крайниците. Така установяват, че Хомо хабилис има по-маймуноподобни характеристики, отколкото се е смятало преди - по-дълги ръце и по-къси крака.
  • В Хадар, Етиопия, учените намират долна челюст, която не е определена от кой вид е. Това става през 1994 г. Забележителното в случая е, че челюстта се отличава със зъбна дъга, близка до съвременните хора. Заради тази причина находката е причислена към рода Хомо, с каталожен номер AL 666-1. Трудността идва от това към кой вид на Хомо да бъде класифицирана костта. Някои учени смятат, че трябва да е към Хомо хабилис, други са на мнение, че челюстта принадлежи на напълно нов, неизвестен вид на ранен човек. Вкаменелостта е датирана на 2,3 млн. години, което я превръща в част от най-стария известен представител на този род, открит пряко свързан с каменни сечива.
  • През 2000 г. в Кения учените попадат на най-младите фосилни останки на Хомо хабилис, които са открити до този момент. Те са определени на 1,44 млн. години и представляват дясна, горна част от челюст.

Спорове относно връзките на Хомо хабилис с други видове

хомо хабилисДо 2000-а години палеоантрополозите бяха на мнение, че Хомо хабилис е предшественик на Номо еректус (Homo erectus), но с намирането на споменатата част от горна челюст и на фосилни останки от сравнителен ранен Хомо еректус на 1,55 млн. години в Кения, езерото Туркана, нещата изглеждат вече по друг начин. Тези находки противоречат на досегашното схващане, че двата вида са еволюирали един след друг. Новите доказателства показват, че те са живели в един и същ период в Източна Африка близо 500 000 години.

По отношение на мястото на Хомо хабилис в родословното дърво то все още не е изяснено окончателно поради нуждата от повече вкаменелости, които да решат категорично въпроса. В научната общност неединодушно се приема, че този вид заедно с Хомо рудолфенсис (Homo rudolfensis) са сред първите представители на рода Хомо и са предшественици на по-късно появилите се членове. Колебанието идва от откритите през 80-те години останки, които разкриват, че Хомо хабилис е притежавал по-скоро маймуноподобни пропорции на крайниците. Този факт накара много от учените да променят становището си и да преосмислят връзката на хабилис с останалите видове от рода. Някои от специалистите дори вече не го считат за пряк предшественик на съвременните хора и го поставят в страничен клон на родословното дърво.

Спорът около хабилис се завързва още повече, когато в Дманиси, Грузия, учени намират няколко черепа. Първоначално са припознати като принадлежащи на Хомо хабилис, но впоследствие два от тях са определени на подобни на Хомо ергастер (Homo ergaster - африкански Хомо еректус (Homo erectus). Един от черепите впечатлява палеоантрополозите с черти, присъщи и за Хомо хабилис, и за Хомо ергастер, което може да говори за връзка между двата вида. Обяснението има два варианта - хабилис да е пряк предшественик на съвременните хора или и Хомо хабилис, и Хомо ергастер да са еволюирали от все още непознат вид. Има много малко открити фосилни останки на наши предци, които да са от периода преди 2-3 млн. години. Хомо хабилис попада именно в него и заради това учените изпитват трудности около неговото класифициране и определяне връзката с по-ранните австралопитеки, с останалите видове от рода Хомо. За да бъде изчистен този въпрос, са нужни повече находки.

Характеристики на вида и начин на живот

Хомо хабилис се отличава от представителите на рода Австралопитекус по малко по-големия обем на черепа и мозъка си, както и с по-дребните си лице и зъби, но притежава характеристики, които го доближават до ранните предшественици на австралопитеките.

  • На височина мъжките индивиди достигали до 130-135 см, а женските - 110 см. Средното им тегло било около 32 кг.
  • Обемът на мозъка им бил близо 610 куб.см, или 1,7% от телесното им тегло. Това е доста голямо увеличение спрямо мозъка на австралопитека. По отношение на черепа той вече е по-заоблен, забелязват се зачатъци на чело, а лицето е по-малко и късо от това на по-ранните видове.
  • Челюстите са с по-малък размер в сравнение с тези на австралопитеките, зъбите оформят по-заоблена дъга, по-малки са и близки до човешките, макар че резците все още са сравнително големи.
  • Структурата на долните крайници и ходилата сочат, че хабилис е ходил изправен на два крака. Краката били доста по-къси, отколкото ръцете, което е маймуноподобна характеристика. Също така костите на пръстите са леко извити - в междинно положение спрямо пръстите на четириногите маймуни и правите кости на пръстите при днешните хора. Забелязва се способност за образуване на прецизен обхват.
  • При Хомо хабилис за първи път може да се говори за изработване на каменни сечива, които да служат целенасочено за снабдяване и обработване на храна. Тези умения подсказват за промяна в умствените способности и прилагане на нови стратегии за оцеляване. Инструментите естествено са грубо направени, използвани за рязане, стъргане и чупене. До този момент са намерени сечива, които са датирани на 2,6 млн. години и не е известно от кого са направени. Предполага се, че може да са представители на ранни популации на Хомо хабилис и от друг вид. Учените ги наричат инструменти Олдуан (Oldowan), наречени на дефилето Олдоуей (Oldoway, сега Olduvai) в Танзания, където са открити. Те са малко по-високо ниво от обикновените пръчки и необработени камъни, които ранните видове са употребявали.
  • В периода, когато хабилис е живял, климатът е бил по-сух и хладен, предимно открити, пасищни пространства. Това може да е принудило Хомо хабилис да измисли по какъв начин да оцелее и да се снабдява с храна и това да е довело до използването на сечива. Зъбите на вида са били малки, но все още били обвити с по-дебел емайл, което е предпоставка за консумиране на по-твърди храни. Сравнително разнообразно е било храненето на хабилис - от листа до месо.

каменни инструменти

Въпроси, които чакат своите отговори

Необходими са нови разкрития от вкаменелости, които да попълнят неизвестните за човешката еволюция. Празнините за Хомо хабилис също не са малко и доста въпроси се нуждаят от отговори.

  • Един от първите е от Хомо хабилис ли тръгва еволюционната линия, от която произлизат по-късните видове и дори Хомо сапиенс?
  • Със сигурност трябва да се установи дали Хомо хабилис и Хомо рудолфенсис са представители на един променлив вид или са различни видове. Също така дали единият е бил предшественик на другия.
  • Ако се докаже, че хабилис не е прародител на Хомо еректус, къде е неговото място в родословното дърво?
  • Дали промените, настъпили в развитието на Хомо хабилис, са вследствие изменението на климата?
Източник:
  • https://australian.museum/learn/science/human-evolution/homo-habilis/
  • https://humanorigins.si.edu/evidence/human-fossils/species/homo-habilis
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА
23.00лв.

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА

НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА
22.90лв.

НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 02:28
    Коментирайте "Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Етапи от историята на човешката еволюция
  • Луси - най-известният австралопитек на света
  • Хомо флоресиенсис - малкият хобит в човешкото родословно дърво
  • Произлезли сме от животни с електросензори
  • Прав ли е бил Дарвин в теориите си, свързани с произхода на човека?
  • Къде за първи път сме проходили изправени?
  • Неандерталците са повече генетично свързани с неафриканци
  • Демографски фактори са най-вероятната причина за изчезването на неандерталците
  • Хомо неандерталенсис - примитивни, глупави хора или истината е по-различна
  • Теории за ролята на човека в зоологичната система, свързана с биологичната еволюция. Гледни точки на учените.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Материали и инструменти за ремонт. От кой магазин е най-изгодно да ги купя - Практикер, Практис или ХоумМакс

преди 2041 дни, 15 часа и 39 мин.

Първият месечен цикъл, кога дойде?

преди 4158 дни, 10 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 10 часа и 39 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 3 часа и 20 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 10 часа и 12 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 17 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival