Разширяване на пазара за презервативи
От 1820г.
В началото на 19 век започва да се наблюдава засилено промотиране на контрацептивите сред по-бедните класи. Главните поддръжници на идеята за контрол на раждаемостта чрез противозачатъчни в Англия са Джеръми Бентам и Ричард Карлайл. Техните виждания са споделяни в Америка от Робърт Дейл Оуен и Чарлз Ноултън.
Пишещите и заинтересованите от темата за методите на контрацепция са склонни да предпочетат други методи за контрол на раждаемостта, позовавайки се на първоначалната ненадеждност на презервативите (те често са имали дупки, късали се лесно и се изхлузвали). Въпреки това за немалко случаи кондомите били добър вариант, защото те са единственият контрацептив, който гарантира защита от венерически заболявания. Група британски застъпници за употребата на презервативи започнали да разпространяват литература за медицинските консумативи в бедните квартали, съдържащи инструкции как да се използват. През 1840 година подобни брошури започнали да се раздават и в САЩ.
От 1820 до 1870 година множество популярни личности преподавали, пътувайки в американските щати за човешката физиология и сексуалните въпроси. Много от тях продавали консумативи за контрол на раждаемостта, включително презервативи, за които преподавали в лекциите си. Те често били строго критикувани и осъждани от моралисти и медицински специалисти. Сред била и първата лекарка в Америка - Елизабет Блекуел. Тя обвинявала преподавателите в разпространение на учения, предразполагащи жените към "аборт и проституция". През 1840 години започнали да се появяват реклами на презервативи в английски вестници, а през 1861 г. те се разпространили и в авторитетни американски вестници като "New York Times".
Първият каучуков кондом бил произведен през 1855 г, а в края на 1850 година няколко големи компании започнали производството на презервативи, наред с други изделия от гума. Скоро станало ясно, че сред основните предимства на презервативите, направени от гума е възможността за повторна употреба. Този факт прави презервативите по-икономичен избор и добро решение в дългосрочен план. В сравнение с гумените презервативи, произвеждани през 19-ти век, тези, направени от кожа, можели да предложат по-висока чувствителност за по-ниска цена. Поради тези причини кожените презервативи станали по-популярни от гумените. Въпреки това, до края на 19-ти век "гумата" се е превърнала в евфемизъм за презервативите в страните по целия свят.
В продължение на много десетилетия, гумените презервативи са се произвеждали от ивици суров каучук, потопени в химически спермициден разтвор. За да се изработи добре функциониращ презерватив, лекарят трябвало да вземе индивидуалните мерки на пациента и да поръча точния размер. Дори и с такова прецизно измерване обаче, презервативите често се изхлузвали по време на употреба. Производителите на кондоми бързо открили, че биха могли да продават повече ако произвеждат презерватив "one-size-fits-all", който да е приложим за всички мъже.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЕКСТРА ТИН * 3
НовПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС RETRO CONDOM MACHINE * 40
НовПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ЕКСТРА ЛАРДЖ XXL * 3
НовПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС INTENSE * 16
ПРЕЗЕРВАТИВИ РИТЕКС ИДЕАЛ - ЕКСТРА ЛУБРИКАНТ * 3
НовИ ЕКС ЕС ПРЕЗЕРВАТИВИ ЗА ЗАДЪРЖАНЕ * 1
Библиография
1. http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_condoms
СТАТИЯТА е свързана към
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Перорално приложение на медикаментите
- Контрацепция
- 9 начина за предпазване от нежелана бременност, използвани в древността
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- История на вътрематочните контрацептиви (спирали)
- Пубертет при момичета
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
Коментари към Разширяване на пазара за презервативи