Роля на билярите и хекимите в лечебното изкуство по нашите земи
От 1800г.
Около 1800 година, а и доста след нея в Османската империя живеят много епиротесалийци (жители гръцките области Епир и Тесария. След 1881г. Гърция получила тези две области, в които живеели около 300 000 души от населението й). Тези хора били считани за добре осведомени, що се касаело за лечебното изкуство. По-голямата част от населението ни наричало тези хора с името биляри. Те били считани и за фармацевти, и за медици. Билярите обикаляли от град в град, продавайки своята стоката (направо на улицата), рекламирайки себе си на висок глас като „добри лекари".
Тези лечители най-често продавали различни билкови тинктури, „етерични масла", английска сол. Те впечатлявали сънародниците ни с своето действието, вкуса и миризмата си. Голяма част от хората уважавали билярите (поне до 1857 година, когато е публикувано в ”Цариградски вестник” сатиричното стихотворение "Билеринът", подписано от д-р Петър Протич ).
Билярите били ценени най-вече поради една основна причина – много често те разполагали със запаси от хинин, който се ползвал активно при третиране на маларията, която била изключително често срещана в границите на Османската империя.
Аптеките на хекимите, от друга стана, били популярни сред хората с големия си безпорядък. В тези помещения хекимите небрежно разхвърляли кутии с лечебни корени, треви, цветя, тенекии, шишета, със съдържание, което нерядко било известно единствено на притежателя на аптеката. В лечебниците на хекимите можели можели да се бъдат открити причудливи хирургически инструменти, бръсначи с различен размер, съдове с пиявици и рогове, предназначени за кръвопускане, везни с каменни „драмове”(старобългарска мярка за тежина, равняваща се на около 2 грама), фунии, хаванчета за стриване на билки и семена. Освен в аптеките хекимите имали специално приготвени медикаменти и в домовете си.
При все, че е съществувало недотам добро отношение на българският народ спрямо билярите и хекимите, който гледал на тях с известна доза недоверие, със сигурност тези лечители са спасили и немалко човешки животи.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРЛОВ МОСТ - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
РАЗКАЗИТЕ НА СТАРИЯ ДЪБ. ПРИКАЗКИ ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ - БОГДАНА КРИВОШИЕВА - ХЕРМЕС
МАДАРО - МОГИЛСКОТО ПЛАТО - КАРЕЛ ШКОРПИЛ - ШАМБАЛА
ВОИНСКАТА ХАРИЗМА НА БЪЛГАРИТЕ - ХРИСТО БУКОВСКИ - СИЕЛА
ЗАПАДНИТЕ КРАИЩА НА БЪЛГАРСКАТА ЗЕМЯ - АНАСТАС ИШИРКОВ - ШАМБАЛА
БИТИЕТО - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
Библиография
1. Богомил Вачев "История на аптечното дело във великотърновския окръг"
СТАТИЯТА е свързана към
- Пайда Ладжин-пляскане и разтягане за здраве
- Перорално приложение на медикаментите
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Какаово дърво
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Ива Николаева Стефанова
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- История на наркотичните средства в медицината
- История на презервативите
Коментари към Роля на билярите и хекимите в лечебното изкуство по нашите земи