Сбогом на оръжията: най-смелите медицински сестри от Първата световна война – част 2
От 1914г. до 1918г.
Сестрите от Първата световна война са вдъхновяващи герои. Те преодоляват страховете си, нечовешките условия и предразсъдъците на обществото, за да помогнат на войниците, станали жертва на политически сблъсъци и национални интереси. Всяка от тези смели жени и патриоти от различни държави e изцяло отдадена на истинското си призвание и смисъла на живота: да спасява човешки животи.
Някои го правят зад кулисите – като набират и обучават нови кадри, след което ги разпределят по най-горещите точки на фронтовата линия. Други са досами бойното поле и бомбите експлодират на метри от тях. Някои попадат под вражеския огън, но не побягват – хвърлят се под него, за да помагат и спасяват. Най-смелите от тях се противопоставят на военните закони и дори жертват живота си за другите. И тяхната смелост е не по-малка от смелостта на войниците на фронта и много от тях получават високи ордени за смелост.
Лена Хигби
Лена Хигби е една от първите медицински сестри, които се присъединяват към американските медицински военноморски части, след създаването им през 1908 г. Този ход изисква лична саможертва и упоритост, тъй като много от военноморските офицери възприемат сестрите като нежелани парии и поради тази причина те дори не получават ранг.
Лена Хигби бързо е повишена в Главна сестра. Няколко години по-късно става надзирател на Сестринските части, втората жена, заемала тази позиция.
Хигби е първата жена, получила Военноморски кръст за необичайното си и подозрително себеотдаване в служба на ранените по време на Първата световна война. След смъртта й в нейна чест един военноморски боен кораб е кръстен USS Higbee. Това е първият военен плавателен съд, носещ името на жена на служба във флота.
Лини Лекроун
Лини Лекроун е една от невъзпетите героини от Първата световна война. Тя е част от малък газов и шоков екип, който работи неуморно във Франция по време на войната. Въпреки че демонстрира невероятна смелост, грижейки се за ранените по време на жестока артилерийска атака, завръщането й у дома остава незабелязано. Няма нито парад, нито церемония за добре дошла.
Въпреки че Лекроун трябва да получи медал за усилията си, тя е освободена от армията, преди това да се случи. Смелата й служба получава отглас едва през 2007 г., когато дъщеря й приема Сребърна звезда от името на майка си.
Сребърната звезда е третият най-висок медал за храброст, предоставен от американската армия, и Лини Лекроун е една от първите жени, които го получават.
Елза Брандстром
Псевдонимът на Елза Брандстром е "Сибирският ангел" и определено има причина за това. Тя е дъщеря на шведския посланик на цар Николай II и е в Русия, когато избухва Първата световна война. Тя е решена да помогне и кандидатства като доброволка в руската армия.
През 1915 г. Брандстром е в Сибир и се грижи за германски военнопленници заедно с шведския Червен кръст. Нещата се объркват допълнително, когато изтича разрешителното й за работа в Русия, но това не я спира. Брандстром продължава да пътува из Сибир нелегално в продължение на цели две големи, докато руските власти не я арестуват в Омск през 1920 г.
След освобождаването й тя се връща в Швеция и инициира кампания за помощ на военнопленниците. Тя набира средства и основава дом за повече от 200 сирака. Накрая се жени и емигрира в САЩ. Но дори там тя продължава да помага на германските и австрийските бежанци.
Дороти Фийлдинг
Дороти Фийлдинг се ражда в богато аристократично семейство в Уоруикшир, Англия. Тя е представена на краля и кралицата, когато е на 18 години. Но Дороти се отказва от привилегиите си и се впуска във войната с цялото си същество.
Тя става шофьор на линейка и доброволец в един отряд, позициониран в Белгия. Западният фронт скоро я сблъсква с препятствията си, от карането под вражеския огън, до справянето с нежеланите предложения за брак и въшките.
Фийлдинг е безгрижна и харизматична и дори организира чаени партита сред руините на Вьорне. Смелостта й е наградена с френска Бронзова звезда, белгийския Орден на Леополд II рицарски кръст и английски военен медал за смелост.
Флорънс Фармбъроу
От писането до фотографията, Флорънс Фармбъроу е жена с много таланти. И тя ги влага с пълна сила по време на войната. През 1908 г. Флорънс напуска Великобритания и заминава за Русия, за да работи като гувернантка за семейство в Киев. По-късно, работи като учител по английски език и преподава на дъщерите на един сърдечен хирург. Но когато войната избухва, тя се присъединява към руската имперска армия като сестра на Червения кръст.
Фармбъроу се грижи за ранените на галицкия и румънския фронт. Насред лудостта и жестокостите на войната тя не само е напълно отдадена на професията си, но освен това е кореспондент за вестник The Times и радио BBC.
През 1974 г. излиза книгата "Сестра на руския фронт", която е базирана на откъси от нейните журнали и преживяванията й като военна сестра по време на войната.
по статията работи: Величка Мартинова
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.019
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР KEEN ELITE BAGS EB - 01.010
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.004
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.005
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.006
СЕСТРИНСКИ ОРГАНАЙЗЕР ЗА ИНСТРУМЕНТИ ELITE BAGS KEEN EB 01.007
Библиография
източник: https://www.toprntobsn.com/greatest-nurses-of-world-war-i/
снимки: wikipedia.org; torntobsn.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Девилс Пънчбоул: американски концлагер, в който намират смъртта си 20 000 освободени роби
- Военен конфликт преди 7000 години за малко не слага край на човешката раса
- Военни конфликти и психология на мира
- Разработване на първите ваксини срещу коремен тиф
- Линда Ричардс – първата професионално обучена медицинска сестра в САЩ
- Клара Бартън: една от най-известните медицински сестри в САЩ
- Кое е най-мирното време в историята
- Създаване и еволюция на противогаза до Първата световна война
- Завръща ли се страхът от ядрена война (нуклеомитуфобия)
- 5 малко известни факта за нацисткия лагер на смъртта Аушвиц – I част
Коментари към Сбогом на оръжията: най-смелите медицински сестри от Първата световна война – част 2