Събития, касаещи знанията по история на фармацията в чужбина и България до 1985 година
От 1985г.
Любопитен е фактът, че в миналото фармацевтите в чужбина били задължени да изучават своята история. В този случай максимата, че човек, който познава добре историята си, е в състояние да постигне по-добро настояще и бъдеще, е в сила.
Например в Русия професор д-р Роске Воичек (той е бил директор на фармацевтичния музей в Краков) е посветил немалка част от трудовете си на историята на фармацията. Професорът е създал 137 научни трудове, касаещи историческото развитие на руското аптечно дело. Други личности писали за миналото на фармацията в своите държави са: професор Карол Залай, който е президент на Световната организация по история на фармацията в Унгария; професор Ханс Рудолф Фелман от Швейцария; професор д-р Кристиян Веле от Германия; професор д.р Франц Винглер от Австрия; професор Гилерио Фоли от Испания, доктор Гералд Шрьодер също от Германия; професор д-р Илеин Золедекер от САЩ; професор д-р Пиере Юлиен от Франция.
До 1985 година били проведени 23 Международни конгреса, на които се разглеждала темата за историята на фармацията: през 1929 година в Берлин, през 1931 година във Виена, през 1934 година в Базел, през 1936 година в Щутгарт, през 1938 година в Мюнхен, през 1949 в Хамбург, през 1950 година в германския град Ротенбург, през 1951 в Залцбург, през 1954 година в Рим, през 1956 година в Базел, през 1957 година в Хайделберг, през 1958 година в Падуа, през 1959 година в Дубровник, през 1961 и 1977 година в Инсбург, през 1963 година в Ротердам, през 1965 година в Лондон, през 1967 година в Атина, през 1969 година в Люксембург, през 1979 година, през 1981 година в Будапеща, през 1983 година във Вашингтон, през 1985 година в Гренада (Испания).
От информацията по-горе става ясно, че историята на фармацията в чужбина не тънела в забрава. За съжаление това не можело да се твърди за страната ни.
В България информацията, касаеща историята на фармацията преди 09.09.1944 година е оскъдна. По тази тема са писали малко наши сънародници. Сред тях е фармацевтът Кирил Николчев, който е автор на труда от 1929 година, носещ заглавието "Материали по история на аптечното дело в България".
Трудовете, касаещи историческото развитие на фармацията у нас, написани след събитията от 1944 година, са два. Единият, носещ заглавието "Принос към историята на аптечното дело в България", е написан от директорът на Аптечното обединение в София – Моско Чолаков. Другият научен труд принадлежи на Кана Илиева и се казва: "Възникване и развитие на аптечното дело в Хасковския край".
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КЕСТЕНИ ОТ ПАРИЖ - ДИМО РАЙКОВ - ХЕРМЕС
СТРАНСТВАЩИЯТ АЛБАТРОС - ДЕМЕТРА ДУЛЕВА - ХЕРМЕС
ДИАГНОЗА: БЪЛГАРИН В ЧУЖБИНА - ДИМО РАЙКОВ - ХЕРМЕС
НА ИЗТОК ОТ ЗАПАДА - МИРОСЛАВ ПЕНКОВ - СИЕЛА
КАМБАНАТА - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
СТАРОБЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО - БОГДАН ФИЛОВ - ШАМБАЛА
Библиография
1. Богомил Вачев "История на аптечното дело във великотърновския окръг"
СТАТИЯТА е свързана към
- Перорално приложение на медикаментите
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Какаово дърво
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Ива Николаева Стефанова
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- История на наркотичните средства в медицината
- История на презервативите
- Лечителска дейност на отец Матей Преображенски
Коментари към Събития, касаещи знанията по история на фармацията в чужбина и България до 1985 година