Уникалният кувьоз на Томас Морган Роч от 1893 година
От 1893г.
Американецът Томас Морган Роч се смята за един от най-влиятелните американски педиатри от втората половина на 19-ти век и началото на 20-ти. Роч станал известен в медицинските среди най-вече с новаторските си по онова време схващания за специалните и постоянни грижи, които трябва да се полагат за недоносените бебета, за да се развиват правилно във физическо и емоционално отношение. Най-голяма популярност и заслужено уважение все пак му донесло изобретяването на нов вид кувьоз - на колела, който се отличавал със своята иновативна концепция и дизайн. Разбира се, би било изключително нечестно и исторически некоректно, ако не споменем, че в създаването на модела участвал още един знаменит мъж – изобретателят Джон Пътнам. Никак не е случайно, че кувьозът е кръстен и на двамата специалисти.
За разлика от други свои колеги, Томас, подкрепен в позицията си от Пътман, смята кувьозите за необходими не само защото те осигуряват поддържането на подходяща за неразвитите създания постоянна и висока температура (знаете, че в утробата на майката е с градуси по-топло, отколкото извън нея), а поради ред други причини. Роч мечтае да създаде такова пространство за преждевременно родените, което, подобно на плацентата, да защитава мъничето от опасностите на външния свят и преди всичко – от болестотворните микроорганизми. "Закътан" от всички страни, само с малко прозорче за наблюдение, кувьозът на специалистите трябва да изпълнява своеобразната роля на изолатор, в който, чрез специално настроена автоматична система, да влиза изключително и само пречистен въздух. Роч коментира в свои записки, че "Недоносеното бебе би трябвало, доколкото е възможно, да бъде върнато в средата, от която насилствено е било принудено да напусне – среда на тъмнина, тишина и топлина.".
В крайна сметка, през 1893-та творението на американците прави своя "дебют" на голямо изложение в Чикаго. То наподобява голяма кутия с двойна стена, изградена от няколко "слоя", включително и два "пласта", пълни със затоплена вода - последните също така служат като бариери пред микробите. Особено интересен е и фактът, че кувьозът се придвижва на колела.
В следващата картинка ви предлагаме сами да се запознаете с функциите на кувьоза и с гениалния му дизайн и изпълнение.
Библиография
"Technology and the Origins of Newborn Intensive", Jeffrey P. Baker, 1996г.
Коментари към Уникалният кувьоз на Томас Морган Роч от 1893 година